• BIST 115.450
 • Altın 166,641
 • Dolar 3,9399
 • Euro 4,8592
 • İstanbul 10 °C
 • Adıyaman 13 °C
 • Ankara 8 °C

Fedekarlık ve Kendinden Geçmek

Fedekarlık ve Kendinden Geçmek

 Akıllı insanlar nezdindeki değeri, can, mal, maddi mevki ve makamdan daha fazla olan ma'nevi değerler ve hedefler  yolundaki başarı ve zafer; hedefi uğruna ve hedeflerini gerçekleştirmek için  yaşamından ve maddi makamlarından vazgeçen kimselerin hakkıdır.

Yani eğer hedef, can ve mal ise veya maddi makam ve mevkileri yükseltmek ise , yaşamdan el çekmek  ve tüm makamlara  tekmeyi vurmak şeklindeki fedakarlık deliliktir. Fakat bir kimse, maddi yaşamından ve canından daha çok hedefine aşık ise, bu durumda fedakarlık yapmak; can, mal, evlad, aşiret, maddi haysiyet ve itibarı yitirmek, başarının sırrı olacaktır.

                Yaşamın geniş alanına materyalist gözlükle bakan ve her şeyi madde ve maddiyat için isteyen kimseler, Peygamber'in, ilahi öncülerin, büyük idealistlerin, bağrı yanık siyasetçilerin, ma'nevi değerler ile felsefi ve ruhi mekteb sahiplerinin  göstermiş oldukları fedakarlıkları doğru yorumlayamazlar. Belki de onları efsane efsane sanırlar. Eğer maddi bakışaçısıyla bakarlarsa,b öyle kimseleri delilikle itham ederler.
             
   Hedef ve idealinin madde ve maddiyattan daha yüksek olduğunu  saptayan kimse ,idealinin gerçekleşmesindeki lezzet ve huzuru görecek, güleryüz ve büyük bir ilgi ile kendini tehlikeli hadiselerin içine atabilecektir.
                Eğer Hz. Mesih, o kadar musibet ile yüzyüze gelip yahudilerin tekdir ve lanetine maruz kaldıysa, canından ve bedeninden daha değerli bildiği hedefinden dolayı idi.
Eğer Kureyş teröristlerinin, Hz Muhammed'i öldürmek istedikleri gece, Hz Ali ,-kendi ölümü pahasın da olsa –Hz Muhammmed'in hayatta kalması için huzuri kalp ile Hz Muhammed'in yatağında yattı ise, bu, onun Hz Muhammed'in hayatına ve tevhid dininin ilerlemesine duyduğu aşk ve alakadandır.
                Eğer şehidlerin önderi ve özgür insanların serveri  İmam Hüseyin, vefalı dostları ile birlikte Kerbela toprağını kanı ile renklendirdilerse, hedefe duydukları aşk ve alakandı. Zira onun nazarında şereflice ve iftihar ile ölmek, zillet içinde yaşamaktan üstündü. O'nun mantığı,”Kızıl ölüm, rezilce yaşamaktan üstündür..” idi.
                Eğer Nehrevan savaşında bir genç, tamamen kendi isteği ile ve öldürüleceğini bildiği halde , Emirül Müminin'den  Kuranı Kerim'i alıp düşmana taraf giderek onları Allah'ın Kitab'ına davet ettiyse, bu, onun maneviyata ve hakkın batıla galip gelmesine duyduğu ilgiden idi.
                Eğer Colombs, Amerka'yı keşfettiyse, kendisinde varolan fedakarlık sayesinde idi. O, mahir ve dayanıklı bir denizci idi. Daha 14
yaşlarındayken keç kez Akdeniz'e sefer yapmıştı. Coloms, 3 Ağustus 1472 tarihinde, Santa, Maria, ve Nina isimli üç gemi ile yola koyuluyor. Denizin korkunç dalgalarına ve gemi çalışanlarının isteksizlik ve hastalanmalarına rağmen, 12 Ekim 1472 'de kurtarıcı topraklara ulaşıyor.
                Eğer 6 Nisan 1909 tarihinde, Kaptan Peary Kuzey Kutbu'na ulaştıysa, gösterdiği fedakarlığın sayesinde idi. Bu Amerikalı denizci, beş arkadaşı ile birlikte, dayanılmaz meşakkat, zorluk ve sıkıntıya katlanarak maksadına ulaştı. Kaptan Peary, kutbu yerini belli ettikten sonra  bir buçuk gün dinlendi. Bu dinlenme süresinde bir ayağının dört parmağını kestiler; diğer ayağının beş tırnağı da dönüşte düştü.
          
(Cafer Sübhani ,Gençlik ve Başrının Sırları eserinden)
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr