• BIST 89.582
 • Altın 193,193
 • Dolar 4,8413
 • Euro 5,6729
 • İstanbul 28 °C
 • Adıyaman 36 °C
 • Ankara 28 °C

Eşim Ali Şeriati-Bir Yaşam Portresi Puran Şeriati İhtar Yayıncılık

Şevket TATAR

 Bugüne kadar, her biri kendince onun yaşamını, hareketini, fikirlerini ve eserlerini bir yönüyle aydınlatmış olan farklı farklı hayat hikayeleri ve biyografileri... Onun sevenleri ve araştırmacılar tarafından yayımlanmıştır. Fakat bunların hiçbiri onun gözle görülür yaşamının değişik boyutlarını ve bilimsel tecrübelerini aktarma noktasındaki konuları dikkate ve ayrıntılı olarak aktarmayı başarmamışlardır. Zira onu yazanlar, ya bu dalgalanma dolu hayatının ve isyancı ruhunun ateşine uzaktırlar ya da delil ve belgelerin azlığı veya yokluğuyla karşı karşıya idiler. Ailesinin sorumluluğuyla yayınlanan elimizdeki kitap, onun yaşamının gerçek boyutlarını ortaya sermenin yanında bir takım belgeleri de ekler(yakınlarıyla ve dostlarıyla ropörtajları, belgeler ve el yazılarını içermektedir) şeklinde yayınlanmaktadır. Zira bunlar, onun yaşam ve ilişkilerine yardımcı olmaktadır. Aynı şekilde dostları ve ailesi, onun doğrudan anıları ve haberlerini derleyerek o aziz insanı anma noktasındaki borçlarını yerine getirmek için çaba sarf etmektedirler.

         

       Hayat Hikayesi

Elimizdeki kitap, 6 Bölümden oluşmaktadır. Aile geçmişi: Çocukluk ve gençliği; gençlik dönemi(Fikirsel ve inançsal kişiliğinin şekillenmesinde milli harekete kadar); Avrupa dönemi(Dönüş ve üniversite); İrşad'dan zindana, ev hapsi,hicret ve şehadet. Elimizdeki biyografi bu yaşamın bilinmeyen boyutlarının daha fazla tanımasına katkıda bulunan bir çalışmadır.

Bu biyografinin yazılmasının amacı, Şeriati'yi savunmak değildir. Zira onun kendi ifadesiyle, bu iş Mustaz'afların/Ezilmişlerin işidir.'' Aksine amaç, bir düşünce adamının yaşamının daha derinlemesine tanıtılması imkanını oluşturmaktır. Bu tür bir tanışmanın gıyabında her türlü övgü ve yergi, Mevlananın mesnevisin'deki Fil hikayesinin doğrulayıcısı olacaktır. Bundan dolayı, bu zorlukla uğraşmak şu sorulara cevaptır; Şeriat'i kimdi ve neler yaptı? Ne tür bir fikirsel yapının mimarıydı? Ve hangi nazariyenin korucusu idi? Önceki benzerlerinden hangi etkileri kabul etti? Ve İran toplumu üzerine, İslami dünya görüşüne ve İran halkının inkılapçı hareketi üzerine nasıl bir etki bıraktı? Şeriati'nin düşüncelerine muhalif olanların çıkış noktaları ve kaynakları nelerdir? Şeriati'nin düşünsel faaliyetleri nelerdir ve onun yolunu devam ettirmek ve tamamlamak neden gereklidir ve bu nasıl mümkün olur?

Ailesini sorumluluğuyla yayınlanan elimizdeki kitap onun yaşamının gerçek boyutlarını ortaya sermenin yanında (Yakınlarıyla ve dostlarıyla raportajları,belgeler ve el yazılarını içermektedir.) Zira bunlar onun  yaşam ve ilişkilerine yardımcı olmaktadır. Aynı şekilde dostları ve ailesi onun doğrudan anıları ve haberlerini derleyerek o aziz insanı anma noktasındaki borçlarını yerine getirmek için çaba gösterdiler.

Dr.Muhammed Mehdi Caferi'nin Şeriati için yaptığı konuşmada ey doğu güneşi! Asırlar boyu süren bir karanlıktan sonra islamın doğusunda doğdun ilk ve doğru İslamı içinde saklayan asrın şüphe ve taassup karları eritmekle uğraştın ve cehalet ve garaz bulutlarını bir tarafa attın taki yeniden İslam buharı yeniden tomurcukları açtı teşeyyü'goncaları göle dönüştü.

İslam'ı olması gerektiği gibi müslümanlara tanıttın ve islam tarihini bir olaylar görüntüsünden övgü, sövgü, dalkavukluk, aldatma ve yalandan kurtardın ve firavun, Karun ve Bel'am üçlüsünü tanıyan ve tanıtan ve rüsva etmeye el atanda yalnızca sendin!

''Onları, köklerinden değil meyvelerinden tanıyın.'' (İncil)

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr