• BIST 103.200
 • Altın 197,070
 • Dolar 4,7083
 • Euro 5,4926
 • İstanbul 21 °C
 • Adıyaman 19 °C
 • Ankara 17 °C

Eski Yatırımcıya Neden Birşey Yok

Eski Yatırımcıya Neden Birşey Yok
Adıyaman ve ilçelerdeki Organize Sanayi Bölgesine yapılacak yeni yatırımların 6. bölge teşviklerinden faydalanması sanayi ve iş adamları tarafından sevinçle karşılanırken, teşvik paketinin mevcut yatırımcıya hiçbir şey vermemesi ise tepkilere neden oldu.

Kahta'da, OSB dışındaki istihdam veren küçük/büyük firmalar 6. Bölge teşviklerinden faydalanmak istiyor. Yeni teşvik paketi mevcut işletmecilere için hiçbir fayda vermemesinden dolayı işverenler için hayal kırıklığı oldu. Yeni teşvik paketi genel hatlarıyla Kahta'daki iş dünyasınca kabul görmedi. Hiçbir heyecan da vermedi.

Kahtalı işletmeciler, ülkenin Ak Parti iktidarı ile çağ atladığını ancak Adıyaman ve ilçelerinin bu ilerlemeye bir türlü ayak uyduramadığını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ve kamuoyuna müjde olarak verilen Adıyaman'ın ve ilçelerindeki OSB'lerin, 6. Bölge Teşviklerinden faydalanacağı haberi, çok geçmeden Kahtalı sanayi ve iş adamlarını hiç tatmin etmediği ortaya çıktı.

Öte yandan, merakla beklenen yeni teşvik sisteminin genel çerçevesinin belli olmasından sonra mevcut işletmecilere herhangi bir faydasının olmadığını öğrenen işletmeciler, tam bir hayal kırıklığına uğradıklarını söyledi.

MİLLİ SEFERBERLİK ADIYAMANA FAYDA VERMEDİ

Bölgesel Teşvik Uygulamaları ve İstihdam Seferberliği, tüm ülkede istihdamın artması ve yeni yatırımların yapılması amacıyla ilan edildi. Adıyaman'da tam anlamıyla milli seferberliğin ilan edilebilmesi ve uygulanabilmesi için 6. Bölge teşvik paketlerinin OSB ile sınırlandırmamalı. Çünkü 6. Bölge Teşvik Paketlerinden, sadece OSB lerde yeni kurulacak olan işletmeciler faydalanabiliyor. Ama bu teşvik paketi eski işletmeciler için geçerli değil. Dolayısıyla mevcut işletmecilerin karşısına güçlü bir rakip çıkıyor. Yüksek sigorta primlerini ödemekte güçlük çeken mevcut işletmecilere haksız bir rekabet ortamı doğuyor.

Kahtalı yatırımcılar, sanayici ve iş adamaları,  Adıyaman'ın 6. Bölgeye alınması hususunda gerek bölge milletvekilleriyle, gerekse de Ankara'daki ilgili bakanlıklara konuyla ilgili sıkıntı ve taleplerini defalarca iletti. Ama bir türlü sonuç alınamadı.

Diğer illerdeki siyasetçiler, “Yatırımcılar acele etmeli. OSB'lerde yer kalmayabilir” diye nutuklar atarken acaba Adıyaman ve ilçelerinin bu konuda pansuman dahi sayılamayacak ve sadece OSB'lerde yeni kurulacak olan yatırımcılara kolaylık sağlanması ne kadar doğru.

“YENİ TEŞVİK PAKETİ GENEL HATLARIYLA KAHTA'DAKİ İŞ DÜNYASINCA KABUL GÖRMEDİ”

Adıyaman'ın, sadece OSB'lerde yeni kurulacak olan işletmecileri kapsayan yeni teşvik paketi genel hatlarıyla Kahta'daki iş dünyasınca kabul görmediğini ifade eden Kahta Baykurt Tekstil ortaklarından Mustafa Han, Adıyaman ve ilçelerinin tüm işletmelerinin acil olarak 6. Bölge Teşviklerinden faydalanması gerektiğini savundu.

“TEŞVİK PAKETLERİNİN SINIRLANDIRILMAMASI GEREKİYOR”

Teşvik paketinin ana hatlarına bakıldığında hiç adil olmadığını belirten Megi Tekstil Müdürü İsmet Kamuş, temel sorunlara dikkat çekti. Müdür İsmet Kamuş, “yüksek sigorta primleri ve enerji fiyatları belimizi büküyor. Yeni teşvik paketinin sadece OSB'lerde yeni kurulacak olan işletmecileri kapsaması doğru değil. Mevcut işletmecilerin ne suçu var? Batıdaki insanlarımızın buraya gelip yatırıp yapmaları için teşvik paketlerinin sınırlandırılmaması gerekiyor. Adıyaman 5. Bölgede olduğu için kimse buralara yatırım yapamıyor. Mutlaka Adıyaman'ın 6. bölge kapsamına alınması lazım. En azından yeni teşvik paketinin genişletilmesi ve mevcut işletmecileri de kapsaması gerekiyor. Bunun için yeniden bir çalışma yapılmalı.” Dedi.

“TEKSTİL İŞLETMELERİ SIKINTILI BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR”

Kahta'da bulunan tekstil işletmelerinin sıkıntılı bir süreçten geçtiğini ifade eden Auron Tekstil Müdürü İsmail Akbaba, bölgenin işsizlik ve istihdamına büyük ölçüde katkı sunan tekstil işletmelerine gerekli önemin verilmesi gerektiğini ve Kahta'nın mevcut işletmecileri de 6. Bölge teşviklerinden faydalanması gerektiğini söyledi.

Adıyaman OSB'lerine yapılacak yatırımların 6. bölge teşviklerinden faydalanmasının büyük bir adım olduğunu belirten Karahanlı Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Osman Karahanlı, yeni paketin dört dörtlük bir teşvik paketi olduğunu ama mevcut işletmelerinde bundan faydalanması gerektiğini ifade etti.

Tekstil işletmelerinin yaşadığı bütün olumsuzluklara rağmen Kahta'ya ciddi anlamda büyük ekonomik katkıları sağladığını kaydeden Rasa Tekstil Müdürü Kenan Bayram, Adıyaman'ın 6. Bölgede olmamasından dolayı büyük zorluklar çektiğini, yüksek sigorta primleri, enerji fiyatlarının yüksekliği gibi sıkıntılarından dolayı istihdam alanlarının sınırlı kaldığını söyledi.

Haber: Hüseyin TÜRKOĞLU

organize.jpgmegi-auron-.jpgkarahan-baykurt-.jpgrasa-.jpg

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr