• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 28 °C
 • Ankara 21 °C

Hâlâ Geç Değil

Ahmet İNAN
Daha önceki sayılarımızda eski Kâhta Devlet Hastanesinin yerinin ilçemizin en büyük ihtiyaçlarından biri olan meydana dönüştürülmesi gerektiğini haberleştirmiştik. Gelişmiş tüm yerleşim yerlerinin simgelerinden olan ve ilçemizin de gereksinim duyduğu bir meydanın mutlaka inşa edilmesi gerektiğini ve bunun en uygun yerinin de eski devlet hastanesinin yeri olduğunu manşetten verdik.

Daha önceki bir sayımızda halkın talepleri doğrultusunda “Hastane Yoksa Meydan Olsun” manşetiyle, eski hastane yerinin meydan için tahsis edilmesi gerektiğini yetkililere duyurmuştuk. Meydanın nasıl olması gerektiğini de detaylıca anlatmıştık. Teknik tarafı ise mimar ve mühendislerin işi tabii ki.  

ŞEHİR MEYDANI  ÇILGIN BİR PROJE  

             

Kâhta Diyalog gazetesi taşıdığı ahlaki ve sosyal sorumluluk gereği Kâhta’nın demokratik, sosyal ve kentsel gelişimine katkı sunmaktadır. Hem yaşanan gelişmeler karşısındaki duruşu hem de mevcut sorunların çözümünden yana ortaya koyduğu gerçekçi, yapıcı ve ileriyi görebilen bakış açısıyla sevgili Kâhta halkına hizmet etmektedir.

Kâhta Diyalog gazetesi, Kâhta halkının yaşanabilir, güzel bir şehre sahip olması için her türlü çabayı göstermektedir. Bu çabalardan en önemlilerinden biri de eski Kâhta Devlet Hastanesinin yerinin çok amaçlı bir şehir meydanı olarak tahsis edilmesi gerektiği ile ilgili haberleri oldu.

Kâhta Devlet Hastanesi yeni binasına taşındıktan sonra eski binası kaderine terk edildi ve kısa sürede darmadağın oldu. Kâhta Diyalog manşetten dedi ki; “Eski Kâhta Devlet Hastanesi Çürümeye Bırakılmamalı.” Hastane yerinde kaymakamlık binasının yapılacağını haber alan gazetemiz  “Hastane Yoksa Meydan Olsun” manşetiyle eski hastane yerinde tarihi, estetik ve modern çizgilerle merkezi bir camiyi de içinde barındıracak olan çok amaçlı ve donanımlı bir şehir meydanı yapılsın dedi. Bu fikir Kâhta için çılgın bir projeydi. Bu proje resmi makamlarda ve kamuoyunda büyük heyecan yarattı. Ama diğer taraftan eski hastane yerinde kaymakamlık binasının yapılması için çalışmalar da devam ediyordu.

GENİŞ VE YEŞİL BİR YAŞAM ALANI

Gazetemizin önerdiği şehir meydanı projesi uygulanırsa bu hem Kâhta’nın modern bir görünüme kavuşmasını sağlayacak hem de birçok sorununu çözecektir. Geniş ve yeşil bir yaşam alanı olarak yapılması önerilen şehir meydanı içerisinde tarihi, modern ve estetik bir üslupla  merkezi bir camii de yapılmalıdır.  Bu cami günde binlerce insanın ibadetlerini rahatlıkla yapmalarını sağlayacak ve daha da önemlisi yüzlerce insan cemaatle namaz kılma imkânı bulabilecektir. Caminin yanında okuma salonları, kütüphane, tiyatro, konferans ve sergi salonları olmalıdır.  Kadınlar ve engelliler için lavabolar, ibadet yerleri yapılmalıdır.  Meydanın altı otopark olarak tahsis edilirse hem civardaki trafik keşmekeşinden kurtuluruz hem de ciddi bir gelir kaynağı olur. Meydanda insanların rahatlıkla yirmi dört saat gidip çay içebileceği; insanların gerek namaz öncesi gerekse namaz sonrası muhabbet etme imkânı bulacağı,  kaynaşacağı çay evleri vs. dini, sosyal ve kültürel yapılarla Kâhta halkı muhteşem bir yaşam alanına kavuşacaktır. Eğer hastane yerinde kaymakamlık binası yapılırsa bahsettiğimiz bu güzel hizmetlerin hiçbiri maalesef yapılamayacak. Belki güzel bir kaymakamlık binası yapılır ama onu da sadece uzaktan seyredebiliriz, o kadar.

 

Ayrıca şehirler meydanlarıyla bilinir. İnsanlar bu meydanlarda demokratik eylemlerini gerçekleştirir.  İstanbul’da Taksim; Mısır’da Tahrir, Adeviyye, Ramses Meydanları olmasaydı yapılan büyük  eylemlerden şehir halkının ne kadar zarar görebileceğini düşünebiliyor musunuz? 

HENÜZ GEÇ DEĞİL

 Eğer eski Kâhta Devlet Hastanesinin yerine kaymakamlık binası değil de ısrarla gündemde tuttuğumuz bir şehir meydanı yapılırsa Kâhta muhteşem bir yaşam alanın sahip olacaktır.
 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr