• BIST 90.787
 • Altın 255,141
 • Dolar 5,8790
 • Euro 6,5887
 • İstanbul 24 °C
 • Adıyaman 22 °C
 • Ankara 20 °C

Gökkuşağı Derneği Başkanı Sezai Yılmaz İle Söyleşi

Gökkuşağı Derneği Başkanı Sezai Yılmaz İle Söyleşi
Medeniyet değerlerimizin yarına taşınmasında mütevazi bir katkı sunan Gökkuşağı Derneği Başkanı Sezai Yılmaz ile Röportaj

Bölgemizde islam tohumunu topraklarımıza serpip sulayan ve yeni yeni fidanların büyümesi için Adıyaman'da takdire şayan faaliyetlerde bulunan 2002 Şubat Ayında Umut Kervanı adıyla kurulan ve ardından 2005 yılında yapılan Kongre ile ismini değiştirip insani ve islami bir anlayışla toplumsal sorumlulukları yerine getirme çabasında bir köprü görevi gören Gökkuşağı Derneği Başkanı Sezai Yılmaz Hocamızla çok güzel bir röportaj yaptık.

Gökkuşağı Derneği Başkanı Sezai Yılmaz, İslam toplumunun içine düştüğü kriz, kargaşa, iç bunalım ve yenilgilerden kurtaracak olan tek yolun, medeniyet bakış açısına tekrardan geri dönülmesiyle mümkün olabileceğini söyledi.
Gökkuşağı Derneği; yaptığı Kuran ve düşünce okumaları, seminerler, söyleşiler, sempozyumlar, panel, çalıştay, basın açıklamaları, geziler, kurslar ve projelerle, Adıyaman'a, insana ve medeniyet değerlerimizin yarına taşınmasında mütevazi bir katkı sunmaya çalışıyor.

İşte bu mütevizi yolcuğu siz değerli okuyucularımızla paşlaşmak için röportaj yaptık.

İşte o röportajın ayrıntıları...

Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız? Gökkuşağı derneği  hangi amaçla, ne zaman kuruldu? Gökkuşağı derneği'nin ne tür çalışmaları oluyor, neler yapıyorsunuz?

Gökkuşağı Derneği 2002 Şubat Ayında Umut Kervanı adıyla kurulan ve ardından 2005 yılında yapılan Kongre ile ismini Gökkuşağı Derneği Olarak değiştirip yoluna devam eden bir kurumdur.

Gökkuşağı Derneği,Kuran Okumaları,düşünce okumaları,seminerler,söyleşiler,sempozyumlar,

panel,çalıştay,yayın faaliyetleri,basın açıklamaları,geziler kurslar ve projeler yoluyla insana,şehre ve medeniyet değerlerimizin yarına taşınmasına mütevazi bir katkı sunmaya çalışmaktadır.

Adıyaman'da İslami hassasiyetlere sahip olan gençleri ortak bir paydada buluşturma gayretleriniz var. Peki nasıl bir 'gençlik' tasavvur ediyorsunuz? Gençlerle ilgili ne tür çalışmalarınız var?

80’li yılların başından itibaren hızla değişen  ve dönüşen bir toplum yapısına sahibiz.Toplumsal yapımızın tüm unsurları bu değişim sürecinden geçmektedir. Aile yapı ve ilişkileri gençler ve gelecek tasavvurları bundan en çok etkilenen alanlardır. Bizler yarının inşasında sorumluluk alan kesimler de bu değişimi iyi anlama ve insani ve islami bir anlayışla toplumsal sorumluluklarımızı yerine getirme durumundayız. Gökkuşağı olarak bu konuyu çok tartışıp bir yol haritası çıkarmaya çalıştık.Ve toplumsal rolümüzü dernek bünyesinde projeler kapsamında Medeniyet perspektifli düşünce dünyamızla gençlere bir köprü olmaya karar verdik.

Bilgi Toplumu Projesi ile gençlere temel alanlarla ilgili okumalar, Usta Çınarların İzinde Projesi ile gençleri düşünce dünyamızın mimarları (Hz.Peygamber, M.Akif, Mevlana, A.İzzetbegoviç, S.Karakoç) ile buluşturmayı ,Şehir Ve Medeniyet Projesi ile medeniyetimizin köklerine inip, tarih bilinciyle yeniden dirilişin kodlarını yakalamayı, bu yıl uygulamaya başladığımız Şehir Akademi Projesi ile İslam dünyasının medeniyet bunalımına çıkış aramaya çalışıyoruz. Hedef kitlemiz gençlerle yolculuğu birlikte sürdürmeye çabalıyoruz. Gençlerle kitap tahlilleri, yuvarlak masa tartışmaları, belgesel izleme, seminerler, buluşmalar ve sanat ve beceri kursları ile çok yönlü bir uğraşı içersindeyiz.

Şimdiki nesil, genel anlamda televizyon ve sanal alem ile büyüyor. Dolayısıyla gençlerimizindeki algı çok çabuk değişebiliyor. Bu anlamda sanal alem gençlerimizi nereye çekiyor. Sosyal medya, gençleri nereye götürüyor?

Bilgiye erişim çok kolaylaştı ancak hangisine ve ne amaçla? Sorularını sorduğumuzda acayip ve bir o kadar da olumsuz bir tablo ile karşılaşıyoruz.Sanal alem,modern dönemin önemli bir uğraşı ve etki alanı.Bu alanı sorumluluk sahibi kişi ve kurumlar canlı,dinamik ve etkili kullanmak zorundadır.

Kurumlarda bence bir kişi sadece bu alanla ilgilenmeli ve cazibeyi oluşturmalıdır. Gençler ve ilgilenenler acaba bu ‘bizim alem’ne diyor? diyecek kadar bir cazibe ve çekim merkezi oluşturmak durumundayız.Topyekün reddiyeci ve ilgisiz tutum onları terke ve onlarsız kalmaya neden olacaktır.

Gençlere örnek olmak ya da onları yönlendirirken başvurduğunuz,  temel dinamikleriniz nelerdir?

İnsani ve İslami sorumluluklarımız bizi bu alanda gayret etmeye mecbur kılıyor. Rabbimiz Kuran da ‘Nefsinizi ve ehlinizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşin azabından koruyunuz.’diyor. Elbetteki Kurani ve insani  duruş sahibi bir toplum arzulamaktayız.Temel referanslardan uzaklaştıkça birey, aile, toplum ve insanlık ne hale geldi görmekteyiz. İnsanlığın kendisinde dirildiği bir peygamber duruşu, toplumun huzur bulduğu bir adalet anlayışı, insanın ümit, sabır, şükür vb.yaşadığı bir dünya için Medeniyet perspektifimiz temel referanslarımızdır.

İslam toplumunun içine düştüğü bu kriz, kargaşa, iç bunalım ve yenilgilerden kurtuluşunu sağlayacak temel yol; Medeniyet bakış açısına tekrardan dönme olmalıdır. Gökkuşağı derneği olarak  bugün bu çabalara bahsettiğim anlayışla mütevazi katkılar sunmaya çalışıyoruz.

Ülkemizde ve özelde de Adıyaman'da islami bir gençliğin yeniden inşaası için neler yapmak gerekir?

Her aile bir okula dönmelidir. Bu okul İnsani ve islami kimliğin oluşma amacı taşıdığı bir okul olmalıdır.Bizler evlerimizde eşler olarak bilinçli ve sorumlu olmaz isek vakıf, dernek, cemaat ve cemiyetlerimizi daha çok yormuş olacağız. Bakın İslam tarihinin en önemli şahsiyetlerinin  ilk eğitimini babasından aldığına şahitlik ediyoruz. Bugün ise Müslüman aileler yuvalarında  çocuklarına örnek şahsiyetler olabiliyor mu? Sormak gerekiyor.

İkinci olarak Çocukların düşünce ve duygu dünyaları oluşturulurken modern dünyanın hastalığı olan çocuğu sadece okul geleceği ile yoğurmaya çalışmak gibi bir sorunu aşmamız gerekiyor.

Aile eğitiminden sonra kurumlar çocukların yeteneklerini keşfetme merkezlerine dönüşmek zorunda. Sosyal, kültürel, sportif ve beceri keşif merkezleri. Böyle yapıların gençlerin gelecek için aydın,nitelikli ve sorumlu birer insan olarak topluma katılmasına neden olacaktır.Modern dönemi iyice anlamadan çocuk ve gence yönelmek fayda sağlamayacaktır. Biz Adıyaman STK’ları olarak Ekim ayı toplantısında gençler için kurumsal çalışmalar nelerdir diye birbirimize tecrübe aktarmaya çalıştık.

Dertlerimizi masaya yatırıp somut uygulamaları dile getirdik. Ne terörizme ne de atalete ve sapkınlığa bırakılacak bir tek gencimiz bile olmamalıdır dedik.

6701-032.jpg

Kaos peşindeki şer güçlerin Adıyaman üzerindeki oyunlarını görüyoruz. Adıyaman halkını terör ile yan yana getirme çabaları var. HDP'nin Diyarbakır mitingi, Suruç ve Ankara'daki patlamalardan sonra Adıyaman, bazı basın ve yayın organlarında hedef gösterildi. Sizce ne neden Adıyaman?

Bu kentin tarihine bakanlar Adıyaman’ın toplumsal kodlarını tanıyanlar iyi bilir ki bu şehir aşırılığa ve çatışmalı süreçlere pek prim vermemiştir.Bir kenti illa bir kalıba sokup,toplum mühendisliği yapıp ta değiştirmek isterseniz bu mantıklı bir yol değildir derim. 600 Bin nüfuslu bir şehri illa terörle anmak istiyorsanız, hesabınızı başka yerlerde arayın deriz. Mütedeyyin ve ılımlı bir yapısı olan bir topluma illa deli gömleği giydirmeye çalışmak nafiledir. Burası türk,kürt alevi,sünni vb.faklılıkların çatışma zeminine evrilmediği uzlaşıcı bir yapıya sahiptir.

Ancak ben burada gençler  üzerine çalışmalar yapan kurumların dikkatli olması gerekir kanaatindeyim.O toplum mühendislerinin bu işi bırakmayacaklarını ve inadına bu projeyi hayata geçirmeye çalışacaklarını unutmamamız gerektiğini düşünüyorum. Her STK ve Kurum bugün bu terör yapılanmaları karşısında gençlere daha çok zaman ayırmak zorundadır.

Kurumlar kendilerini gettolaştıracak bir sürece kesinlikle girmemelidir. Açık, şeffaf, ulaşılabilir bir yapısal özellik taşımazsak, birbirimize daha yakın olmaz isek, gençler için tehlike var olur demektir.

Röportaj:Hüseyin TÜRKOĞLU

 6700-050.jpg

 

 

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr