• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 29 °C
 • Adıyaman 35 °C
 • Ankara 31 °C

Eyvah Laiklik Elden Gidiyor !

Abdullah YEKTA

Laiklik bir din midir, tabii ki birileri için bir din mesabesindedir. Türkiye ‘de, laikliği savunan ve onun üzerinde siyasi rant sağlayanların anladığı laiklik putperestliğin son kırıntılarıdır.  Dokunulduğu zaman birileri fena halde bozuluyorlar. Tanınmasını, tanımlanmasını ve başkasının onu ağza almasını hiç kabullenemiyorlar. Doksan yıldır Demokles’in kılıcı gibi bu milletin sırtında tutuluyor.  Bugün Türkiye’de laikliği savunanlar,  dilinin ucuyla “Ben Müslüman’ım” deseler de düşünce ve sosyal hayatlarında tanrıyı yok edip onun yerine bilim ve insanı tanrılaştırmak istedikleri her hallerinde belli olmaktadır.

Bu kavram özellikle Türkiye’de sorun olmaktadır. Laikliğin beşiği kabul edilen Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinde, Türkiye’deki gibi problem olmamaktadır. Türkiye’de problem olmasının sebebi ise bazı dinozorların laikliği bir din olarak dayatmalarındandır. Türkiye’de CHP zihniyeti ile yetişen kimi çevreler, bu kavramı dindarlara karşı bir din gibi kullandılar. Eskiden irtica’ya dört elle sarılıp Müslümanlara karşı kullananlar bugün laiklikten medet ummaktadırlar.

Beceriksiz, tembel ve süne gibi bu milletin sırtından geçinenler, geçim kaynaklarını kaybetmek istemiyorlar. Yoksa geçim kaynakları elden gider. Bunun için, laikliğin bir tarifinin dahi yapılmasını hazmedemiyorlar. Laiklik, bir büyü gibi kalsın istiyorlar. Kendilerine göre bunun bir sır olduğunu sanıyorlar. Oysaki bir çocuk dahi bugün, bu kavramın arkasına sığınanların gerçek niyetlerinin ne olduğunu biliyor.

 Bugün bu konuda tartışmalarının temel nedeni gündemi değiştirmekten başka bir şey değildir. İnsanların, suni gündemlerle oyalanmasını hedeflemektedirler. Bu bana, Hz Nuh (as) döneminde müşriklerin bir takım tanrıları için sarf ettikleri sözleri hatırlatmaktadır: “Tanrılarınızı bırakmayın, dediler.Vedd’i, Suva’ı, Yeuk’u.. ve Nesr’ı bırakmayın.” Yine peygamberimiz döneminde müşrikler, “Lat, Menat ve Uzza’yı bırakmayın. Onlara sıkı tutunun.” diyorlardı.

Ama unutmasınlar bugün olmasa yarın, bu sahte tanrı masalları tek tek iptal olunacaktır. İnsanlar bu sahte masallardan kurtulacaklar. Sahte tanrıların Kâbe içinde tek tek devrilip yok olmaları gibi. Bundan on beş yıl önce askeriyede namaz kılmak ceza gerektiren bir suç iken bugün askerler toplu halde cemaatle namazlarını kılabilmektedir. Birileri istemese de taşlar yerine oturacaktır. Laiklik ne ise tarif edilmesi gerekmektedir. TBMM başkanı İsmail Kahraman bu konuda özetle şunları söylemişti:

“ Mevcut anayasamızda Türkiye’nin, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğu belirtilmekte ancak laikliğin bir tanımı yapılmadığından, din ve vicdan hürriyeti kavramları da tartışmaların ortasında yar almaktadır. Yersiz, lüzumsuz ve halkı kamplaştırıcı tartışmaların önüne geçmek için, laiklik kavramı kötü niyetli yorumlara yol açmayacak şekilde, açık ve net bir biçimde tarif edilmeli, istismar edilmesinin önüne geçilmelidir. Devlet ve milleti karşı karşıya getirmeyen bir laikliğin tarifi ve tatbikatı yeni anayasada olmalıdır.”

Kahraman’ın söylemiş olduğu bu sözleri aklı başında ve düşünen herkes söyler. Bundan daha doğal bir şey görmüyorum. Dinozorlar istemese de hak bir gün yerini bulacaktır.

 Selam ve dua ile

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr