• BIST 86.771
 • Altın 247,274
 • Dolar 6,0108
 • Euro 6,7137
 • İstanbul 19 °C
 • Adıyaman 17 °C
 • Ankara 16 °C
» »

EMPERYALİZMİN KISKACINDA ORTADOĞU KONFERANSINA YOĞUN İLGİ

EMPERYALİZMİN KISKACINDA ORTADOĞU KONFERANSINA YOĞUN İLGİ

Kahta Gönüllüler Platformu tarafından ‘Emperyalizmin kıskacında Ortadoğu’ konferansı düzenlendi.

Kahta Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Halil Tünçmen, İlçe Müftüsü Rıfat Çevik, akademisyenler, Stk temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Eğitim Bir Sen Kahta Şube Başkanı Mustafa Işık,

emperyalist güçlerin, Ortadoğu ve İslam coğrafyasındaki etnik ve mezhebi duyarlılıklardan büyük savaşlar başlatma konusunda çok mahir olduğunu söyledi. Başkan Işık, “Emperyal güçler, Ortadoğu ve İslam coğrafyasındaki etnik ve mezhebi duyarlılıklardan büyük savaşlar başlatmak konusunda çok mahirdirler. Emperyalizmin uşağı olmayı şeref kabul eden Arap diktatörleri yüzünden İslam coğrafyasında dün olduğu gibi bugün de bu emperyal güçlerin kanlı operasyonlar yaptığına içimiz kan ağlayarak şahit oluyoruz. Sudan, Yemen, Myanmar, Filistin ve Tunus’ta mağdurun ve mazlumun, umudu tükenmişin yanında bulunmak ‘Dünya beşten büyüktür’ cümlesinin içerdiği önemin, Sudanlı gençlerin tekbirlerinin, dünyayı değiştirebileceğine inanıyorum” dedi.

Ortadoğu ile ilgili bilgiler veren moderator Eğitimci Halit Akel, “Ortadoğu, birçok kadim medeniyeti ağırlamış ve birçok peygamberin yaşadığı topraklardır.  Ve tabii ki Mescidi Nebevi, Mescid Haram’ın ve ilk kıblemiz Mescidi Aksa’nın yer aldığı topraklardır. Kahta’daki Stk’ların dünya meselelerine duyduğu duyarlılığından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

1979 Fransa devriminden sonra artık milliyetçiliğin de dünya milletlerinin gündemine girdiğini belirten Doç. Dr. Bekir Tank, Avrupalıların milliyetçiliği emperyal emellerine alet ettiğini söyledi. Doç. Dr. Bekin Tank, “Ortadoğu, maalesef bir günü saatlerce anlatılacak kadar dolu geçiyor. Bu doluluk ise hep vahşet sahneleri, şiddet ve zulüm gibi eylemlerle geçmektedir. Emperyalizmi devlet bazında kullandığımızda bir hükümdar veya bir yöneticinin elindeki gücün daha fazlasına sahip olmak amacıyla kullanmasıdır. Bu güce sahip olan kişinin iyi olup olmadığına göre emperyalizm değişiyor. Emperyalizm, eğer insan hak ve hürriyetler esas alınarak kullanılmışsa bir coğrafyada orada esenlik, güven, barış ve refah vardır. İspanya, Portekiz, Fransa, İngiltere geçmişte bu gücü çok kullanmıştır. Şimdi ise Amerika kullanmaktadır. Portekizliler emperyal olarak Afrika bölgesine yönelmişlerdir. 1979 Fransa devriminden sonra artık milliyetçilik de dünya milletlerinin gündemine girmiştir. Avrupalılar milliyetçiliği emperyal emellerine alet etti. Birinci dünya savaşında Avrupalılar Ortadoğu’daki milletleri hem birbirine düşürdü hem de Osmanlı Devletine karşı savaştırdı. Savaş sonucunda sınırları kendi istekleri doğrultusunda çizdiler. Emperyalistlerin bugün coğrafyamızda bütün değerlerimize tacizde bulunmaları, kendi güçlerinin ve zorbalıklarının eseridir. Fakat bizim burada yaşananlardan payımız yok değildir. Bizim kendi aramızdaki ayrılıklar ve itilaflarımız emperyalist devletlere karşı tek vücut olmamızı engelliyor” şeklinde konuştu.

Siyasal analizleri ne kadar geniş tutarsanız da muhakkak soğuk bir çıkara çarpıp durduğunu vurgulayan Gazeteci Yazar İlhami Işık, o çıkarın gölgesinin üzerinize doğru sürükleneceğini söyledi. Gazeteci Yazar İlhami Işık, “Bir yerden başlamak istiyorum. Ortadoğu ile alakalı. Ama bunu söylerken 40 yıl geriye gittim. Hocam bana bugün ne oluyor? Diye sordu. Ama 40 yıl evvelden bugünü çok hızlı atlamak istiyorum. Benim kendi kişisel düşüncem. Yanılıyor olabilirim. Tarif etmeye çalışırsanız eksik bir şeyler kalır inancındayım. Ben işin insani, ahlaki ve vicdani yönünün o çıkarlara dayalı siyasal tanımlardan çok daha önemli değerli ve kıymetli olduğuna inanıyorum. Siyasal analizler siz ne kadar geniş tutarsanız tutun, muhakkak soğuk bir çıkara çarpar durur orda. Gölgesini sizin üzerinize doğru sürükler. Çünkü yaşamın devam edebilmesi açısından toprak üzerinde yaşayan her canlının kendi hayatını sürdürebilme açısından bir çıkara ihtiyaç vardır. Yani yemekte bir çıkar su içmek te bir çıkar yaşama çıkarı. Nefes almakta böyle baktığınız zaman siz hak verme boyutunu öncelik haline getirirsiniz. Ama aynı emperyaller Myanmar’da başka işliyor. Mesela aynı akıl yani Kudüs’e evet diyen ama Myanmar’da artık bırakın toprağı bırakın dünya üzerinde yaşayabilecek gözle görmediğimiz canlıların bile tahammül edemeyeceği tarif edemeyeceği ben bizde sene 1990 yıllar için toprağın ağladığı yıllar demiştim. Orda toprak ağlamaktan yoruldu. Öyle bir zulüm var. Ama Kudüs için evet diyenler Myanmar için o zulmün sorgulanması kınanması ya da durdurulması konusunda hayır dediler. Bundan ötürü diyorum biraz daha berraklaştırmalıyız. Çok daha berraklaştırmalıyız. Bugün bizim bulunduğumuz durumunda öyle yani.

Dünya 5 ten büyüktür. Baktığımız zaman yani bu sözümüzle biz şuanda görünürde somut anlamda değiştirebiliyor muyuz hayır. Ama bu söz sadece altın değerinde değildir. Sadece elmas yakut değerinde değildir. Hakikaten bizim yarın ki nefesimiz değerindedir. Sorun bunu sevip ya da sevmediğimiz bir liderin söylemesi ile alakalı değil. Bu söz insanidir ahlakidir ve vicdanidir. Bu sözlerde bir gram bir şey çıkar ifadesi yoktur. Bu sözü bir Müslümanın ya da sevmediğiniz ya da çok sevdiğiniz bir insanın söyleyip söylememesinin hiçbir anlamı yoktur. Hiçbir değeri yoktur. Bu söz artık vicdanların sözü olmuştur. Bu söz de biz sadece bu coğrafyada yaşayan mazlumların değil ama bu dünyada kendisini öteki gören aşağılanmış gören inancına ya da rengine, diline kimliğine yönelik haksızlık içerisinde olduğuna inanan ve herkesin kendini savunurken eski kabadayılar gibi söyleyeceği son racon sözüdür. Evet, yani biz sizden daha büyüğüz sizin paranız çok olabilir nükleer silahlarınız olabilir ve de çok fazla sarışın da olabilirsiniz. Ama biz yine sizden daha büyüğüz. Belki beni öldürebilirsiniz ki öldürüyorsunuz da. Belki bana zarar verebilirsiniz ki veriyorsunuz. Ama yine biz sizden büyüğüz. Çünkü biz vicdanız. Öyle baktığımız zaman bugün yaşananlara bir reçete sunabilme iradesi de gösterebiliriz. Görünen her zaman gerçeği yansıtmıyor. Tıpkı Kudüs meselesi gibi. Bir vicdan duyusuyla bütün dünyayı kilitleyebilirsiniz. Sovyetler Birliği, bir ülkeyi işgal etmekle bitirdi. İran şuan dört ülkede yer alıyor. İran, yıllardır çok büyük bir güç harcıyor ve kendisi sürekli üreten bir ülkede değildir. Ambargolarla hiçbir ülke bu kadar dayanamaz. Dayanmasının nedeni gittiği ülkelerde zaferi olmasıdır. İran, Irak, Yemen ve Suriye’de kazanıyor. Lübnan’da yarısının fazlasını yönetmektedir. Bu kazanımlar her halkın hoşuna gider. Ve kendileride boşu boşuna bedel ödemiyoruz düşüncesi oluşur. Ama bu çok uzun sürdü. Şimdi herkes İran’ı karıştırabilir. Süper güçler için, karıştırmak ve nifak tohumlarını ekmek için en kolay dönemdir. Irak’ı işgal etmek için bin tane yalan söyleyerek meşruiyetini oluşturdular” dedi.

Haber: Hüseyin TÜRKOĞLU

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu videoya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr