• BIST 89.582
 • Altın 193,193
 • Dolar 4,8413
 • Euro 5,6729
 • İstanbul 28 °C
 • Adıyaman 36 °C
 • Ankara 28 °C

Eğitimle Diriliş Panelleri

Bilal AKGÜL

Eğitimle Diriliş Derneği çatısı altında bu ay üçüncüsünü düzenlediğimiz Eğitimle Diriliş Panelleri, yerel şartların tüm kısıtlı imkânlarına rağmen, özgün bir açılım olmaya aday bir çalışma…

Bir yıl boyunca işlenecek konuların birbirini tamamlayan özellikte olması, hem orijinal dilin yakalanması hem de oluşturacağı atmosfer ile dikkate değer bir potansiyele haiz görünmektedir. Dinleyici ile konuşmacı arasındaki aktif iletişim hakeza…

Eğitim alanında yaptığımız okumaları tamamlayan, hem program organizatörlerine-konuşmacılarına önemli bir tecrübe kazandıran, hem de dinleyicilerine sistemli bir eğitim çalışması sunan paneller, bu boyutu ile de dikkate değer bir özelliktedir.

Bu sene üst başlık olarak konu aldığı “Âlimlerimizin Şahsiyeti ve Eğitim Anlayışları “ ile münbit bir toprak misali olan âlimlerimiz hakkında derli toplu bir bilgi sahibi olmaya (belli âlimlerle sınırlı olsa da) katkıda bulunacaktır. Bu yıl yapılan paneller, gelenekten hareketle geleceğin inşasına mütevazı bir katkı sunma amacındadır. Geleneğin ihya olmadığı bir geleceğin inşası mümkün değildir.

Her yaş grubunun değerlerimize aykırı birçok modelle yüz yüze bırakıldığı günümüzde, geçmişte bir ışık misali etrafını aydınlatan âlimlerimizin şahsiyeti ve nasıl bir eğitim aldıkları ile ilgili bir programdan-eğitim sürecinden geçmeleri şüphesiz neslin müspet rol modellerini tecrübe etmesi açısından önemli bir katkı sağlayacaktır.

Neslin yozlaşma araçlarının tavan yaptığı günümüzde, yaygın eğitim kurumlarının eleştiri kültürünü ve istişare anlayışını mezcettiği sistemli çalışmaların sahip olduğu elzemliliğin tekrar tekrar altını çizmekte fayda vardır.

Duygusallığın hâkim eğitim atmosferi olduğu, kurumsal (veya cemaatsel )bağlılığın-itaat anlayışının, verilen eğitimin tüm renklerinden baskın olduğu bir eğitim anlayışı ile toplumsal ıslahın gerçekleşmesi çok da mümkün görünmemektedir. Böyle bir eğitim, yapsa yapsa klik tabiiyeti baskın bir fedai kitlesi yaratır.

Yapılacak eğitim çalışmalarının eleştirel aklı ön plana çıkarması, çalışmaların uzun vadeli olmasına katkıda bulunduğu gibi, mecrasından(istikametten ) çıkmasına veya istismar edilmesinin de önüne geçilmiş olur. Şahsı veya kurumu kutsallaştıran çalışmaların geçmişte olduğu gibi yakın zamanda ülkemizde de yaptığı tahribatlara hepimiz şahidiz. Musa Carullah’ın da vurguladığı üzere 'baki hakikatler fani şahsiyetler üzerine bina edilemez, edilse hakikate zulümdür.”

Kürşad Atalar’ın savunduğu, düşüncenin belli bir sistematiğe kavuşması, okullaşmasının zamanımızın en önemli problemlerinden-imkânlarından birisi olduğu kanaatindeyim. Gerek ülkemizde gerekse İslam dünyasında yaşanan diriliş sancılarının ancak sivil eğitim çalışmalarının okullaşması ile ivme kazanacağını düşünenlerdenim.

Kitlesel boyutu olan, uzun vadeli, sistemli eğitim çalışmalarının başağa durma potansiyelinin yüksek olduğu aşikârdır.

Eğitimle Diriliş Panelleri, nasip olursa düşüncenin okullaşması çalışmalarının mütevazı bir adımı, bir kıvılcımı olmaya taliptir. Çalışmanın istikrarlılığı ve ürünü olduğu asıl çalışmanın (Eğitimle Diriliş Projesinin) misyonuna uygun içeriğini koruduğu oranda hedefine ulaşma istidatı yüksek olacaktır.

Panellerde şu ana kadar Muhammed İkbal, Ebu Hanife, İmam Gazali ve Bediüzzaman Said Nursi’nin şahsiyeti ve eğitim anlayışı ele alındı. Bundan sonraki panellerde ise nasip olursa; Aliya İzzet Begoviç, Mehmed Akif, İmam Şafii, Ali Şeriati gibi kişilerin şahsiyetleri ve eğitim anlayışlarını işlemeyi düşünüyoruz.

Panellerin, hassaten eğitim alanına ilgi gösteren, toplumsal ıslahla ilgili ideali olan herkesin katılımına ve katkısına açık olduğunu belirtmek isterim. Kendimize özgü olan bu çalışma ile ilgili yapılacak eleştiriler-öneriler-katkılar çalışmanın verimine ve sürekliliğine olumlu katkıda bulunacaktır.

Ümidimiz odur ki, bu ve benzeri çalışmaların artması, istikrarlı ve verimli çalışmaların yapılmasının zeminini güçlendirecek, özgüven ortamı oluşturacak ve özellikle eğitimciler arasında zihinsel bir dinamizme vesile olacaktır.

Selam ve dua ile…

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr