• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Ankara 20 °C

Halkın Gerisinde Kalan Siyaset

Abdullah YEKTA

Bugün Türkiye’de siyaset yapan partiler, anlayış ve davranışlarıyla halkın gerisinde kalmış ve kalmaya da devam etmektedirler. İleri demokrasilerde partiler düşünen insanları yalnız olmaktan kurtarıp bir güç haline getirirler. Düşünen halka kolaylık sağlarlar. Olumlu ve yararlı olan düşünce ve fikirlerini başarılı bir şekilde organize ederler. Tek başına bir anlam ifade edemeyen, tek başına bir icraata gücü yetmeyen vatandaşları bir araya getirip güçlerinden güç meydana getiren organizasyonlardır.  Bunu yaparken var olan bütün imkânları kullanır; çünkü siyaset tıkanan kanalları açmaktır, akmayan suları akıtmaktır, imkânsızlıkları imkâna çevirmektir. Siyasetin literatüründe  “yapamıyoruz” ifadesi yoktur.

Evet, bugün Türkiye’de maalesef siyasi partiler topluma öncülük etme hususunda sınıfta kalmışlardır. İmkân yaratamıyorlar, var olan imkânlardan yararlanıyorlar. Toplumun önünü açamıyorlar, açık olan yollardan yürüyorlar. Çoğu zaman toplumun açmış olduğu yolda yürümek yerine toplumun önünde bir engel, bir set oluyorlar. Topluma kolaylık sağlayacaklarına ayak bağı oluyorlar.

Siyaset nemalanma sanatına dönüşmüş, kukuyu alan siyasi parti mekânlarına hücum etmektedir. Dürüst bir siyaset yapan insanları bundan tenzih ederiz fakat dürüst bir siyaset yapmak isteyen onurlu insanlarımız bu durumdan tiksinerek siyasetten uzaklaşmaktadırlar. Kimileri bu konuda haksız eleştiride bulunduğumuzu düşünebilirler. Kimse alınmasın burası bizim ülkemiz, olumsuz bir durum yaşandığında hepimizin yüzü kızarmaktadır. Bu söylediklerimiz delilsiz ve mesnetsiz söylenen şeyler değildir. Örnek mi istersiniz, işte size apaçık örnek:

15 Temmuz’da halk, önü tıkatılmaya çalışılan siyasetin önünü açtı. Tıkanan yolları açtı ve halkın önünde uzun yıllar örülen kalın duvarları yerle bir etti; hem siyasetin ve de Türkiye’nin önünü açtı.15 Temmuz’da siyaseti yok etmeye, halkın iradesine ipotek koymaya çalışanlara dur diyen halk, siyaseti tekrar görevine buyur etti. Siyaset ve siyasiler,  bu altın tepsi içinde sunulan imkânı maalesef değerlendiremiyor.

 Anayasa değişikliği paketi için yapılacak referanduma maalesef siyasetçiler olaya seyirci kalmaktadırlar.  Yapılacak sistem değişikliği bizim için bir fırsattır. Bu fırsatı güzel bir şekilde değerlendirmek gerekir. Bugünlerde başlatılan “evet” veya “hayır” kampanyasında siyasetçiler çok hantal davranmaktadırlar. Burada sözüm Türkiye’nin siyaset, ekonomi ve sosyal alanlarında şimdiye kadar değişimin öncülüğünü yapan ve bu rolün kendisinden beklendiği parti olan iktidar partisinedir. Diğer partilerin bu konuda bir sorumluluk taşımadığını ve böyle bir dertlerinin olmadığı malumdur. MHP değişimin bir ortağı olmaya çalıştı ve konumunu korumaya çalışıyor. Burada en büyük yük iktidar partisine düşmektedir.

 Bu referandum propagandası için Ak Partililer, kendilerine düşen görevi hakkıyla yerine getirmemektedirler. Cumhurbaşkanı, bugünlerde iş başa düştüğünden dolayı referandum için yollara düşmüştür. Halk büyük bir ilgiyle kendisini takip etmekte ve çağrısına kulak vererek meydanlara koşmaktadır. Fakat Ak Partililer miting alanına gelen halkı ağırlamakta aciz düşüyorlar. Dün (19/02/ 2017- Pazar günü ) Adıyaman, tarihinin en büyük kalabalığına ev sahipliğini yaptı. Miting alanına koşan halkın kalabalığı sevindirici bir durumdu. Fakat halk aynı zamanda hayal kırıklığına uğradı. O devasa kalabalığın Cumhurbaşkanı ve diğer konuşmacıların konuşmasını dinleyecek ve seyredebilecek ekranlar maalesef yoktu. Birisi bozuk olan ekranlar valiliğin önündeki meydana kurulmuştu. Kâhta tarafından gelen vatandaşlar, batı tarafından gelen vatandaşlar ses ve görüntüden mahrumlardı. Bunun için kalabalığın yarısına yakını ses ve görüntüden mahrum kaldığı için meydanı terk ederek evlerine döndü. Halkın toplandığı alanlara dev ekranlar konulabilirdi. Bugüne kadar Ak Partinin nimetlerinden istifade edenler bir değil, on tane dev ekran kurabilirlerdi. Neden böyle bir günde bu müstefit olan insanlar görevlerini yapmıyorlar?

 İnşallah diğer illerin mitingleri bizimki gibi beceriksizce yapılmıyor. Meydanları dolduran halka Cumhurbaşkanının konuşmasını duyurmaktan, görüntüsünü seyrettirmekten aciz olanları, doğrusu kınıyorum. Parti halka yol göstereceğine, kendisi yolda kalmıştır. Dönüşüme rehberlik etmesi gerekenler, sokağın ortasında kalmışlar. Allah yardımcıları olsun.

 Allah sabırlar versin.

 

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr