• BIST 93.003
 • Altın 189,763
 • Dolar 4,8152
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 23 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Ankara 19 °C

Eski Devlet Hastanesinin Yerine Meydan Yapılmalı

Eski Devlet Hastanesinin Yerine Meydan Yapılmalı
Adıyaman milletvekili Mehmet Metiner bir yerel rad
             Daha önce hastane yerinin ilçemizin en büyük ihtiyaçlarından biri olan meydana dönüştürülmesi gerektiğini haberleştirmiştik. Gelişmiş tüm yerleşim yerlerinin simgesi olan ve bir turizm kenti olan ilçemizin de gereksinim duyduğu bir meydanının mutlaka inşa edilmesi gerekir. Bu meydan kompleks bir şekilde tasarlanarak içinde vatandaşların ibadetlerini yerine getirebilecekleri ve demokrasinin gereği olan buluşmalarını ve demokratik tepkilerini dile gerçekleştirebilecekleri bir meydan haline dönüştürülmesi sağlanmalı.
            Kâhta Devlet Hastanesi yeni binasına taşınıp da eski hastane binası TOKİ’ye devredildikten sonra kaderine terk edildi. Yetkililer sorumluluk göstermedi. 75 yataklı 4940 metrekare oturumlu eski hastane kısa sürede adeta korkunç bir harabeye döndü. Kâhta Kâhta olalı böyle bir tabloyla karşılaşmadı.
            Son olarak Adıyaman milletvekili Mehmet Metiner bir yerel radyo programında eski hastane binasının Kâhta Kaymakamlığına tahsis edildiğini açıkladı. Bu devirde devlet kurumlarının eski binalara taşındığı nerde görülmüştür? Böyle bir kararı kimler aldı? Bu karar alınırken halkımızın beklentileri dikkate alındı mı? Bu sorularımız acilen cevaplanmalıdır.
            Daha önceki bir sayımızda halkın talepleri doğrultusunda “Hastane Yoksa Meydan Olsun” manşetiyle, eski hastanenin yerinin meydan için tahsis edilmesi gerektiğini kamuoyuna duyurmuştuk. Ayrıca ilçemizin en merkezi yerlerinden biri olan mekanda özellikle köylerden veya şehir dışından gelen vatandaşların tuvalet, ibadet ihtiyaçlarını giderebilecekleri ve araçlarını gönül rahatlığıyla park edebilecekleri bir meydan yapılmalıdır. Meydanın nasıl olması gerektiğini de detaylıca anlatmıştık. Teknik tarafı ise mimar ve mühendislerin işi.
            İslam medeniyetinde camiler kütüphane, medrese, bahçe ve tuvaletleriyle en merkezi yerlere yapılır; camiler için büyük meydanlar dahi tahsis edilirdi. İnsanların kolaylıkla ulaşabilecekleri yerler özellikle düşünülürdü. Tabi bir cami hayatın bulunduğu yerin kalbi olduğu için tuvalet, şadırvan, dinlenme, sohbet etme, ibadet ihtiyaçlarına da cevap verirdi. Özellikle günümüzde bayanların sosyal hayata karışmalarıyla birlikte cami ve diğer mekanlarda yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadır.  Örneğin ilçemizde hiçbir camide bayanlar için ayrı bir yer tahsis edilmemiştir.
            Eski hastanenin yerinde hem tarihi hem de çağdaş bir üslupla camii yapılmalıdır. Camii teknik ve güzel bir projeyle yapılırsa bu Kâhta’nın çehresini değiştirecek ve simgesi olabilecek, Kâhta için büyük bir kazanç olacaktır. Bu camiinin -çeşitli etkinliklerin yapılacağı özellikle İstanbul’daki Beyazıt Meydanına benzer -geniş ve ferah bir meydanının olması da gerekiyor. Zengin ve büyük bir kütüphane ise olmazsa olmaz. Alt katın bir kısmı gelir için otopark yapılmalı diğer kısmı da umuma açık, tertemiz, ferah tuvaletler için ayrılmalıdır. Tuvaletlerde özellikle engelliler ve kadınlar için bölümler ayrılmalıdır.
            Kaymakamlık için yeni ve modern bir bina yapılabilir. Eski devlet hastanesinin yeri kaymakamlık için tahsis edilirse tadilat için milyonlarca lira masraf yapılır yarın öbür gün kaymakamlık yine başka bir yere taşınmak zorunda kalır. Çünkü Kâhta hızla büyüyor. Soruyoruz şehir içinden ve köylerden gelip çarşıda alış veriş ve başka ihtiyaçları için zaman geçiren ve turistik geziler için kentimize gelen yüzlerce bayan zaruri ihtiyaçlarını nerede giderecek? Daha da önemlisi hangi camiimizde engelli ve kadın vatandaşlarımız için ibadet yerleri tahsis edilmiştir? Bu husus da özellikle dikkate alınmalıdır. Eski hastanenin yerine güzel bir meydan ve camiinin yapılması yönünde sivil toplum kuruluşları da etkin çalışmalar içerisinde olmalıdır. Halk, bu uyarı ve taleplerin, yetkililer tarafından dikkate alınmasını bekliyor.
 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr