• BIST 99.639
 • Altın 141,794
 • Dolar 3,5028
 • Euro 3,9236
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 31 °C
 • Ankara 26 °C

Girişimcilik Destekleri Uygulama Esasları Üzerine

Girişimcilik Destekleri Uygulama Esasları Üzerine
Teşviklerin hangi alanlarda kullanılması gerektiği ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Teşviklerin hangi alanlarda kullanılması gerektiği ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Adıyaman Üniversitesi Besni Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mücahit Çelik, Teşviklerin hangi alanlarda kullanılması gerektiği konusunda bir düzenlenmeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Doç. Dr. Mücahit Çelik, “Türkiye son zamanlarda her kesin malumu, çeşitli ajanslar aracılığıyla belli teşvikler kullandırmaktadır. Bu teşviklerin doğru bir şekilde kullanılması elbette ki önemlidir. Zaten bu bağlamdan özellikle de bazı teşviklerin kullandırılmasından önce bazı eğitimler şart koşulmaktadır.  Buraya kadar her şey yolunda ve olabildiğince doğrudur. Ancak Teşviklerin hangi alanlarda kullanılması gerektiği konusu düzenlenmeye ihtiyaç duymaktadır.

“BÖLGESEL EKONOMİK ALT YAPI ANALİZLERİ YAPILMALI”

Desteklerin mikro kredi çerçevesinde kullanılması ve toplumun ticaretle uğraşmak isteyen kesime can suyu şeklinde tasarlanmasına diyecek bir sözüm yoktur. Sadece desteklerin, bölgesel ekonomik alt yapı analizleri yapılarak, kanalize edilmesi gerektiğini düşünüyorum.  Türkiye'deki her il, kalkınma ajansları tarafından verilen "doğrudan destek" programı kapsamında üniversiteler aracılığıyla ekonomik alt yapı açısından mercek altına alınmalıdır. Yani mutlak üstünlükler teorisi yardımıyla her ilin güçlü ürün veya üretim yanları ortaya konulmalı ve bu desteklerin o yönde sevki sağlanmalıdır. Bu, teşviklerin işe yaramasını daha da verimli hale getirecektir.

“ŞEHİR KİMLİK ÇALIŞMALARINA DOLAYLI DESTEK”

Yukarıda anlattığımı bir örnekle izah etmeye çalışayım. Bir ili düşünelim. Yukarıda bahsettiğim araştırma kapsamında ilin hangi sektörlerde kaç işletmeye ihtiyaç duyduğunu ve organize sanayi alanında daha çok hangi tür işletmelerin desteklenmesi gerektiğinin ortaya konulduğunu varsayalım. Daha açık bir örnekleme ile Adıyaman ilini ele alalım. Adıyaman ili, araştırıldığında organize sanayi bölgesinde daha çok tekstil işletmelerinin kümelendiği görülecektir. O halde organize sanayi bölgesinde kurulacak her tekstil işletmesi desteklenebilir. Ancak maden alanında kurulacak her işletme desteklenmesin. Bu destek de örneğin Malatya için kullanılsın/yönlendirilsin. Dolayısıyla marka şehir veya şehir kimlik çalışmalarına da dolaylı olarak destek verilmiş olur. Bu gün Adıyaman denince akla tekstil gelsin hatta daha da niş (niche) düşünelim ve tekstil ürünleri bağlamında bir veya bir kaç ürün tek akla gelsin. Aynı alandaki diğer tekstil ürünleri için başka bir şehir akla gelsin.

Kaynak dağıtmanın maharet olarak görülmemesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Çelik, “Öte yandan Adıyaman ili ekonomik yapısı için yapılan analiz sonucunda, örneğin 20 adet yemek sektöründe, 30 saç tasarım, 50 fırın, vb işletmeye ihtiyaç duyulduğunun ortaya çıktığını var sayalım.  Bu durumda durum analizine bakılarak yeni bir fırının vb. desteklenmesi gerekiyor mu sorusuna cevap verilebilir. Eğer gerekmiyorsa, yani bu ilde yeterince fırın varsa bir yenisinin açılması, hem destek olarak kullanıma sunulan kaynağın israf edilmesine hem de girişimcinin kıt kaynağının heba edilmesine katkı sağlandığını ifade etmeye çalışıyorum. Bu yüzden bu desteklerin dağıtımının sektörel olarak ve bilimsel olarak yönlendirilmesi gerekiyor. Kaynak dağıtmak maharet olarak görülmemeli aksine dağıtılan kaynağın, kaynağın kullanıldığı ilin ekonomik hayatına uzun süreli katkı sağlaması önemsenmelidir.

Mevzuatta (KOSGEB) yapılan araştırmada ile göre destelenecek sektörler belirlenmemiştir. İlgili mevzuatlar daha çok desteklerin tanımları, kimler tarafından kullanılabileceği, ne kadar olduğu, nasıl kullanılabileceği ile ilgili kuralları içermektedir. İl bazında mevzuata hangi sektörlerin destekleneceğinin konulmasının faydalı olacağı kanaatindeyim.

Öneri: Desteklerin daha etkin ve verimli, uzun vadede ekonomiye katkı sağlayabilecek hale getirilebilmesi için; ilgili birimler tarafından bir an önce illerin sektörel kimlik çalışması yapılmalı ve desteklerin buna göre düzenlenmesi/dağıtılması sağlanmalıdır.

Haber: Hüseyin TÜRKOĞLU

untitled-1-001.jpg

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İŞÇİLERDEN BAŞKANA PLAKET22 Haziran 2017 Perşembe 18:08
 • KAHTA OSB’DEN YARDIM22 Haziran 2017 Perşembe 14:52
 • BELEDİYE PERSONELİNE BAYRAM İKRAMİYESİ22 Haziran 2017 Perşembe 14:32
 • VALİLİK KUPASININ SAHİBİ KAHTA DEVLET HASTANESİ OLDU22 Haziran 2017 Perşembe 01:45
 • KAYMAKAM KAYA’DAN BAYRAM UYARISI21 Haziran 2017 Çarşamba 15:35
 • VATANDAŞLAR MEZARLIĞA AKIN ETTİ21 Haziran 2017 Çarşamba 15:34
 • Başkan Toprak’tan Kadir Gecesi mesajı21 Haziran 2017 Çarşamba 12:58
 • KAYMAKAMLIK VE BELEDİYE PERSONELİ İFTAR SOFRASINDA BİR ARAYA GELDİ20 Haziran 2017 Salı 23:26
 • KAHTA İKBAL-DER’DEN YETİMLERE YARDIM20 Haziran 2017 Salı 17:29
 • NİSSİBİ-KAHTA YOLUNDA ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR19 Haziran 2017 Pazartesi 17:13
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr