• BIST 96.861
 • Altın 238,344
 • Dolar 5,8057
 • Euro 6,5299
 • İstanbul 7 °C
 • Adıyaman 7 °C
 • Ankara 3 °C

Hizmetkar Liderlik ve İş Hayatı

Ayhan ŞİMŞEK

Yaşadığımız dönemde hızla ilerleyen teknoloji çağı,  hizmet etmeyi ana amacı haline getiren,  çalışanlar ile ortak kararlar alıp, örgütün gelişimini sağlayan çağdaş yaklaşımlardan birisi de ‘’Hizmetkar Liderlik’’ yaklaşımıdır.  Bu yaklaşım ilk kez 1970’ de Robert K. Greenleaf tarafından ortaya konmuştur. Burada lider,  kendini takipçilerine hizmet eden kişi yani  ‘’Hizmetkar ‘’olarak tanımlar Vinod ve Sudhakar ’a göre  ise  hizmetkar  lider,  üyelerinin  başarısı  ve mutluluğu  için sürekli  çalışan, bunun için  de tüm  ihtiyaçlarını yerine  getiren, farkındalık  yaratarak  gelişimlerini  sağlayan kişidir. 

Son dönemlerde hizmetkâr liderlik üzerine yapılan çalışmaların artmaya başlamış olmasına rağmen, alan araştırmalarının hala yeteri düzeyde olmadığı görülmektedir. Örgütsel vatandaşlık davranışı ise, iş yapanların örgüt tarafından belirlenen görevlerin dışında,  örgütün gelişimi için içinden gelerek,  isteyerek gerçekleştirdiği davranışlar ve tutumlar olarak tanımlanmıştır. Örgütler amaçlarına ulaşabilmek ve rakiplerine karşı üstünlük elde edebilmek için örgütsel vatandaşlık davranışı sergileyen işyapanlara gereksinim duymaktadır.

Hizmetkar liderlik yaklaşımı ve örgütsel vatandaşlık davranışının ortak amaçları arasında örgüt yararına hizmet etme, örgütün çıkarlarını koruma yer alması nedeniyle,  bu iki kavram birbiri ile yakından ilişkilidir. Bu iki davranışın temelinin gönüllü davranışlara dayanması bağlamında, hizmetkâr liderlik yaklaşımının örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde etkiler yaratacağı düşünülmektedir. Literatürde İş tatmini ile ilgili en çok rastladığımız tanımlar arasında Locke’a ait tanım bulunmaktadır.  Locke’ a göre iş tatmini, kişinin iş ve mesleki davranışlarının değer görmesi sonucunda onu mutlu eden duygusal durumun oluşması veya iş anlamında onu mutlu kılan olumlu duygusal ortamın sağlanmasıdır. Locke göre;  iş tatmini işten elde edilen maddi menfaatlerin yanı sıra, işyapan örgüt için yararlı çalışmalar sunması ve birlikte çalışmaktan zevk aldığı iş arkadaşlarının var olması sebebiyle hissettiği mutluluktur. 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr