• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 29 °C
 • Adıyaman 35 °C
 • Ankara 31 °C

İddialar ve Gerçekler

Şevket TATAR

Kitabın Adı:  İddialar ve Gerçekler 

Prof. Dr. Abdüsselam

Yeni Asya Yayınlar

 Abdüsselam'ın hayat hikâyesini çok özgün bir şekilde kaleme alan bu kitabında kendi çocukluk yıllarını, okul dönemini, İngilizlerin sömürgesi olan bir ülkede nasıl bir ortamda okuduğunu, okul hayatını, ilim hayatından geldiği makamları, müslüman dünyasını anlatırken dünya sorunlarına da ışık tutmuş ve aşağıdaki şu sorunlar üzerinde kafa yormuştur. İslam ve ilim, İslam ülkelerinde ilim ve Körfez Üniversitesi Nobel töreninde yaptığı konuşma, gelişme yolundaki ülkelerde ilim ve teknoloji, ilim geleceğine bakış, milletlerarası ilim çalışmaları, gelişme yolundaki ülke fizikçilerine yardım, gelişme yolundaki ülkelerde ilim araştırmaları, Pakistan'ın fakirliğine karşı hamlesi, üçüncü dünyanın görmedikleri… Milletlerarası teorik fizik merkezi yeni bir fizik merkezi, dünya ünüversitesine doğru, UNESCO yürütme kuruluna, triesta dünya fizikçilerinin buluşma yeri, milletler arası teorik fizik merkezi, ilim ve dünya, zenginler ve fakirler, iddialar ve gerçekler milletlerarası kaynaklar…

Batı gözüyle Prof. Abdüsselam barışın hizmetkârı, iki dünyanın insanı, birlik peşinde koşan biridir. Prof. Dr. Abdüsselam ve yaptıkları önemseniyor. Bir bütün olarak bu konularda bilgi sahibi olmak için bu değerli eseri okurken Abdüsselam nasıl bir hizmet yapmış ve nelere dikkat çekmiş, müslümanlar niçin bu haldedir, gerilemenin sebebleri nelerdir, bütün bu konuları ancak başlıklarıyla değil içeriğini tanımak ve bilmek ister misiniz? İşte dünyanın saygıyla yâd ettiği bir örnek insan ve derin bir bilim adamının bakış açısıyla dünya ve müslümanların geldiği durum.

Abdüsselam'ın esas amacı dünyalık mal mevki şöhret değil. Alanı teorik fizik olan selam fikir adamının nasıl bir ibadet alanı olduğunu Allah Kuran'da fizik ve ilmi araştırmalara 750 ayetle yani Kuran'ın yaklaşık sekizde birine tekabül eden ayetler müslümanlardan araştırma yapmaları gerektiğini göstermiştir. Teorik fizikte otorite olan Abdüsselam Batının teorik fizikte tıkandığını görmüş. Sonra bilimin alanından çıkan alanlara iman gücüyle nasıl yükselip o alanlara selam verdiğini Batılı meslektaşlarını da hayretler içerisinde bırakarak göstermiştir.

Triesta'da kurduğu fizik merkezinde dünya fizikçilerini bir araya getiriyordu. Buradaki asıl amacı 3. Dünya ülkelerindeki müslümanlara ve dünya bilimine katkı sağlamaktır. Asıl amaçlarından biri de müslümanların yaşamı için zaruri olan bilimlerin etkisinden kurtarıp bir üst bilgiye ulaşmasını temin etmekti.

Bu amaçla müslümanlara yol gösteren selam, müslümanların esas bilimin temeli olan fizik, matematik, kimya ve biyoloji bilimine adım atmanın zaruriyetlerini de keşfetmişti ve çalışmaları hep bu yönde olmuştu. Bir Batılı meslektaşı ey Abdüsselam, bu gibi geri kalmış toplumların ve insanların ne değeri var deyip müslümanları hor ve hakir görence meslektaşına ilmi çalışmaları ve örnek şahsiyetiyle cevap vermiştir. Hiç karamsarlığa düşmeden gelecek müslüman kuşaklara yol gösterdi ve bu esaretten kurtuluşun imanlı bir ilimle ve azimli bir gençlikle nasıl aşılacağını gösteriyordu. Hep ufuktan böyle bir fecrin doğuşunu görüyor ve çalışmasını o alana yönlendiriyordu. Yakın bir zamanda meyvesini verdi ve bugün her müslüman ülkede artık fizik çalışmalarıyla geleceğin teklonojisine yön verecek bir kitlenin olduğuna tanık oluyoruz.

Bir ilim ve irfan adamı olan örnek şahsiyet,  ruhun şad olsun!

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr