• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 25 °C
 • Adıyaman 28 °C
 • Ankara 20 °C

Eğitimle Diriliş Derneği

Bilal AKGÜL

Yılların dayatmacı, jakoben zihniyetinin en büyük endişesi toplumun değerlerini kuşanarak sahiplenmesi ve sosyal hayatta bu değerlerin görünür kılınması oldu.           

Bu yaşanırlığı ve görünürlüğü azaltmak-ortadan kaldırmak için de elinden geleni ardına koymadı.           

Bu korku ve takıntı, kimi zaman gülünç-trajikomik durumlar da ortaya çıkardı.           

İçeriği tamamen felsefi olan ama ismi zihinlerde farklı çağrışımlar yapan Sofi’nin Dünyası adlı kitap bir üniversite tarafından irticai yayın olma ithamı ile ihbar edildi, akademik kurulun incelemesi sunucu irticai yayın(!) olmadığı sunucuna varılarak kitabın yasaklanmasından vazgeçildi.           

Bunun benzeri birçok ‘vaka’nın yaşandığı bir döneme şahitlik ettik.           

Korku ve sindirme ile toplumu dizayn etmeye çalışma, insanları belli kalıplara koyma çabası, tepeden inmeci zihinlerin her daim başvurduğu bir yöntemdir.           

Bunun yanında toplumda erdemin ve iyinin yaygınlaşması çalışmaları da her daim olmuş, her tür baskı ve sindirme çalışmasına karşın, korkuya düşmeden, ye’se kapılmadan çalışan, gayret eden bir kesim de olagelmiştir.           

Eğitimle Diriliş Derneği toplumda erdemin ve iyinin yaygınlaşmasını düstur edinen yola taliptir.

Toplumsal fıtratın ihya olmasının önündeki engelleri kaldırmada eğitimi yöntem bilip, sorumluluk bilinci ile değerlerimizin içselleştirilmesinin önünü açma gayreti içinde olacak, yozlaştıran, ifsad eden, ayrıştıran anlayışlardan uzak duracak,  toplumu bu anlayış ve davranışlardan uzak tutmanın çabası içinde olacaktır.           

Eğitimle Diriliş Derneği, yeni dikilen bir ağaç değildir. Kutlu bir çınarın yeni(lenen) bir dalıdır. Süfli ve beşeri kaygılardan uzak durmaya, ulvi gayeleri düstur edinmeye özen gösterecektir.           

Dört sene önce başladığımız ‘eğitim alanı okumaları’nı dernekleştirdik.           

Rabbim sıra tül müstakim yolundan bizi ayırmasın. Ayaklarımızı yolunda sabit kılsın.           

Eğitim alanı ile ilgili grup eğitimlerimizi farklı seviye ve aşamalarda kendi mekânımızda, çalışmanın muhtevasını zenginleştirecek yeni uygulamalarla devam ettireceğiz. Eğitimcilerin eğitimi bu programımızın temel amacı olup, uzun vadede ürüne yönelik çalışmalarımzın da olacağını belirtmek isterim.           

Geçen sene çıkardığımız Eğitimle Diriliş Dergisi ve faaliyete geçirdiğimiz egitimledirilis.com sitesi bu anlamda ortaya çıkan ilk ürünler arasında sayılabilir.           

Yapılan çalışmaların yazıya dökülmesi, yazı yazma mevzusuna uzak olan eğitimcilerin teşviki ve gelişmesi anlamına gelirken, çalışmanın yazılı hale gelmesi halkın istifadesini ve daha geniş kesimlerin bilinçlenmesine de katkıda bulunacaktır. Hem zaten eğitilme boyutu olmayan bir eğitim anlayışı eksik kalmaz mı?           

Yine geçen yaz müfredat ekibimizin hazırladığı ilkokul-ortaokul-lise kitap listelerini, bu sene başından itibaren, ortalama on kişilik gruplar oluşturarak uygulamaya geçirdik. Hamd olsun sene başında belirlediğimiz hedeflere şimdiden ulaştık. Çalışma tüm eğitim camiasına açık olup gönüllü öğretmen ve öğrencilerle oluşturulan gruplara belli bir program dâhilinde kitap okutulmakta, kitabın özeti çıkarılmakta ve grupla birlikte kitabın tahlili yapılmaktadır.         

Böyle bir çalışmaya katkıda bulunmak isteyenlerin projenin katkıya açık olduğunu belirtmek isterim. Kitap temini şu an önemli bir problem olarak karşımızda durmaktadır.           

Derneğimizde geçen Cumartesi yapılan Eğitimle Diriliş Panellerini ise nasip olursa ay bir yapmayı düşünüyoruz. Âlimlerimizin Şahsiyeti ve Aldıkları Eğitim üst başlıklı panelimiz herkesin katılımına açıktır. İlk panelimizde gösterilen ilgi bizi memnun etmiştir.           

Yine kasım ayı içinde düzenlediğimiz eğitsel içerikli film gösterimi ve tahlili programı da alana ilgi duyanlar için önemli bir alternatiftir. Filmi izledikten sonra filmle ilgili yapılan tahliller olumlu bir tartışma zemini oluşturmakta, hem zihinsel hem de uygulama ile ilgili zengin bir muhteva sunmaktadır. İlgililere duyurulur.           

Hem grup eğitimi hem de kitle eğitimi ile ilgili farklı kesimleri ilgilendiren farklı projelerimizin de olduğunu belirtmek isterim.

Rabbim utandırmasın. Vesselam.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr