• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 6 °C
 • Adıyaman 14 °C
 • Ankara 7 °C

Fırsat Var Otel Yok

Fırsat Var Otel Yok
İlçemizdeki gençlere istihdam ve akademik gelecek vadeden Kâhta Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, imkânlara rağmen uygulama otelinden yoksun.
İlçe olarak fiziksel donanım açısından bir problemi olmayan okulun uygulama otelinin neden olmadığı sorusu yetkililerden cevap bekliyor.
 
İnşaat, enerji ve otomotiv gibi lokomotif sektörler başta olmak üzere turizm, sağlık, medikal, tekstil, mobilya, denizcilik gibi pek çok sektörde ara eleman sıkıntısı gittikçe artıyor. Geleceğin meslekleri arasında gösterilen alanlara rağbet eden öğrenciler ve aileler mevcut meslekler arasında bir alanı görmezden geliyor.  Bacasız sanayi olarak ifade edilen turizm sektörü, Türkiye İstatistik Kurumunun yapmış olduğu sektör incelemelerinde eleman ihtiyacında ön sıralarda yer alıyor.
 
2013 TÜİK turizm sektörü verilerine göre turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre %39,6 arttı. Turizm geliri ocak, şubat ve mart aylarından oluşan I. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %39,6 artarak 4 918 553 bin $ oldu. Ziyaretçilerin kişi başına ortalama harcaması 982 $ oldu. Ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı çeyreğine göre %18,7 arttı.

 ÖĞRENCİ İKEN İŞ YAŞAMINI TANIYORLAR
 
Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri, turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu yabancı dil bilir nitelikli ara kademe  insan gücünü yetiştiren, öğrencilerini hem mesleğe, hem de yüksek öğretime hazırlayan, ilköğretim okulu üzerine dört yıl eğitim süreli meslek liseleridir. Bu okullardan mezun olan öğrenciler doğrudan iş yaşamına başlayabiliyor. İsterlerse üniversite sınavına girerek diledikleri bir bölümü okuyabiliyor veya sınava girmeden iki yıllık bir turizm bölümüne yerleşebiliyorlar. Mezun olan öğrenciler iş yeri açma belgesi alarak kendi işini kurabiliyor. Turizm sektöründe çalışmak isteyen mezunlar işsizlik gibi bir kaygı yaşamıyorlar. Öyle ki bu okullar 10. sınıftan itibaren öğrencilerini staja göndererek 5 ay boyunca iş yaşamını tanıyorlar. Türkiye’de yaklaşık 130 Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi bulunmakta. Bu okulun bir yerde bulunması adeta istihdam fırsatı anlamına geliyor.
           
FIRSAT OKULU KÂHTA’DA
 
Mevcut turizm potansiyelini göz önünde bulundurarak, bacasız sanayi için kalifiye eleman yetiştirmek için 2006’da ilçemizde otelcilik ve turizm meslek lisesi kuruldu. Yeni açıldığı dönemde birçok sıkıntı yaşayan okul bugün sıkıntılarının çoğunu geride bırakmış durumda. Zira hem fiziksel hem de idari birçok sıkıntı aşılmış durumda. Sınav ve mülakatla öğrenci alan okul, teorik ve uygulamalı eğitimleriyle özgüveni yerinde, iletişim becerileri gelişmiş ve iş yaşamını erkenden tanıyan öğrenci yetiştiriyor. Yiyecek İçecek Hizmetleri ve Konaklama Seyahat Hizmetleri bölümleri ile beraber Önbüro, Mutfak ve Servis dallarıyla öğrencileri eğitmeye devam ediyor. Okul personeli yerli halkın okula ilişkin imajının olumsuz olması, uygulama otelinin olmaması ve öğretmen yetersizliği konularında sitemkâr.  Okul idaresi ve öğretmenleri, ailelerin akademik yetenekleri düşük çocuklarını ısrarla akademik yetenek gerektiren okullara yönlendirmelerinin hem çocuğun hem de ülkenin geleceği için tehlikeli olduğunu belirtiyorlar. Ders başarısı konusunda yeteneği yetersiz olan çocuklar, liseden mezun olduklarında ortada kalıyorlar. Ancak meslek lisesi mezunları hem üniversite hem de iş yaşamına doğrudan başlama şansına sahip oluyorlar.
 
OKULUN UYGULAMA OTELİ NEDEN YOK?
 
Okul, dört dörtlük bir eğitim binasına ve pansiyona sahip. 2007’den beri staj için öğrencilerini işletmelere gönderen okulun en büyük sıkıntısı bir uygulama oteline sahip olmaması. Zira aileler  çocuklarını, şehir dışına göndermek istemeyebiliyor ki bu da öğrenci sayısını olumsuz etkiliyor. Uygulama otelinin olması durumunda öğrenciler, yıl içerisinde de uygulama yapma şansına sahip olacak, harçlıklarını kazanarak ailesine destek olabilecektir. Bu şekilde ailelerin zihinlerindeki okula dair önyargı da olumlu yönde değişebilecektir. Zira uygulama oteli olan turizm meslek liselerinin öğrenci sayıları daha yüksek ve daha işlevsel. 
           
Mevcut Öğretmenevinin uygulama oteli olması yönünde geçmiş yıllarda yapılan çalışmalar, bir şekilde yarıda bırakılmış. Şimdi bu fırsat okulumuzun öğrenci sayısının daha da arttırılması ve hak ettiği yere gelmesi ilçe idarecilerinin insafına kalmış durumda. Çünkü uygulama oteli olmadan bir turizm meslek lisesi adeta tek kanatlı kuş gibi.
İlçemizde birçok alanda olduğu gibi sahip olduğumuz imkânlara sahip çıkmamayı ifade eden şu güzel atasözü inşallah ilgili ve yetkilileri harekete geçirir: Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur.
           
RUSÇA DA ÖĞRETİLİYOR
           
Okul öğrencilerinin büyük bir kısmı pansiyonda barınabiliyor. Okulda İngilizcenin yanı sıra Rusça da öğretiliyor. 9. sınıftan itibaren İngilizce öğrenmeye başlayan öğrenciler, 10.sınıfta Rusça dersleri de almaya başlıyor. Dil bilgilerini, staj yaptıkları işletmelerde kullanma imkânına sahip olan öğrenciler, kadrolu dil öğretmenlerinin olmamasından şikâyetçi.
           
ÖĞRENCİLER ALKOL ALAMAZ
           
Turizm sektörüne dair ön bilgilerinden dolayı okula karşı önyargılı olan ilçe halkı, öğrencisini göndermekte tereddütlü davranıyor. Zira okul öğrencilerinin alkol kullandığı, zararlı alışkanlıklar edindiği yönündeki düşünceleri bu tereddüdü artırıyor. Ancak gözden kaçırılan bir şey var ki şu an birçok davranış probleminin, zararlı alışkanlığın daha fazlası turizm meslek lisesi dışındaki okullarda mevcut.
 
Görüştüğümüz okul öğretmenleri de öğrencilerin kesinlikle alkol kullanmalarının yasak olduğunu, staj yaparken iş esnasında öğrencilerin sürekli çalıştıklarını dolayısıyla bu tür davranışlara fırsat verilmediğini belirtiyor. Çünkü öğrenci sabah 8’den  gece 22 saatlerine kadar çalışmak zorunda. Bu yoğunlukta öğrencinin yöneticilerin kontrolünde alkol alma veya başka zararlı alışkanlıklara girişme gibi bir zamanı ve imkânı olmuyor.  Ayrıca sağlam bir aile eğitiminden geçen öğrencilerin stajda da zararlı alışkanlıklara karşı kendisini koruduklarını ifade ediyorlar.
           
ÖĞRENCİLER, AYLIK 1000 TL ALIYOR
           
10. sınıfın mayıs ayından  itibaren işletmelerde staja giden öğrenciler resmi olarak asgari ücretin %60’ı oranında aylık alıyor. Ancak bu tutar bahşişlerle beraber 1000 TL veya daha fazla olabiliyor.   Öğrenciler aylık 600 TL ve üzeri para alıyor. Bu şekilde ilçemize aylık olarak 70 bin ile 100 bin lira arasında para girdisi sağlanıyor.  İlçemizde her yıl büyük zorluklarla mevsimlik işçi olarak kayısı, fındık vb. işlere giden öğrenciler hem okullarında olabiliyor hem de daha az para kazanıyor. İşletmelerde yoğun bir iş temposuna ayak uydurmak zorunda olan öğrencilerin özgüven, iş yaşamını tanıma, iletişim becerilerini geliştirme, öğrenci iken aylık alma ve ailesine destek olma gibi avantajları oluyor.
           
Mesleki  İlgi ve Yeteneği Olan Öğrenciler Meslek Lisesine Yönlendirilmeli
           
Avrupa’da 70 -30 kuralı var okullaşmada. Yani %70 Meslek Lisesi ve %30 Genel Liseler. Avrupa, kalifiye eleman yetiştirme noktasında iyi bir çıta tutturmuş durumda. Bildiğimiz kadarıyla ülkemiz de bu hedefi yakalamaya çalışıyor. Uzman görüşlerine bakıldığında da tüm öğrencilerin genel liselere yönlendirilmesi doğru bulunmuyor. Öğrenci yetenek ve ilgisine göre okullara yerleştirilmeli. Aksi takdirde meslek sahibi olamayan veya mesleğinde mutlu olmayan insanlar çıkabiliyor. Veya üniversiteye yerleşmek için yıllarca dershaneye gitmek zorunda kalan ve ailesini sıkıntıya koyan öğrenciler meydana geliyor.
           
Malum, temmuz ayında okul tercihleri yapılacak. 8. sınıf öğrencileri okuyacakları liseyi seçecek. Veliler de sadece çevresinin kararlarına bakarak okul belirlemek yerine çocuğunun ilgi ve yeteneklerine bakarak doğru tercihi yapar inşallah. Unutulmamalı ki yanlış okul tercihi birkaç yıl ama yanlış meslek seçimi ömür boyu kayıp demek olabilir.  
 
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr