• BIST 90.626
 • Altın 193,510
 • Dolar 4,8363
 • Euro 5,6612
 • İstanbul 27 °C
 • Adıyaman 31 °C
 • Ankara 25 °C

Geleceğe Hazır mıyız?

Abdullah YEKTA

  Geleceğe ve olması muhtemel gelişmelere hazır mıyız? Peygamber (sav)’in “akıllı, ölümden sonraki hayata hazır olan kimsedir’’ şeklinde bir hadisi vardır. Akıllı olmanın, gelecek hayata hazır olmakla yakında bir ilişkisi vardır. Yine başka bir hadisinde “bir ömür boyu yaşadıktan sonra cehenneme giden kişi’’ müflis olarak tanımlanır. Allah’ın kendisine vermiş olduğu serveti, yanı ömrü, boşa harcayan kimse müflistir.

            Biz yıllarca 28 Şubat diktatörlerinin yaptıkları zulüm karşısında kahrolduk. 28 Şubat’ta kesintisiz eğitim için karar alındığında meclisin yarısından fazlası imam-hatip kökenli idi. Bu bizim için bir ders olmalıydı. Bu insanlar, yıllarca din eğitimini almamış mıydı? Niye böyle bir karar verdiler? Niye böyle bir günaha girdiler? Yeri geldiğinde çok ucuz bahanelerle kendimizi savunuruz. Bu dönemde imam-hatip ve ilahiyat kökenli bazı müdürler koltuk kaygılarından dolayı nice başörtülü genç kızın hayatını karartmadı mı?

            Bugün temizlenme zamanıdır. Arınma zamanıdır. Yeni bir fırsat var elimizde. 4+4+4 sistemiyle yeniden kurulan imam-hatip ortaokullarıyla, hem önceden imam-hatiplere yetişmiş eleman eğitme imkânı doğmuş oluyor hem de imam-hatibin dışında düz lise ve dengi okullarında seçmeli Kur’an ve siyer derslerini görme imkânı doğmuş oluyor. Türkiye’deki dindar insanlar böyle bir şeyi hayal bile edemezlerdi. Ama bugün gerçek olmuş. Bu fırsatı en iyi bir şekilde değerlendirmemiz gerekir. Bu sistemin uygulamasıyla ilgili birtakım hatalar, olumsuzluklar çıkabilir. 28 Şubat’ta olduğu gibi kimi öğretmenler norm fazlası durumuna düşebilirler. Bu durumda bize düşen sistemin yanlışlıklarını sorun etmeden problemleri çözmektir. Yanlışlıklara saplanırsak, bu sistemin bizim için hiçbir avantajı olmaz. Hem milli eğitime bağlı personelin hem de vatandaşların bu konuda fedakârlıkta bulunması gerekir.

            İnsan, emek vermeden, bedel ödemeden hiçbir şeye sahip olamaz. Hem dinimiz ve hem de Türkiye insanı için önem arz eden bu düzenlenmenin (sistemin) yaşatılması gerekir. Bunun yanı sıra halkımızın her şeyi devletten beklemesi yanlış olur. Kendi çocuğumuzun geleceğini düşünelim. Bir çocuk sadece imam-hatibe gitmekle yetişmiş olamaz. Çocuğumuzun gerekli İslami eğitimi alması için ona yol göstermemiz gerekir. Okuyacağı kitap, dergi ve gazeteyi ona temin etmemiz gerekir. Dışarıda, okulda kimlerle arkadaşlık ediyor? Buna dikkat etmeliyiz. Çevre edinirken ona yardımcı olmamız lazımdır. Saldım çayıra Mevla kayıra anlayışıyla çocuk yetiştirilemez. Çocuklarımız Allah’ın bize verdiği emanetlerdir. Fıtrata uygun, insanlığa faydalı bir nesil yetiştirmemiz gerekir. Hikmet mü’minin yetik malıdır, onu nerede bulursa onu almaya daha layıktır.
 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr