• BIST 93.003
 • Altın 188,774
 • Dolar 4,8233
 • Euro 5,5988
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 33 °C
 • Ankara 28 °C

Halk Hükümet Konağı Değil, Meydan İstiyor

Halk Hükümet Konağı Değil, Meydan İstiyor

 Daha önceki bir sayımızda halkın talepleri doğrultusunda “Hastane Yoksa Meydan Olsun” manşetiyle, eski hastane yerinin meydan için tahsis edilmesi gerektiğini yetkililere duyurmuştuk. Meydanın nasıl olması gerektiğini de detaylıca anlatmıştık. Teknik tarafı ise mimar ve mühendislerin işi tabii ki.  

Gelişmiş tüm yerleşim yerlerinin simgelerinden olan ve ilçemizin de gereksinim duyduğu bir meydanın mutlaka inşa edilmesi gerektiğini ve bunun en uygun yerinin de eski devlet hastanesinin yeri olduğunu daha önce de manşetten verdik.
ŞEHİR MEYDANI  GÜZEL  BİR PROJE           
   
Kâhta Diyalog gazetesi taşıdığı sosyal sorumluluk gereği Kâhta'nın sosyal ve kentsel gelişimine katkı sunmak amacıyla yaşanabilir, güzel bir şehre sahip olması için her türlü çabayı göstermektedir. Bu çabalardan en önemlilerinden biri de eski Kâhta Devlet Hastanesinin yerinin çok amaçlı bir şehir meydanı olarak tahsis edilmesi gerektiği ile ilgili haberleri oldu.
Kâhta Devlet Hastanesi yeni binasına taşındıktan sonra eski binası yıkıldı. Eski binanın yerine Hükümet Konağı yapılacak. Tam da merkezi yerdeki bu alana Kahta için ciddi bir ihtiyaç konumunda olmayan Hükümet Konağı'nın yapılacak olması ciddi bir kayıp. Kahta'nın Hükümet Konağı'na değil en kısa zamanda bir meydana ihtiyacı var. Bu tür projeler için sadece şimdiki zamanı değil ileriki zamanları düşünmek lazım. Hükümet Konağı eski yerinde kalabilir ya da hükümet Konağı'nın yapılması için başka bir yer tahsis edilebilir ama Kahta'nın ihtiyacı olan, merkezi yerde bir meydan yapmak bir daha mümkün olmayabilir. Bunun için eski hastanenin yerinden daha uygun bir yer yok. Yetkililerin bu konuda daha hassas davranmasını bekliyoruz. Bu talep halkın talebidir. Halk Hükümet Konağı değil meydan istiyor.
GENİŞ VE YEŞİL BİR YAŞAM ALANI
Gazetemizin önerdiği şehir meydanı projesi uygulanırsa bu hem Kâhta'nın modern bir görünüme kavuşmasını sağlayacak hem de birçok sorununu çözecektir. Geniş ve yeşil bir yaşam alanı olarak yapılması önerilen şehir meydanı içerisinde tarihi, modern ve estetik bir üslupla  merkezi bir camii de yapılmalıdır.  Bu cami günde binlerce insanın ibadetlerini rahatlıkla yapmalarını sağlayacak ve daha da önemlisi yüzlerce insan cemaatle namaz kılma imkânı bulabilecektir. Caminin yanında okuma salonları, kütüphane, tiyatro, konferans ve sergi salonları olmalıdır.  Kadınlar ve engelliler için lavabolar, ibadet yerleri yapılmalıdır.  Meydanın altı otopark olarak tahsis edilirse hem civardaki trafik keşmekeşinden kurtuluruz hem de ciddi bir gelir kaynağı olur. Meydanda insanların rahatlıkla yirmi dört saat gidip çay içebileceği; insanların gerek namaz öncesi gerekse namaz sonrası muhabbet etme imkânı bulacağı,  kaynaşacağı çay evleri vs. dini, sosyal ve kültürel yapılarla Kâhta halkı muhteşem bir yaşam alanına kavuşacaktır. Eğer hastane yerinde kaymakamlık binası yapılırsa bahsettiğimiz bu güzel hizmetlerin hiçbiri maalesef yapılamayacak. Belki güzel bir kaymakamlık binası yapılır ama onu da sadece uzaktan seyredebiliriz, o kadar.
Ayrıca şehirler meydanlarıyla bilinir. İnsanlar bu meydanlarda demokratik eylemlerini gerçekleştirir.  İstanbul'da Taksim; Mısır'da Tahrir, Adeviyye, Ramses Meydanları olmasaydı yapılan büyük  eylemlerden şehir halkının ne kadar zarar görebileceğini düşünebiliyor musunuz? 
HENÜZ GEÇ DEĞİL
Eğer eski Kâhta Devlet Hastanesinin yerine kaymakamlık binası değil de ısrarla gündemde tuttuğumuz bir şehir meydanı yapılırsa Kâhta muhteşem bir yaşam alanın sahip olacaktır.
Sivil Topluk Kuruluşları da Kahta'da büyük bir meydan olması gerektiğini vurguladılar. Eğitim-Bir-Sen Kahta Temsilcisi Nevzat Güzel konu hakkında görüşlerini ifade etti. Bir tarafta cami, diğer tarafta ise meydan yapılması gerektiğini söyleyen Güzel,” Kahta'nın bir meydana ihtiyacı var. O bölgede doğru dürüst bir cami yok. Biz parktan çok orada meydan olmasını istiyoruz. Meydanlar medeniyeti gösterir. Meydanı olmayan şehirler yok hükmündedir. Meydansız yerler köy görünümünden kurtulamaz. İhtişamı ve medeniyeti meydanlar gösterir” dedi.
Eğitim-Sen Kahta Temsilcisi İsmet Yıldırım da Kahta'nın en kısa zamanda bir meydana kavuşması gerektiğini ifade ederek,” Biz Kahta'nın daha da yeşil olmasını istiyoruz. Kahta'nın yeşil bir meydana ihtiyacı var.  Eski Hastanenin yeri özgürlük meydanı olsun. Bu teklif kimden gelirse desteklemeye hazırız çünkü; Kahta kapalı bir yer. Nefes alacak bir yer yok. İnsanların merkezde dinlenebileceği bir syer yok. Bizim önceliğimiz yeşil olmasıdır. Bunun yanında kültürel bir alan da oluşturulmalıdır” şeklinde konuştu.
Kahta İkbal ve Kültür Derneği Başkanı Recep Elkansu da  yeşil alan ve meydan vurgusuana dikkat çekerek,” Yeşil alan olmasından yanayız. Meydan olsun ama kuru bir meydan olmasın. İnsanlarımız oraya gidip zaman geçirebilsin. Kahta'nın buna ihtiyacı var” şeklinde görüşünü ifade etti.
Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak ise basın mensuplarıyla sabah kahvaltısında buluştu. Bir gazetecinin eski devlet hastanesinin yeri ile ilgili sorduğu soruda kendilerinin de meydandan yana olduklarını ifade ederek,” Orası meydan olursa daha iyi olur. Kahta'nın buna ihtiyacı var. Üstte meydan, atta da otopark yapılmalı. Biz de bu yönde bir düşünceye sahibiz. Milletvekilimiz Sayın Mehmet Metiner ile bu konuyu paylaşacağız. Kahta için en iyisi neyse o olur inşallah” şeklinde konuştu. 
Haber: Ahmet İnan

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr