• BIST 92.322
 • Altın 189,164
 • Dolar 4,7936
 • Euro 5,5865
 • İstanbul 24 °C
 • Adıyaman 24 °C
 • Ankara 17 °C

En Mühim Mesaj Kur'an

Şevket TATAR

            Bu değerli kitabın birinci ve ikinci baskıları, maalesef layık olduğu ilgiyi memleketimizde görmedi. Zira, ikinci ve üçüncü baskılarına ancak dokuz sene aralıklarla ihtiyaç duyuldu. Birinci baskı: Ağaç yayınları, Ankara, 1985; İkinci baskısı; Işık yayınları, İzmir, 1994. Eser okuyucu çevrelerinde iyi duyulmuş olsaydı, muhakkak ki daha büyük  ilgi toplardı. Çünkü bu kitap Kuran'ı Kerim'i tanıtma ve onun mucize olduğunu gösterme hususunda gerçekten nadir rastlanacak özlü bir eserdir. İslam şark dünyasının klasik ilmini öğrenip müderris olduktan sonra, batı üniversitelerinde 10 yıl kadar çalışan bir alim olan müellifimiz, okuyucusunu oralardan gelecek şüphelere  karşı da mücehhez bir duruma getirmektedir. Yazar, önsözünde bu eserin 20 yılda kemale erdiğini bildiriyor. Küçük hacimli bu kitap, böyle usta bir müellifin 20 yılını almışsa bu onun eserini tezhip etmeye ne büyük bir ihtimam gösterdiğini ve işi, uzun seneler emek harcayarak ideal bir talebe bir ilim adamı yetiştirmek şeklinde ele aldığını gösterir. Dikkatli okuyanlar, bu yıllanmış sanatkar ihtimamını, satırlarının arasında okumakta hiç de güçlük çekmeyeceklerdir.

                M.Abdullah Draz küçük hacimli bu kitabını 20 yılda olgunlaştırdı. Kitap Mısır’da ilk yayımlandığı 1957 yılından beri, dünyanın çeşitli yerlerinde basılmakta ve yayın piyasasından eksilmemektedir.

Bu kitap Kuran'ın beşer kaynaklı olmasının imkansız ve mucizevi olduğunu güzelce ispatlamaktadır.

M.A. Draz, tefekkür vasfı, felsefi düşünceyle fikirlerini temellendirmesi, İslami ilimlere geniş ufuklar ayrıca batının bilimsel araştırma metodunu iyi bilmesi ve yazdıklarını Müslüman'ı teslimiyetine hitap etme yerine, İslam'ın aleyhinde peşin hükümlü olmayan gayri Müslim'lere de hitap edecek tarzda yazması ve nihayet orijinal çalışan bir müellif olma gibi özellikleriyle daha genç yaşında dikkatleri çekmiş, yaşça kendisinden büyük olan Menahilu-l İrfan sahibi Abdulazim Zerkani,Tefsiru'l Meraği sahibi Ahmet Mustafa El-Meraği, ayrıca Subhi Salih,Sait Ramazan El-Buti vb. bir çok ünlü müellif tarafından referans gösterilmiştir.Onun bu kitabı,Kur'an'ın i'cazını en güzel ve özlü kapsamlı bir tarzda anlatan nadir kitaplardandır

Prof.Dr.M.Abdullah Draz

Akademi Yayınları

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr