• BIST 93.003
 • Altın 188,774
 • Dolar 4,8233
 • Euro 5,5988
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 33 °C
 • Ankara 28 °C

Ergenekon Davasında Nihai Karar Açıklanıyor

Ergenekon Davasında Nihai Karar Açıklanıyor
66'sı tutuklu 275 sanıklı Ergenekon Davasında mahkemenin nihai kararını açıklaması bekleniyor.
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal, Emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 66'sı tutuklu 275 sanıklı Ergenekon Davasında mahkemenin nihai kararını açıklaması bekleniyor.
İlk duruşması 20 Ekim 2008 de görülen 275 sanıklı Ergenekon davasına bugün 321. Celse ile devam edilecek.
Mahkemenin ara kararı duruşma salonuna basın mensupları ve milletvekilleri ile sanık avukatları alınacak. Tutuklu ve tutuksuz sanık yakınları ise mahkemenin ara kararı doğrultusunda duruşma salonuna alınmayacak. Duruşma öncesi Cezaevi önünde jandarma kuvvetleri yoğun güvenlik önlemleri aldı. Davanın görüldüğü Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin çevresinde adeta kuş uçurtmayan jandarma, TEM'den girişlere izin vermezken E-5 karayolunda kontrol noktası oluşturdu.
SAVCI 64 SANIK HAKKINDA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS İSTİYOR
Tanıkların dinlenilmesinin tamamlanmasının arından duruşma savcıları Mehmet Ali Pekgüzel, Nihat Taşkın ve Murat Dalkuş 2 bin 271 sayfadan oluşan esas hakkındaki mütalaalarını 18 Mart 2013 tarihinde mahkemeye sundu. 'Ergenekon terör örgütünün varlığının sabit olduğu anlaşılmıştır' ifadelerine yer verilen mütalaada, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mehmet Haberal ile Mustafa Balbay’ında aralarında bulunduğu 64 sanığın 'Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi.
Savcının ağırlaştırılmış müebbet istediği isimler şöyle ; Mehmet İlker Başbuğ , Mehmet Haberal, Mustafa Balbay, Sinan Aygün, Doğu Perinçek, Hurşit Tolon, Tuncay Özkan, Alaettin Sevim, Alparslan Arslan, Veli Küçük, Bekir Öztürk, Cemal Gökçeoğlu, Cihandar Hasan Hanoğlu, Durmuş Ali Özoğlu, Dursun Çiçek, Emin Gürses, Ergün Poyraz, Erhan Timuroğlu, Erol Manisalı, Fatih Hilmioğlu, Ferit İlsever, Fuat Selvi, Ümit Sayın, Kemal Gürüz, Hasan Ataman Yıldırım, Hasan Atilla Uğur, Hasan Iğsız, Hayrettin Ertekin, Hayrullah Mahmut Özgür, Hıfzı Çubuklu, Hulusi Gülbahar, Hüseyin Görüm, Hüseyin Nusret Taşdeler, İbrahim Şahin, İsmail Hakkı Pekin, İsmail Sağır, İsmail Yıldız, Kemal Aydın, Kemal Kerinçsiz, Kemal Alemdaroğlu, Levent Ersöz, Mehmet Eröz, Mehmet Fikri Karadağ, Mehmet Otuzbiroğlu, Mehmet Şener Eruygur, Muammer Akbulut, Muhittin Erdal Şenel, Murat Uslukılıç, Mustafa Yurtkuran, Mustafa Dönmez, Mustafa Koç, Ferit Bernay, Muzaffer Tekin, Neriman Aydın, Oktay Yıldırım, Orhan Güçlü, Osman Yıldırım, Sedat Özüer, Serhan Bolluk, Sevgi Erenerol, Tekin Irşi, Yalçın Küçük, Yusuf Erikel ve Ziya İlker Göktaş.
CEZAEVİNE GİRMEK İSTEYEN GRUBA PLASTİK MERMİ İLE MÜDAHALE
Ergenekon duruşmasına destek vermek için Silivri Cezaevi’ne giriş yapmak isteyen gruba, jandarma ekipleri plastik mermiyle müdahale etti.Ergenekon davasında karar duruşması öncesi sanıklara destek için Silivri'ye gelen eylemciler, tarlaya girerek cezaevine ulaşmaya çalıştı. Jandarma ekipleri, aralarında Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve Halkın Kurtuluşu Partisi’nin (HKP) bulunduğu bazı gruplara plastik mermiyle müdahale etti.
Grup ile jandarma ekipleri arasında gerginlik sürüyor.
SİLİVRİ'DE GÖZALTI GER​GİNLİĞİ
Ergenekon duruşmasının görüldüğü Silivri Cezaevi önünde gözaltı gerginliği yaşandı. Araması olan bir kişi jandarma tarafından gözaltına alınınca, yakınları tepki gösterdi.Ergenekon duruşmasının görüldüğü Silivri Ceza İnfaz Kurumu önünde gözaltı gerginliği yaşandı. Cezaevi girişinde kimlik kontrolü yapan jandarma, aranması olan bir kişiyi gözaltına almak istedi. Bu sırada jandarma ile gözaltına alınmak istenen şahsın yakınları arasında tartışma yaşandı. Bazı göstericilerin olayı görüntüleyen basın mensuplarına da tepki gösterdiği görüldü.
ERGENEKON’DA KARAR DURUŞMASI ÖNCESİ “AYAKKABI” KRİZİ
Ergenekon davası öncesi içeriye girerken X-ray cihazında sinyal verdiği için ayakkabılarını çıkarması istenen avukat Celal Ülgen, duruma tepki gösterdi. Ülgen’in ayakkabılarının çıkarılmasına sinirlenen bazı avukatlar ise duruşmaya girmeyeceklerini söyledi.
Ergenekon davasında karar duruşması öncesi sabah saat 07.30’dan itibaren duruşma salonunun bulunduğu binanın kapıları açıldı. İçeri girmek için bekleyen basın mensuplarından sarı basın kartı istendi. Sarı basın kartını gösteren gazetecilere yaka kartı verilmeden önce Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünden kartlar kontrol edildi. İçeriye girişlerde ise X-ray cihazı önünde tripota kurulu olan kamerayla kayıt yapıldığı görüldü. Önceki duruşmalarda avukatlar ve basın mensupları laptop ile içeri alınırken, bugün ise izin verilmedi.
Öğle yemeği için binanın yemekhanesinde 500 kişilik yemek hazırlandığı belirtildi. Sabah saatlerinde ise içeriye girenlere çorba satışı yapıldı.
Duruşma salonunun her iki giriş kapısında jandarma beklerken, robokoplar da duruşma salonu önünde önlem aldı. Duruşma nedeniyle yoğun güvenlik önlemleri alındı, duruşma salonunun çevresinde de köpekle arama yapıldı.
CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce ve eski MHP Milletvekili Deniz Bölükbaşı duruşmaya ilk gelen isimler arasında yer aldı.
Duruşma salonuna girmek için arama noktasına gelen Tuncay Özkan dahil çok sayıda sanığın avukatı Celal Ülgen’in ayakkabısı X-ray cihazında sinyal verdi. Bunun üzerine Ülgen’den ayakkabılarını çıkarması istendi. Buna tepki gösteren Ülgen ise ayağından çıkardığı ayakkabısını eline alarak dolaştı. “Ayakkabımı giymeyeceğim” diyen Celal Ülgen, daha sonra Baro odasına girdi. Burada rahatsızlanan Ülgen’i sağlık görevlileri muayene etti. Ülgen’in, astımı olduğunu ve nefes almakta güçlük çektiğini söylediği görüldü.
Ülgen’in ayakkabılarının çıkarılmasına sinirlenen Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, duruşma salonunun önünde bekleyen avukatlara, “Avukatlar, hakim ve savcılar ile aynı haklara sahip. Kimse ayakkabılarını çıkarttırarak avukatları arayamaz. Tutanak tutturup içeri girmeyelim” dedi. Bunun üzerine bazı avukatların, “Salona girmeyelim. Bırakın boş koltuklara kararı okusunlar” dedikleri görüldü.
Tutuksuz sanıklar ve avukatlar duruşma salonuna alınıyor
Ergenekon davası öncesi tutuksuz sanıklar, avukatlar ve basın mensupları duruşma salonuna alınmaya başladı.
Ergenekon davasında karar duruşması öncesi Silivri Cezaevi önünde hareketlilik yaşanıyor. Tutuksuz sanıklar, avukatlar ve basın mensupları, duruşma salonuna girebilmek için uzun bir süre bekledi.
Bu arada gazetecilerin duruşmaya girişlerine de sınırlama getirildi. Sadece sarı basın kartı olan gazetecilerin duruşmayı takip etmesine izin veriliyor. Basın mensupları akreditasyon kartı alabilmek için uzun süre sırada bekliyor.
Çok yoğun bir aramadan geçirilen tutuksuz sanıklar, avukatlar ve basın mensupları duruşma salonuna alınmaya başladı. İçeriye girmek için bekleyenler kemerleri bile çıkarılarak arandı. Önceki duruşmalara göre alınan önlemlerin en üst seviyeye çıkarıldığı görüldü.
CEZAEVİNE TARLADAN GİRMEYE ÇALIŞTILAR
Ergenekon duruşmasının görüleceği Silivri Cezaevi Yerleşkesine alınmayan Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri, jandarma engelini tarladan geçerek aşmayı denedi. TGB'liler, jandarma ve polis tarafından engellendi.
Sabah erken saatlerden itibaren E-5 karayolu Silivri Cezaevi kavşağında toplanan TGB üyeleri, duruşmaya girmek istedi. Jandarma ile tartışan TGB'liler, durumu sloganlarla protesto etti. Cezaevi yerleşkesine alınmayan TGB üyeleri, jandarma engelini tarladan geçerek aşmayı deneyince ilginç görüntüler oluştu. Tarlalardan cezaevi yerleşkesine doğru ilerleyen eylemciler, yine jandarma tarafından engellendi. Jandarma, çember oluşturarak eylemcileri tarladan dışarı çıkarttı.
TUTUKSUZ SANIKLAR SİLİVRİ’YE BAVULLARIYLA GELDİ
Ergenekon davasının tutuksuz sanıkları arasında yer alan Behiç Gürcihan ve eşi Fatma Sibel Gürcihan, karar duruşması öncesi ellerinde bavullarıyla Silivri’ye geldi.
Ergenekon davasının karar duruşması öncesi Silivri’de hareketlilik başladı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı duruşma öncesi tutuksuz sanıklar da Silivri Cezaevi’ne gelmeye başladı. Davanın tutuksuz sanıkları, avukatlar ve basın mensupları ise duruşma salonuna girmek için bekliyor. Bazı tutuksuz sanıkların ise duruşmaya ellerinde bavullarıyla geldikleri görüldü. Tutuksuz sanıklar Behiç Gürcihan ve eşi Fatma Sibel Gürcihan, ellerinde valizleriyle cezaevi önünde bekledi. Mahkemenin keyfi ve hukuksuz davrandığını savunan Fatma Sibel Gürcihan, “Tutuklanma ihtimalini düşündük ve cezaevinde bize lazım olabilecek bütün eşyalarımızla buraya geldik. Mahkemenin, sanık yakınlarının dahi salona alınmaması yönünde bir kararı oldu ve bunun uygulanması yönünde İstanbul Emniyeti’ne görev verildi. Fakat bu kararın salonla sınırlı tutulmayıp, neredeyse Silivri’nin bütün tarlalarını kapsayacak şekilde genişletildiğini gördük. Bu yasak neredeyse fiilen 5 kilometre genişletilmişti. Yanımızda eşya olduğu için yakınlarımız bizi bırakıp, dönmek istedi. Fakat hiçbir şekilde yakınların alınmayacağı ve tutuksuz sanıkların eşyalarıyla birlikte jandarma ring araçlarıyla duruşma salona intikal ettirileceği söylendi ve biz o şekilde alındık. Bu fiili bir gözaltıdır” dedi.
SİLİVRİ CEZAEVİ ÖNÜNDE YOĞUNLUK BAŞLADI
Ergenekon duruşmasının görüleceği Silivri Cezaevi önünde yoğunluk başladı. Avukatlar, tutuksuz sanıklar ve basın mensupları, duruşma salonuna girebilmek için yaka kartları aldı.
Ergenekon davasında karar duruşmasının görüleceği Silivri Cezaevi önünde hareketlilik de başladı. Jandarma, yoğun güvenlik önlemleri aldığı duruşma salonu çevresinde adeta kuş uçurtmadı. Avukatlar, tutuksuz sanıklar ve basın mensupları da duruşma salonuna girebilmek için yaka kartları almaya başladı. Basın mensupları, sarı basın kartlarını görevlilere ibraz ederek duruşma salonuna giriş kartı aldı. Jandarmanın duruşma salonuna girmek isteyen basın mensuplarının sarı basın kartlarını Basın Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün sistemlerinden kontrol ettiği görüldü. Öte yandan basın mensuplarının dizüstü bilgisayarları da geçtiğimiz duruşmalardaki uygulamaların aksine duruşma salonuna alınmadı.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr