• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 25 °C
 • Adıyaman 28 °C
 • Ankara 20 °C

Farklı Kültürlerin Yaşatılmasında Yazı

Ahmet İNAN

Milli Eğitim Bakanlığının önerisi üzerine Artuklu Üniversitesi, Kürtçe öğretmeni yetiştirmek için kolları sıvadı. Bu yıl, Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı bünyesinde ilk defa tezsiz yüksek lisans programına öğrenci alınacak. Öğrenciler, alacakları bir yıllık eğitimin ardından Kürtçe öğretmeni olarak göreve başlayabilecekler. Öğretmen adaylarına Kürt Dili ve Edebiyatı alan dersleri verilecek. Bunun yanında diğer kültürler de tanıtılacak. Ayrıca formasyonu olmayan adaylara formasyon dersleri de verilecek. Burada işin teknik boyutuna girecek değilim elbette. Asıl önemli olan bu adımların sosyal ve kültürel açıdan ne anlam ifade ettiği, halkımıza ne kazandıracağıdır.

Son on yıl içerisinde ülkemizde insan hak ve hürriyetleri alanında atılan adımları sosyal ve kültürel alanda yaşanan çeşitli çalışmalar izledi. Bu alanlarda yapılan çalışmaların belki de en önemlisi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarında Kürtçenin seçmeli ders olarak verilebilecek olmasıdır. Bu adım yıllarca dili, kültürü, edebiyatı, sanatı yok sayılmış bir milletin varlığının sözlü anlatımın yanında yazılı anlatımla da ifade edilecek olması açısından önemsenmelidir. Zira sözlü anlatımın yanında yazılı anlatımla da yüzyıllara dayanan zengin bir kültürün yaşatılmaya çalışılıyor olması ülkemizin medenileşmesi açısından son derece önemlidir.

Önemsenmesi gereken esas nokta bu çalışmanın devlet eliyle devlet kurumu olan bir üniversitede yapılacak olmasıdır. Bir milletin kültür veya dilinin özellikle devlet tarafından desteklenmesi ve yaşatılmaya çalışılması takdire şayan bir girişimdir. Zira yazılı anlatımı yasaklanan, yok sayılan bir kültür ne kadar yaşayabilir? O kültüre sahip insanları ne derece kazanabilirsiniz?  Bir kültüre yapılan en büyük haksızlık o kültürün yazılı anlatımla varlığını sürdürmesini engellemek olmuştur. Bir halk; hikâye, masal, tekerleme, efsane, ninni ve destanları ile oyunlarını sözlü anlatımla her halükarda sürdürür ama unutulmamalıdır ki hiçbir zaman sözlü anlatım yazılı anlatım kadar güçlü ve sürekli olamaz.  Sözlü anlatımla aktarılmaya çalışılan kültürel zenginlikler unutulmaya ve yabancı tesirlerin altında yozlaşmaya mahkûmdur. Bu da kültürlerin yaşatılması karşısında ciddi bir risktir. Ayrıca televizyon ve bilgisayarların evlerimize kadar girmesi kültürün sözlü anlatımla taşınmasının önünde belki de en büyük engel teşkil ediyor. Eskiden köy meydanında ortaoyunu oynanır kahvehanelerde saz âşıkları atışır, meddahlar anlattıkları hikâyeler ve yaptıkları taklitlerle sözlü kültürün taşıyıcıları olurdu. Soruyorum sizlere, şimdi kahvehanelerde insanlar ne yapıyor? Ya köy odalarında? Peki, köy meydanlarında? Kahvehanelerde insanlar sabahtan akşama kadar oyun oynuyor. Köy odalarına gelince köy odası mı kaldı Allah aşkına? Olan odalarda ise inanın sadece dedikodu yapılıyor. Başka bir şey yok! Ya köy meydanları, köy meydanlarında ise zaman zaman köye gelen çerçilerin cırtlak hoparlör sesinden başka bir şey duyamazsınız.

Küçüklüğümde, Kâhta’ya gelen turistlere merakla bakardık. Anlamasak bile konuşmaları o kadar hoşumuza giderdi ki. Bizden farklı olmaları ilgimizi o kadar çekerdi ki anlatamam. Onlara okuldan öğrendiğimiz yarım yamalak İngilizcemizle adını, memleketini, kaç yaşında olduğunu sorardık ve İngilizcemiz biterdi. Sorularımıza cevap verildiğinde kalbimiz heyecandan duracak gibi olurdu. Neden dersiniz? Onlar da insan değil miydi? Evet ama dilleri ve kültürleri bizden çok farklıydı. Bu bizim çok hoşumuza giderdi. Peki, ülkemizde dili kültürü farklı olan birçok millet var. Peki, biz niye birbirimizi sevmeyelim?

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr