• BIST 98.998
  • Altın 233,236
  • Dolar 5,4945
  • Euro 6,2155
  • İstanbul 13 °C
  • Adıyaman 10 °C
  • Ankara 8 °C

Ey Kutsal Diriliş!

Şerif Yetkin

Diriliş kelime anlamı, güç kazanıp yeniden eski durumuna dönüş demektir. Hayat mecrasında insanın önüne türlü türlü olay ve durumlar çıkabilir. Bazen zaferlerden sonra gelen mutluluk bazen de yenilgilerden sonra gelen üzüntü ve ıstırap halet-i ruhiyesi durumu. Nasıl ki uyku kalkmaya gebe, yenilgiler de zaferlere gebe. Bu durum insanın yaşadığı diğer vaziyetleri ve ruh durumları içinde geçerlidir. Kalbinde hakikat çırası olanın tutuşturmaya muktedir olan aklı ve eylemleri her daim olagelmiştir. Diriliş tarihimizde bunun örnekleri çoktur ve kalbimizin, aklımızın da çırası olmuştur. Yeter ki feraset ehli olduğumuza davranışlarımız şahitlik etsin. Diriliş, kutlu sevdası olanların gönül davasıdır. Diriliş, arınmaktır, sevmektir, aşktır, adalettir, ülküdür ve insanlara hakikati gösteren bir özgürlük öğretisidir. Diriliş, kim olduğumuzu, nereden geldiğimizi, nereye gideceğimizin yoldaki işaretlerimizdir. Diriliş, tevhid-i bir mücadeledir. Diriliş, adanmaktır İsmail teslimiyeti gibi. Diriliş, zalime dur demek, mazluma umut olmaktır. Diriliş, Hakk’ın davasıdır ve batılında korkulu rüyasıdır. Diriliş, her yeniden daha yeni olan İslamdır. Ve Diriliş Yüce Rabbin tarafında olduğunun nişanesidir. Lekum dinukum veli yedin(Senin Dinin Sana Benim Dinim Bana) diyebilmektir. Ötelerden Alem-i Ervah’tan gelen bir muştudur.

Diriliş, apaçık hakikati bünyesinde barındırmalı ve meşru olmalıdır. Yani zafere giden her yol diriliş değildir. Diriliş için olması gereken mübah olan yoldur. Topluma yabancı ithal olmayan, tarihin kültürel kodlarına uygunluk arz eden, Hira’da başlatılan kutlu dava ve bu sevdanın devamı niteliğinde olmalıdır. İfsad edici değil ıslah edici tarzda olmalı. Bunu yaparken de iki kavramı da asla unutmamalı. Teenni ile hareket etme(acele davranmama) ve tedrici olma( aşama aşama).Bunu biz Alemlere Rahmet Efendimiz’den (S.A.V) öğreniyoruz. Mekke’deki 13 seneyi nasıl geçirdiğini, topluma hakikat dirilişini gerçekleştirmek için nasıl teenni ve tedrici bir şekilde hareket ettiğini gerek Yüce Kitabımız Kur’an’dan ve Siyer-i Nebi’den öğrenebiliyoruz. Evvela dirilişimiz için aşk olmalı gönlünde diriliş erlerinin. Sevmeli, yanmalı adeta tutuşmalı sevdasından. Bu sevdası, davasına olmalıdır. Şunu idrak etmeliyiz ki içinde aşk olmayan bir dava susuz bir çöl, ruhsuz bir ceset gibidir. Bir şeyleri hadi yapayımda olsun mantığıyla değil olması gerekeni olması gerektiği için yapmak olmalı gayesi. Şeffaf, tutarlı, güzel yumuşak üslup ehli olmalıdır. Geçici olana değil ebedi olana, dünyaya değil ahrete talip olmalıdır. Ve yine şunu bilmek gerekir ki gözünden yaş gelmeyen, diriliş eri olamaz. Rabbiyle seher vakitlerinde yalnız başına kaldığında gözyaşlarıyla sulamalı diriliş fidanlarını.

Peki ne yapmalı diriliş için? Medeniyetimizin yeniden kök salması, ihya olması ancak ve ancak herkesçe malum olan eğitimle olacaktır. İşte burada nasıl bir eğitim sorusu da akla gelebilir. Aslında cevap oldukça basit fakat bunun hayat bulması meşakkatli. Çünkü bu diriliş eğitimle olacaksa bu hedefi Rabbimizin bize çizdiği istikamet çerçevesinde şekillendirmeliyiz. Bu alemin en büyük kitabı ve en büyük öğretmeni olan (Peygamberimiz s.a.v) örnek alındıktan sonra dirilişte dirilecektir, insanlıkta ihya olacak ve gaflet girdabındaki uykusundan uyanacaktır.

Ey kutsal diriliş doğ artık hayallerimize

Tut!... Hakikatle yoğur bizi

Yakalım kutlu sevdamızın ateşini

Yeryüzüne ek tohumlarını

Sevgimiz, aşkımız şahit olsun kutsal eylemlerimize…

Adalet gelsin nizamı aleme.

Hira’dan gelsin kutsal nağmeler gönlümüze, gücümüze…

Ve batıl gömülsün, Hak kalksın!...

Bir rahmet yağmurundan sonra bahar gelsin dirliğimize, birliğimize…

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr