• BIST 92.424
 • Altın 147,556
 • Dolar 3,6078
 • Euro 3,9134
 • Adıyaman 11 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 4 °C

Girişimcilik Destekleri Uygulama Esasları Üzerine

Girişimcilik Destekleri Uygulama Esasları Üzerine
Teşviklerin hangi alanlarda kullanılması gerektiği ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Teşviklerin hangi alanlarda kullanılması gerektiği ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Adıyaman Üniversitesi Besni Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mücahit Çelik, Teşviklerin hangi alanlarda kullanılması gerektiği konusunda bir düzenlenmeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Doç. Dr. Mücahit Çelik, “Türkiye son zamanlarda her kesin malumu, çeşitli ajanslar aracılığıyla belli teşvikler kullandırmaktadır. Bu teşviklerin doğru bir şekilde kullanılması elbette ki önemlidir. Zaten bu bağlamdan özellikle de bazı teşviklerin kullandırılmasından önce bazı eğitimler şart koşulmaktadır.  Buraya kadar her şey yolunda ve olabildiğince doğrudur. Ancak Teşviklerin hangi alanlarda kullanılması gerektiği konusu düzenlenmeye ihtiyaç duymaktadır.

“BÖLGESEL EKONOMİK ALT YAPI ANALİZLERİ YAPILMALI”

Desteklerin mikro kredi çerçevesinde kullanılması ve toplumun ticaretle uğraşmak isteyen kesime can suyu şeklinde tasarlanmasına diyecek bir sözüm yoktur. Sadece desteklerin, bölgesel ekonomik alt yapı analizleri yapılarak, kanalize edilmesi gerektiğini düşünüyorum.  Türkiye'deki her il, kalkınma ajansları tarafından verilen "doğrudan destek" programı kapsamında üniversiteler aracılığıyla ekonomik alt yapı açısından mercek altına alınmalıdır. Yani mutlak üstünlükler teorisi yardımıyla her ilin güçlü ürün veya üretim yanları ortaya konulmalı ve bu desteklerin o yönde sevki sağlanmalıdır. Bu, teşviklerin işe yaramasını daha da verimli hale getirecektir.

“ŞEHİR KİMLİK ÇALIŞMALARINA DOLAYLI DESTEK”

Yukarıda anlattığımı bir örnekle izah etmeye çalışayım. Bir ili düşünelim. Yukarıda bahsettiğim araştırma kapsamında ilin hangi sektörlerde kaç işletmeye ihtiyaç duyduğunu ve organize sanayi alanında daha çok hangi tür işletmelerin desteklenmesi gerektiğinin ortaya konulduğunu varsayalım. Daha açık bir örnekleme ile Adıyaman ilini ele alalım. Adıyaman ili, araştırıldığında organize sanayi bölgesinde daha çok tekstil işletmelerinin kümelendiği görülecektir. O halde organize sanayi bölgesinde kurulacak her tekstil işletmesi desteklenebilir. Ancak maden alanında kurulacak her işletme desteklenmesin. Bu destek de örneğin Malatya için kullanılsın/yönlendirilsin. Dolayısıyla marka şehir veya şehir kimlik çalışmalarına da dolaylı olarak destek verilmiş olur. Bu gün Adıyaman denince akla tekstil gelsin hatta daha da niş (niche) düşünelim ve tekstil ürünleri bağlamında bir veya bir kaç ürün tek akla gelsin. Aynı alandaki diğer tekstil ürünleri için başka bir şehir akla gelsin.

Kaynak dağıtmanın maharet olarak görülmemesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Çelik, “Öte yandan Adıyaman ili ekonomik yapısı için yapılan analiz sonucunda, örneğin 20 adet yemek sektöründe, 30 saç tasarım, 50 fırın, vb işletmeye ihtiyaç duyulduğunun ortaya çıktığını var sayalım.  Bu durumda durum analizine bakılarak yeni bir fırının vb. desteklenmesi gerekiyor mu sorusuna cevap verilebilir. Eğer gerekmiyorsa, yani bu ilde yeterince fırın varsa bir yenisinin açılması, hem destek olarak kullanıma sunulan kaynağın israf edilmesine hem de girişimcinin kıt kaynağının heba edilmesine katkı sağlandığını ifade etmeye çalışıyorum. Bu yüzden bu desteklerin dağıtımının sektörel olarak ve bilimsel olarak yönlendirilmesi gerekiyor. Kaynak dağıtmak maharet olarak görülmemeli aksine dağıtılan kaynağın, kaynağın kullanıldığı ilin ekonomik hayatına uzun süreli katkı sağlaması önemsenmelidir.

Mevzuatta (KOSGEB) yapılan araştırmada ile göre destelenecek sektörler belirlenmemiştir. İlgili mevzuatlar daha çok desteklerin tanımları, kimler tarafından kullanılabileceği, ne kadar olduğu, nasıl kullanılabileceği ile ilgili kuralları içermektedir. İl bazında mevzuata hangi sektörlerin destekleneceğinin konulmasının faydalı olacağı kanaatindeyim.

Öneri: Desteklerin daha etkin ve verimli, uzun vadede ekonomiye katkı sağlayabilecek hale getirilebilmesi için; ilgili birimler tarafından bir an önce illerin sektörel kimlik çalışması yapılmalı ve desteklerin buna göre düzenlenmesi/dağıtılması sağlanmalıdır.

Haber: Hüseyin TÜRKOĞLU

untitled-1-001.jpg

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Başkan Toprak’tan Kutlu Doğum Mesajı20 Nisan 2017 Perşembe 14:17
 • İNGİLİZCE FESTİVALİ VE DİL KÖYÜ20 Nisan 2017 Perşembe 14:05
 • ÖĞRENCİLER MATEMATİKTE YARIŞTI20 Nisan 2017 Perşembe 11:09
 • VELİLERE MAHREMİYET EĞİTİMİ VERİLDİ20 Nisan 2017 Perşembe 11:02
 • Başkan Toprak’tan Taziye Mesajı19 Nisan 2017 Çarşamba 12:27
 • İLÇE PROTOKOLÜ TURİZM HAFTASINA İLGİSİZ KALDI18 Nisan 2017 Salı 22:50
 • KAHTA’DA DOLU VE SAĞANAK YAĞIŞ18 Nisan 2017 Salı 20:34
 • ŞEHİT YAKINLARI ÇANAKKALE’Yİ GEZDİ17 Nisan 2017 Pazartesi 16:58
 • Başkan Topraktan referandum mesajı17 Nisan 2017 Pazartesi 12:49
 • KAHTA REFERANDUMDA "EVET" DEDİ16 Nisan 2017 Pazar 21:21
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr