• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 25 °C
 • Adıyaman 28 °C
 • Ankara 20 °C

Emanet Sizde Ama

Emanet Sizde Ama
Kahtalılar yerel seçimlerde belediyeyi açık bir farkla AK Parti’ye emanet etti. Beş yıl sürecek bu emanetle birlikte geride yılların birikmiş sorunları kaldı.
               
               
Bazı hizmetler yapılmasına rağmen bunlar Kahta için çok yetersiz kaldı. Bazı sorunlar ise görmezden gelindi.
               
Kahta’nın başta içme suyu olmak üzere, altyapı, yol, imar, yeşil alan, kültürel ve sosyal alan gibi sıkıntıları bulunuyor. Bu sonrunlar kısa vadeli değil uzun vadeli çözümler bekliyor.
Bu sorunlar beklerken her belediye seçimi sonrasında önceki kadronun seçimin ertesi günü çöp toplama gibi geri hizmetlere alınması, Kâhta belediyeciliğinin gelenekselleşmiş yüzkarası olarak görünür. Hizmetin hangi alanı olursa olsun halka hizmeti hakka hizmet olarak gören bir anlayışı savunmakla birlikte, cezalandırma amaçlı, tepkisel; hatta yer yer düşmanca bir tepkinin bir yansıması olan bu ve benzeri uygulamaların toplum tarafından tasvip edilmediğini seçim sonuçları da gösterdi. Umulur ki yeni seçilen belediye başkanı bu tür uygulamalardan uzak kalır.
AK Partinin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın belediyecilik vizyonuna uygun bir yönetim sergiler. Başbakanın belediyecilikle ilgili  “Biz sadece bugünün şehirlerine, bugünün insanına, bugünün Türkiye’sine karşı sorumlu değiliz. Derken hizmetlerini ileriyi düşünerek yaptıklarını vurguluyor.
               
“Belediyecilik diğerlerinin nazırında bir rant kapısı olabilir, bizim nazarımızda sadece millete hizmet kapısıdır. Belediyecilik diğerlerinin nazarında makam vesilesi olabilir, bizim nazarımızda sadece millete hizmetkârlıktır, şehre olan aşktır" diye konuştu belediye adayları toplantısında.  Ayrıca “Ak Parti’nin yerel yönetim anlayışının eşinin dostunun cebini değil milletin hazinesini doldurmak olduğunu” vurguladı.. Şehirlerimiz göze ve gönüllere hitap edecek bir kimliğe kavuşmalı. Bugünden geleceğin adımları atılmalıdır” ifadeleri belediyelerin nasıl yönetim sergilemeleri gerektiğini açık bir şekilde vurgulamaktadır.
               
Verilen emanet bir partinin kitlesini temsil eden bir emanet değildir. Bu emanete, halkın her kesimini kuşatan, iş bölümünde liyakati merkeze alan, adaleti şiar edinen bir anlayışla ancak sahip çıkılabilir.
               
Siyasi rekabetler doğaları itibarı ile çatışmacı bir özelliğe sahiptir. Siyasetin bu yönü seçim sürecinde rekabetçi bir ortamın oluşmasına neden olurken, seçimden sonra benzer bir sürecin devam etmesi, hem hizmet alanına yoğunlaşılmasına engel olur, hem de çatışmacı bir kültürün gelişmesine neden olur. Bunu engelleyecek olan da belediye bünyesindeki uzman ekiplerin oluşmasıdır.
               
Kâhta’da AK Parti adayı belediye başkanlığını kazandığına göre belediyeciliği de AK Parti vizyonuna göre yönetmelidir. Başta Abdurrahman Toprak olmak üzere Kâhta belediye yönetimi hizmet edememe gibi hiçbir mazeretlerinin olmadığını bilmeli ve Kâhta’ya hak ettiği hizmeti getirmelidir.  
Kahta Diyalog

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr