• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 25 °C
 • Adıyaman 28 °C
 • Ankara 20 °C

Hz. Muhammed (SAV)’ in Risaleti

Abdullah YEKTA

           

           

 Peygamber(sav), en son peygamber olduğundan, hem önceki risaletleri kapsayan bir özelliğe sahip ve hem de onlardan farklı bir takım özellikleri ihtiva etmektedir. Peygamber(sav), daha önceki peygamberlerin sahip olamadığı birçok nimete nail olmuş ve bu dünya hayatında ümmetine örnek olabilecek bir hayatı yaşamıştır. Onun risaletinin özellikleri nelerdir? Kısaca bunu izah etmeye çalışacağız

Müjdelenen Bir Peygamberdir:

           

Peygamber (SAV), hem Kitab-ı Mukaddeste ve İsa (a.s.) tarafından ve hem de anasının rüyasında müjdelenen bir peygamberdir. Yine o İbrahim (a.s.)’in duasıdır. Peygamber (SAV) buyuruyor ki: "Ben babam İbrahim'in duası, kardeşim İsa'nın müjdesi, anamın gördüğü rüyayım.’’ Hz. İsa'nın müjdesi Kur'an-ı Kerim'de geçmektedir: "Hani Meryem oğlu İsa da: Ey İsrailoğulları gerçekten ben sizin için Allah'tan gönderilmiş bir elçiyim. Benden önceki Tevrat'ı doğrulayıcı ve benden sonra İsmi "Ahmed" olan bir peygamberin de müjdeleyicisiyim, demişti."(Saff, 6)

           

Hz. İbrahim (AS) da: "Rabbimiz! İçlerinden onlara senin ayetlerini okuyan, kitabı ve hikmeti öğreten, onları kötülükten arıtan bir peygamber gönder” diye dua etmişti. Peygamber (SAV) Tevrat ve İncil'de müjdelenmiştir.

           

"Onlar için kardeşleri arasından senin gibi bir peygamber çıkaracağım, sözlerimi, onun ağzına koyacağım ve ona emredeceğim. Her şeyi onlara söyleyecek."( Tevrat, Tesniye 18/18; İncil, Yuhanna, 16/7-14.27)

          

  Allah Teâla bu konuda şöyle buyuruyor: "Kendilerine kitap verdiklerimiz Muhammed'i, oğullarını tanıdıkları gibi tanırlar. Buna rağmen içlerinden bir grup, bildikleri halde gerçeği gizlerler."   (Bakara. 2/146)

          

  Bu apaçık delillerde de olduğu gibi Peygamber (SAV) önceden müjdelenen bir peygamberdir.          

 Hayatı Bilinen Tek Peygamberdir:

            Bugün, bütün yazı İmkânlarına rağmen, hiçbir insanın hayatı Peygamber (SAV)in hayatı kadar teferruatıyla yazılmamıştır. O'nun hayatı, ta ilk başta Araplar arasında okuma-yazmanın yaygınlık kazanmadığı bir dönemde dahi yüz binlerce hadisle anlatılıyordu. Hadis külliyatı bu konuda yeteri derecede kaynaklık teşkil eder.

            Peygamber (SAV)'İn hayatının, günümüze kadar tahrif edilmeden sıhhatli bir şekilde aktarılması bizim için bir nimettir. Çünkü onun hayatı, Kur’an’ın uygulamasıdır.

            "Bugün dünyada yaşayan bütün Müslümanlar, Hz. Muhammed (SAV)'i cihan önderi olarak tanır. Bu lakabın ona verilmesi, herhangi bir ülke liderinin kendisini dünya lideri olarak tanıtması gibi değil, bilakis karşılığı olan bir isimlendirmedir. Rasulullah (SAV) belli bir millet, ırk veya sınıf için değil, bütün insanlık için gelmiştir. Onun risaleti evrensel bir risalettir. Zamana ve mekâna bağlı değildir.

 O, Üstün Ahlak Sahibi Bir Peygamberdir:

           

Allah Teâla, Kur'an-ı Kerim'da Peygamber (SAV)'in ahlakını şu sözlerle ifade ediyor: "Muhakkak ki sen, yüce bir ahlak üzeresin."(Kalem,4)

           

"Biz seni âlemler için yalnızca bir rahmet olarak gönderdik."(Enbiya,21) Bu ayetler Rasulullahın ahlakını, fikri yeteneklerini ve peygamberlikle görevlendirilmeden önceki hayatını güçlü bir anlatımla ortaya koymaktadır. 

           

 

Peygamber (SAV) Hira Mağarası'nda Cebrail ile karşılaşıp ilâhi vahyi aldığı zaman şok geçirmiş bir vaziyette eve, Hz. Hatice validemizin yanına dönmüştü. Belli bir müddet yatıp, heyecanı geçtiğinde Hz. Hatice'ye başından geçenleri anlatmıştı. Olayı anlattıktan sonra cinlenmiş, mecnun olmuş olabileceğini, bundan ötürü korktuğunu söyleyen Hz. Peygamber (SAV)e Hz. Hatice validemiz şunları söylemişti:

           

 

"Öyle deme! Andolsun ki, Allah hiçbir vakit seni utandırmaz. Çünkü sen akrabana yardım eder ve sılai rahimde bulunursun. Aciz olanların yükünü taşırsın, fakire verir ve ona kazandırırsın. Misafiri ağırlar haklı olanların yardımına koşarsın." ( Sahihi Buhari, Tecrid Tercemesi, c.1, s.11-13)

             

Nitekim Hz. Aişe, peygamber (SAV)'in ahlakını soranlara: ‘’ Siz Kur’an okumuyor musunuz? Onun ahlakı Kur’an’dı’’( İbn-i Kesir, Tefsiri'l-Kur'ani'l-Azim, c. 8, s. 210.39)

             "Hiç şüphesiz, Allah ve melekleri peygambere dua (salât) etmektedirler. Ey iman edenler, siz de ona dua edin, tam bir teslimiyetle ona selâm verin."

            Sonuç olarak, bu kısımda gündeme getirdiğimiz Hz. Muhammed (SAV)'in risaleti, önceki risaletlerîn özelliklerini de taşımakla birlikte onlara ek olarak risaletinin evrenselliği, tamamlayıcı oluşu, önceki şeriatlardan uygulanması zor olan hükümleri nesh etmesi, önceki risaletleri tasdik edici ve kolaylığı sağlayan bir risalet oluşu ile farklılık gösterir.

            Biz seni alemlere ancak rahmet olarak gönderdik

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr