• BIST 92.322
 • Altın 189,164
 • Dolar 4,7936
 • Euro 5,5865
 • İstanbul 24 °C
 • Adıyaman 24 °C
 • Ankara 17 °C

Galibiyet

Ziya TEPE

Müslümanların galibiyet ve kurtuluşunun ilk esası Kur’an ve sahih sünnete dönüştür.

İslam tarihi boyunca ileri gelen âlimlerimizin hemen hemen bütünü müslümanların mağlubiyet ve dağılmalarının sebebini İslam dininden yani Kur’an ve sahih sünnetten uzaklaşmasında görmüşlerdir.

Müslümanların tekrar dirilmesi ve güçlenmesi için de Kur’an ve sünnete sahih bir dönüşle başarı ve kurtuluşu elde edebileceklerini ifade etmişlerdir.

Örneğin bir âlimimiz şunları söylüyor: “Bizler insanlık yolu olan sıratü’l müstakimde (Kur’an yolunda) olduğumuz müddetçe bütün âlem aleyhimize kıyam ederek bizleri yok etmeye çalışsa bile biz yine muzafferiz. Eğer bizler enbiya ve evliyaların yolu olan sıratü’l müstakimde sarsılmadan yürüyebilirsek tıpkı onlar gibi muzaffer olacağız.

Fahri Kâinat Efendimiz de (sav): “Dini ikame üzere devam ettikçe o dinin erbabına muhalif olanlar ehli İslam’a zarar ziyan vermezler. Şeklinde buyuruyor. Mehmet Vehbi Efendi de Sahih-i Buhari ve Muhtasarı adlı kitabında günümüz Türkçesiyle şunları söylüyor: “İslam dinine bağlanan ve emirlerine tutunanlara Cenabı Hak yardım edeceğini vaat ediyor. O, dine yardım eden ve ahkâmıyla hakkıyla amel edenlere elbette galibiyet verir. Ama din-i mübin hakkıyla amel etmeyen birçok meselede İslam emirlerinin dışına çıkmış, fasıklık etmiş ve çeşitli günahlar işlemiş olan bir millet bihakkın dinin hamisi olmadığından ilahi yardımdan mahrum, muhaliflere mağlup ve birçok felaketlere maruz kalacaktır.
 
Fetih suresinin 28. ayetinde de galibiyetin kaynağının Kur’an ve hak din olduğu belirtiliyor. “O ki resulünü bütün dinlere galebe çalsın diye hak din ve hidayet kaynağı (Kur’an) ile gönderdi.”
 
Fahr-i Kâinat Efendimiz (sav) tek başına İslam davasına başlamış, yirmi üç sene zarfında muazzam bir güç ve başarı elde etmiştir. Büyük İslam âlimlerimiz bu güç ve başarıyı Peygamber (sav) Efendimizin Allah’ın bütün emirlerine mutlak bir teslimiyetle tavizsiz yaşamasına bağlamışlardır. Yakın dönem tarihinde bir kısım âlimlerimiz Allah (c.c) gözetiminde ve Kur’an mektebinde yetişen Fahr-i Kâinat Efendimizin (sav) kazandığı güç ve başarı ile diğer liderlerin kazandığı güç ve başarıyı karşılaştırmışlardır. Peygamber Efendimizin başarısının fevkalade iyi olduğunu belirtmişlerdir. Buna mücadele suresinin 21. ayeti de işaret ediyor “Allah elbette ben ve elçilerim galip geleceğiz diye yazmıştır. Şüphesiz Allah güçlüdür ve galiptir.’’
 
Allahu Teâlâ Rablık sıfatıyla beşeri en güzel şekilde terbiye eden ve yetiştirendir. Rabbimiz bu terbiyeyi gönderdiği kitap ve peygamberler vasıtasıyla yapıyor.
 
Bu terbiyenin ürünleri peygamberler, kâmil ve salih insanlardır. Kâmil insan insani vasıfları gelişmiş başarılı ve mutlu insandır. Roger Graudy HATIRALAR adlı eserinde İmam’dan şu alıntıyı yapıyor “Büyük güçler İslam’dan kâmil insanı gerçekleştirdiğini gördükleri için korkuyorlar.” İşte İslam dini bu büyük başarı ve kurtuluşu gerçekleştiriyor.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki müminler İslam dininin esaslarına yeniden sarılıp Allah’ın vaadine kulak verdikleri zaman başarı ve galibiyetinin kapıları kendileri için açılacaktır.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr