• BIST 94.082
 • Altın 189,513
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 27 °C
 • Adıyaman 25 °C
 • Ankara 18 °C

Hasan El-Benna ve Müslüman Kardeşler Sempozyumu

Hasan El-Benna ve Müslüman Kardeşler Sempozyumu
İhvan-ı Müslimin, ümmetin başsız kalmasından sonra çare arayışların örneğinidir. Bu örnek, ümmete tekrar izzetini iade etmek ve Müslümanların düştüğü zilletten kurtarmak esasına dayanır.
Hareketin banisi “el-Benna” ismine yarışır bir teşkilatlanma kurmuş ve tüm dünya Müslümanları da etkilemiştir.
Dahili ve harici İslam düşmanlarının bütün tahribatlarını göz önünde bulundurarak hareket tarzını ona göre kurmuş ve hangi yönden ve nasıl bir saldırı olmuşsa ona göre tedbir almış.
Karşı koymanın, kendini korumanın ve atağa geçerek gasp edilmiş haklarının alınmasının öyle ucuz ve sıradan olmadığını çok iyi şekilde yaşayan İmam el-Benna, yol ve dava arkadaşları, buna göre bir eğitim metodunu geliştirmişlerdir.
İlk önce Allah ve Rasulü’nün istediği sahih bir iman, sağlam bir kişilik, dünyaya tamah etmeyecek kadar düzgün bir ahlak ve her türlü meşakkatte dayanabilen güçlü bir şahsiyet.
Bugünün Müslümanları olarak karşı karşıya kaldığımız yerel ve küresel problemlerle nasıl mücadele edeceğiz ve bunlarla nasıl bir siyaset güdeceğiz. Bu problem dün Hasan el-Benna’nın ve dava arkadaşlarının problemi gibi göstermeye çalışılıyordu, gelinen yer itibarıyla artık tüm Müslümanların hatta tüm insanların problemi haline gelmiş durumda.
Küresel kapitalizm ve ne olduğu hâlâ muğlâk ve müphem olan sosyalizm ve iki sistemin türevleri insanlığa adil, dengeli ve yaşanabilir bir hayat göstermediler, önermediler. Zulümlerinin ve sömürülerinin sebebini de sonucunda İslam’a ve Müslümanlara yüklediler. Kendileri insanlığı uçurumun kenarına getirip bıraktılar ve dönüp hiçbir şey olmamış gibi İslam dünyasını sorumlu tuttular, hâlbuki Osmanlı’nın siyaset sahnesinden çıkarılmasından beri dünyayı onlar idare ediyor, onların sorumlulukları yok sadece yetkileri var.
Adil olmayan bu durum devam edemez ve çare arayışlar artık her iki sistemin dışında tüm insanlığa şemsiye olacak bir yeni yola yeni yapılanmaya ihtiyaç vardır o da İslam dünyasının ayrı bir güç almasıyla mümkündür.
Bu gücün oluşması kolay olmayacak, ayrıca bu yeni güç, sadece kendi dünyasını hesaba katmayacak, kendi dünyasının menfaatlerini merkeze koymayacak, kendi dünyasını dünyaya dayatmayacak. Tam tersi tüm insanlık adına hareket edecek.
Müslüman Kardeşler sempozyumu bu düşüncelerle yola çıkılarak tertip edildi, katılan değerli ilim ve fikir adamları iki gün boyunca insanlığın meselelerini Müslüman gözüyle ele alacaklar ve Hasan ve Müslüman Kardeşlerin, düşüncelerini, insanlığa verecekleri mesajı ve mevcut zalim işleyişten çıkış yollarını göstermeye çalışacaklardır.
İnşallah bu toplantı, ümmet birliğine atılmış bir ilk adıma, küresel kapitalizmin ve fıtrata aykırı sosyalizmin tahakkümünden başta İslam dünyası olmak üzere tüm insanlık için bir çıkış yoluna, kurtuluşa vesile olacak. Dünya adil İslam şemsiyesi altında üçüncü bir çıkışa şahitlik edecek.

kaynak:TIMETURK

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr