• BIST 91.630
 • Altın 189,199
 • Dolar 4,7914
 • Euro 5,5866
 • İstanbul 30 °C
 • Adıyaman 37 °C
 • Ankara 30 °C

Fatih Sultan Mehmet İlkokulu/Ortaokulu Müdürü ile Söyleşi

Fatih Sultan Mehmet İlkokulu/Ortaokulu Müdürü ile Söyleşi
İlçemizdeki eğitim sorunları ve Adıyaman’ın YGS’de 69. sırada olması kafalarda hala bir talihsizlik olarak kalmaya devam ediyor.
A.İhsan Köroğlu İle Eğitim Üzerine
 Kâhta’nın kenar mahallelerinden olan, tabiri caizse diğer adıyla varoş bir mahallede, Kâhta merkezinden uzak, eğitim ve öğretime devam eden ilçemize örnek olabilecek bir okul olan, Fatih Sultan Mehmet İlkokulu/Ortaokulunun eğitim ve öğretim alanında gösterdiği takdire şayan başarı ve çabalar yüreklerimizi kabartıyor.
Kâhta’da eğitim ve öğretimde yeni bir çığır açan Fatih Sultan Mehmet İlkokulu/Ortaokulunda, sorgulayan, eleştiren, düşünen, düşündüklerini rahatça ifade edebilen; çağdaş, idealist ve iyi insanlar yetiştiriliyor. Bu güzel düşünceleri gazetemiz ile paylaşma fırsatını sağladığı için başta İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın İ.Halil Alkayışa ve Fatih Sultan Mehmet İlkokulu/Ortaokulu Müdürü Sayın A.İhsan Köroğlu ve ekibine teşekkür ediyoruz.
OKULUNUZ HAKKINDA BİLGİ ALABİLİR MİYİZ?
Avrupa Birliği Temel Eğitime destek projesi kapsamında Şeyhbaba Mahallesinde 12 dönüm arsa üzerinde 8 derslikli yapılan okulumuz, 2007-2008 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçmiştir. Okulumuz 2 idareci, 1 rehber öğretmen, 1 anasınıfı, 10 tanede branş öğretmeni olmak üzere toplam 14 personelden oluşmaktadır.
EĞİTİM ÖĞRETİMDEKİ HEDEFLERİNİZ NELERDİR?
Okulumuzun eğitim öğretimdeki hedefi misyonumuzda da belirttiğimiz gibi ;  “Sorgulayan, eleştiren, düşünen, düşündüklerini rahatça ifade edebilen; çağdaş, idealist, teknolojik gelişmeleri takip edebilen “iyi insanlar” yetiştirmek.”  
Sadece akademik başarının bize tek başına bir fayda sağlamayacağının farkında bir okul olarak öğrencilerimizi her yönden artısı olan bireyler olarak yetiştirmeyi hedefliyoruz. Yani hem okulu hem ailesi ve çevresi hem de vatanı, milleti için yararlı nesiller yetiştirmeyi amaç edindik. Bunun yanında vizyonumuzda belirttiğimiz gibi “sadece yıldız değil yıldızların yetiştirildiği bir okul olmak” felsefesiyle bireysel başarıya değil, genel bir başarıya önem veriyoruz.           
HEDEFLERİNİZE ULAŞMAK İÇİN NE TÜR ÇALIŞMALAR YAPIYORSUNUZ?
Hedeflerimize ulaşmak için öncelikle “mum, ışığını dibine verir” mantığıyla okul çalışanları olarak öğrencilerimize iyi bir örnek model oluşturmaya çalışıyoruz. Gerek güçlü ekip ruhuyla gerek kendi aramızdaki olumlu iletişimimizle gerekse de çalışma azmimizle onlara örnek olmaya ve yol göstermeye çalışıyoruz. En basit örnekle derslerine zamanında girmeyen bir öğretmen, öğrencilerinin zamanında ve düzeli halde derse hazır bulunmasını bekleyemez. Yani ne ekerseniz onu biçersiniz. Akademik başarınızı geliştirmek için öğretimden önce eğitimin geldiğinin bilincindeyiz vicdan ve sorumluluk bilincini aşıladığınız çocuklar zaten sizin emeklerinizin karşılığını verebilmek için ellerinden gelenin en iyisini ortaya koymak için çabalıyorlar. Buradan sonrası onlara düzenli ve yeterli bilgi aktarımı sağlamak.
YENİ BİR OKUL OLMASI VE DÜŞÜK SOSYOKÜLTÜREL BİR ÇEVRESİ OLMASINA RAĞMEN ÖĞRENCİLERİNİZİ ÖZELLİKLE 2010 YILINDA FEN LİSESİNE GÖNDERMENİZ, 2012’DE İLÇEMİZDE SBS BİRİNCİSİ OLMANIZ VB. BAŞARILARINIZA NASIL ULAŞTINIZ?
Yukarıda da belirttiğim gibi bu güçlü bir ekip ve yoğun çalışmaların ürünüdür. Öğretmenlerimizin ve idarenin birlikte uyum içinde ve azimle çalışmasının, öğrencilerimizin de buna en iyi şekilde karşılık vermesinin meyvelerini topladık biz. Öğrencilerimizin çağın şartlarına ayak uydurabilmeleri için kara tahtaları beyazlarıyla değiştirdik mesela. Kendi imkânlarımızla, yardımlarla her sınıfı bir projeksiyon cihazı sahibi yaptık. Her sınıfımızda bilgisayar ve internet destekli eğitim vermeyi amaçladık. Böylece öğrencilerin öğrenme hızı artarken öğrendiklerinin kalıcılığı sağlanıyor. Özellikle 8. sınıf öğrencilerimiz maddi yetersizliklerden ötürü kaynak almakta zorluk çektiği için elimizden geldiği kadar kendi imkânlarımızla onlara kaynak kitap desteği veriyoruz. Her gün okul çıkışı SBS ve DPYS için kurslar veriyoruz ki bu uygulamaya 2010 yılında öğretmenlerimiz hiçbir ücret almadan tamamen gönüllülük esasına dayanarak başlamışlardı. Dershaneye gidemeyen öğrencilerimizi göz önüne alarak, okul içinde düzenli olarak deneme sınavları uygulayıp sonuçlarını tüm öğretmenlerimizle değerlendiriyoruz. Mesela geçen yıl 8. sınıflarımıza 16 tane deneme sınavı uyguladık Artılarımızı ve eksilerimizi değerlendirip, yapacaklarımızı öyle belirliyoruz. Bunun dışında öğrencilerimizin rehberliğine büyük önem veriyoruz. Öğrencilerimizin bireysel takibini yapıyoruz. Böylece inişlerini çıkışlarını rahatlıkla gözlemleyip, müdahalede bulunma şansını yakalıyoruz.
Okulumuz 2007 yılında açıldığından bu yana iki defa beyaz bayrak alarak temiz ve hijyene ne kadar dikkat ettiğimizi tescillendirdik. Her sağlıklı birey bir engelli adayıdır düşüncesiyle öğrencilerimize sosyal sorumluk kazandırmak için mavi kapak toplanmasına katıldık. Toplam 10.000 mavi kapak topladık. İlk defa toplam kalite yönetimi alanında ekip alanında başvuru yaptık ve il üçüncüsü olduk.         
OKUL OLARAK UYGULADIĞINIZ PROJELERİNİZ VAR MI?
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen öğrenci çaya bekliyor, kitap okuma yarışması, koçum benim gibi projelere etkin olarak katılıyoruz. Bunun yanında kendimizde okulumuza uygun projeler geliştiriyoruz. Örnek öğrencilerimizin performans ve proje görevlerini yerine getirmek için internet kafelere gittiklerini tespit ettik. İnternet kafelerin zararlı etkilerinden öğrencilerimizi korumak ve teknolojinin olumlu yönlerini görmelerini sağlamak için  “Yaşayan Kütüphanem” projesiyle kütüphane ve BTS sınıfını birleştirip yazıcı koyduk öğrencilerimizin performans ve proje görevlerini buralarda çıkartmalarını sağladık.
Okulumuza 2010 yılında göreve başladığımızda okulumuzda herhangi bir ağaçlandırma çalışması yapılmamıştı. Göreve başladıktan sonra ilk iş olarak “Fidansız Öğrenci Kalmasın” projesini başlatıp her bir öğrenci bir fidan düşecek şekilde 180 çam ve 50 adet akasya dikilmiştir. Ağaç dikmek kadar da bakımının önemli olduğu düşüncesiyle ağaçlarımızın bakımları düzenli olarak yapılmaktadır. Ülkemiz su zengini bir ülke olmadığından düşüncesiyle bahçedeki ağaçların sulanması için damlama sistemi kurup su israfın önüne geçilmiştir.
Aynı şekilde “sınıflarımız teknoloji ile buluşuyor” kapsamında sınıflarımızda beyaz tahta projeksiyon uygulamasına geçtik. Bu projeksiyonların alımında başta öğretmelerimiz ve duyarlı velilerimiz önemli katkı sağladılar. 2011 yılında bu yana bütün sınıflarımızda projeksiyon bulunmakta ve etkin bir şekilde kullanmaktadır.
           
Tüm bunları ekip ruhu çerçevesinde mesai arkadaşlarımızla bunu başardık. Başarmaya da devam ediyoruz. Bundan dolayı sizin aracılığınızla bir daha mesai arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum.
KÂHTA’NIN BAŞARISININ YETERSİZ OLMASINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
Toplum olarak eğitim önemini tam olarak farkında değiliz. Çocuklarımızın tek çıkışının okumakla olacağını düşünmek yerine onları eve gelir getirmek zorunda olan işçiler olarak görüyoruz. Yani uzun vadede ki kazançları yerine günübirlik gelen küçük kazançları yeğliyoruz. Mevsimlik işçi olarak çalıştırılan, okula düzensiz gelen çocuklarımız çok bu ilçede. Doğal olarak bu da başarısızlığı da beraberinde getiriyor. İlçemizde yaygın olan birleştirilmiş sınıf uygulamasının ilçedeki eğitimi çok olumsuz etkilemektedir.  Mümkün olduğunca birleştirilmiş sınıflı köy okullarının kapatılması gerektiğini düşünüyorum. Veli de okula içine sokmak gerekiyor.  Bununu için velilere yönelik seminerlere devam edilmesi gerekmektedir. Ben okul-aile- çevre sacayağı dengesi sağlanabilen bir yerde eğitimin-öğretimin aksayacağını, başarısız sonuçlar alınacağına inanmıyorum.
Röportaj: Hüseyin TÜRKOĞLU / KÂHTA DİYALOG GAZETESİ
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr