• BIST 90.626
 • Altın 193,510
 • Dolar 4,8363
 • Euro 5,6612
 • İstanbul 27 °C
 • Adıyaman 31 °C
 • Ankara 25 °C

El - Akl Ve Fehmü'l Kur'an

Şevket TATAR

 El - Akl Ve Fehmü'l Kur'an

Haris El - Muhasibi

İşaret Yayınları

Akıl, imanın bir aracıdır. Dini idealleri konusunda insanlar farklı yeteneklere sahiptirler. Bu durum,vaad ve vaid konusundaki dünyalıktan ve Allahu Tealanın (cc) kemalini anlama farkından  kaynaklanmaktadır. Her ne kadar akıl sağlığına ve kalp temizliğine bağlı olarak farklı oranda zahit iseler de onların en üstünleri en akıllıları Allah'ı Hüsn-i Kabul ile karşılayanlarıdır.Sağlıklı bir akıl, başka her şeyden arınmış olarak sapıp uzaklaşmaksızın Allah'ın ülkünü ve gayp alemini düşünür.Bu inanmış akıl belalı nefsin kontrolünden çıkmasına asla izin vermez. Aksine onu Allah'ın emirleri doğrultusunda harekete zorlar. Dikkatini ahiretteki konaklara çevirir bunun için gerekli olan araç ve sebepleri hazırlar ve kullanır. Onun ahiret için gerekli vasıtalarla ilgilenmekten başka çaresi yoktur.Çünkü nefis ihtirasları temel alır.Eğer nefis kendisini dünyaya bağlayan sebeplerden kurtulur,kulların ihsanına aldanmayıp itirazlarına karşı çıkar, Ahiret için gerekli olan davranışlara yönelir, ısrar ve ciddiyetle bunları uygular, dünya ile ilgisini keser, heva ve heveslerine hizmetten kurtulur, düşmana karşı çıkar, ilme yönelir,akla itaat eder ve sabırla gerçeğe yönelirse hem kendisi kurtulur hem de başkasını kurtarır.

AKLIN MAHİYETİ VE KUR'AN'IN ANLAŞILMASI

Muhasibinin El - Akl ve Fehmü-l Kur'an isimli eseri bize; Muhassibi nazarında akıl kavramına; insanla varlık ve varlıkla yaratıcı arasındaki ilişkinin ilahi kaynağı olmak üzere aklın değerine ilişkin gerçeği yansıtan net bir fotoğraf verebilir.

El - Akl ve Fehmu'l Kur'an, Haris'in diğer bütün eserlerinde kullandığı yöntemi açıklar mahiyette ve genel bir giriş niteliğindedir.Eser selef ulemasınca oluşturulan ekollerin,başarısı için akıl ve rasyonel düşüncenin nasıl kullanılacağını Kur'an ve sünnetin bu konudaki yönlendirici rolünü irdelemekte ve açıklamaktadır.

El - Akl ve Fehmu'l Kur'an sadece bünyesindeki orijinal görüşlere değil İslam tasavvufunun İslami bir kaynaktan beslendiği, Kitap ve sünneti temel aldığı tezini savunan güçlü bir eser.Olması nedeniyle de İslam tasavvuf tarihinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmiştir.Klasik dönem araştırmacıların ve muhaddislerin birçoğu tefsir, tasavvuf ve İslam düşüncesi alanlarında harisin Fehmu'l Kur'an'ını güvenilir bir kaynak olarak kabul etmişlerdir.Harisin bize kadar ulaşabilen en önemli eseri Fehmu'l Kur'an'dır.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr