• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 29 °C
 • Adıyaman 35 °C
 • Ankara 31 °C

Ezan İslam Medeniyetinin Güzide Bir Unsurudur

Ziya TEPE

Ezanın, insan ruhu ve maneviyatı üzerindeki etkisi tartışılamaz. Ezandan etkilenerek Müslüman olan ya da Müslüman olmasa da son derecede ezandan etkilenen birçok insan olmakla beraber, aynı zamanda Müslümanları da İslam dinine bağlayan bağlardan biri olup, maneviyatımız üzerinde büyük etkisi vardır.

Ezanın Müslüman olmayanlara etkisini anlatacak Kahta’da yaşanan bir anıyı anlatayım: 1970’lerden önce Kahta’nın Ulu Cami’inin müezzini; Hacı İbrahim Süzen’di. Hacı İbrahim, hem İslam alimlerine büyük saygısı olan hem de sesi güzel olan biriydi. O yıllarda Kahta’da birkaç tane otel vardı ki bu oteller Ulu Cami’ye çok yakındı. Bu otellerin birinde kalan yabancı bir turist sabah vaktinde Hacı İbrahim’in okuduğu ezanı dinliyor. Okunan ezandan çok etkilenen turist o gün müftülüğe giderek Müslüman oluyor. Bu da bizlere güzel ve etkili ezan okumanın kişiler üzerindeki gücünü gösteriyor.

Bu vesile ile müezzin Hacı İbrahim Süzen ile sonra Ulu Cami’ine müezzinlik yapan ve halk tarafından sevilen ve sayılan Mustafa Yavuz’a Allah’tan rahmet diliyoruz.

Her gün beş vakit okunan ezan kulağa aşinalık sağladığı için, içerik bakımından pek etkisi olmaya biliyor. Çoğu zaman ise okunan ezanın lafızlarından da gaflette kalıyoruz. Belki de bunun sebebi, gözümüz namazda olmayınca kulağımızın da ezanda olmamasındandır.

Sakıp Sabancı bir ara uzun süre ABD’deki bir hastanede tedavi olur. Ezan sesinden mahrum kalan Sakıp Ağa ABD’de kaldığı süre içinde en fazla ezan sesine hasret kaldığını söyler. Demek ki bizler ancak ezandan mahrum kalınca değer ve kıymetini anlıyoruz.

İslam dini günün beş vaktini belirlemiştir. Her vaktin de farklı etkisi, değeri ve hikmeti vardır. Beş vakitte okunan ezanın hikmetleri şunlardır; vaktin girişinin belirlenmesi, namaza çağrı, tevhidin ilanı ve fıtri hayat musikisidir. Ezanın en önemli hikmetlerinden biri de şüphesiz ki tevhittir. Her gün beş vakitte okunan ezan ile insanlığa; en büyük olanın Allah olduğuna, Allah’tan başka ilahın olmadığını, Muhammed’in Allah’ın Resulü olduğunu ilan ederek; nefis ve dünya meşgalesine ara verip Allah’a yönelerek ibadet etmeye ve kurtuluşa çağrıdır. Ardından tekrar Allah’ın ekber olduğunu ve Allah’tan başka ilahın olmadığını pekiştirerek ilan eder.

Ezan, Müslümanlar için rahmettir. Bundan dolayı ezanın sağlanmasına vesile olan Peygamber Efendimize ezan duasında “…Muhammed’e vesileyi, fazileti ihsan et! Bir de kendisine va’dettiğin Makamı Mahmud’u verip oraya ulaştır.”  diyerek şükranlarımızı iletiyoruz.

İslam dini ve medeniyetine has olan ezanın insanlık tarihinde bir benzeri yoktur. Ezan, aynı zamanda İslam dininin mükemmeliyetinin de bir nişanesidir. Böylesine önem arz eden ezanı okuyan müezzinin atanmasında ehliyet asla göz ardı edilemez. Küçük menfaatler, eş-dost hatırı, İslam dininin yüksek menfaatleri ile değiştirilemez. Aksi takdirde vebali olur.

Kahtalılar olarak yetkililerden istirhamımız; güzel ve etkili ezan okuyacak ehil kişilerin görevlendirilmesidir.  İlçemizde okunacak ezanla mest olmak ve ezanın manevi hazzını yaşamak istiyoruz. Bildiğimiz kadarıyla ilçemizde güzel ezan okuma kursuna katılıp diploma almış veya sesi güzel olan birçok kişi de bulunmaktadır.

İslam dininde ve medeniyetimizde müstesna yeri olan ezanı bu bilinçle hem hayatımızda hem de beldemizde hak ettiği kıymeti vermeliyiz.

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr