• BIST 90.594
 • Altın 193,480
 • Dolar 4,8361
 • Euro 5,6605
 • İstanbul 27 °C
 • Adıyaman 31 °C
 • Ankara 25 °C

İhtiyaç Duyabilmek

Emine İDE

İhtiyaç duymak insan gelişiminin, kazanımlarının önünü açan en değerli duygularımızın başında gelir. İnsanın sağlıklı olarak varlığını devam ettiren ihtiyaç duyma algısı insanca var olmayı, gelişmeyi, büyümeyi, öğrenmeyi, konuşmayı dinlemeyi dinlenilmeyi, yemeği vb birçok faaliyetimizin yakıtını, enerjisini oluşturur. Bu gelişim insan varlığına kazanım katarak, insan olmanın en mükemmel zirvelerine çıkmasına önayak olur. Ancak insan bu duygusuna ihanet eder kendini beğenmişlik, kemale ermişlik duygusuna kapılırsa ihtiyaç duyma duygusunun insana kazandırdığı tüm kazanımlardan mahrum olur. Bu şekilde küçük dünyasına kilitlenen insan, cüsse olarak büyüse bile ruhsal, duygusal olarak güdük kalır.

İnsan ihtiyaç duymadıkça birçok duyumsama algısını da yitirir. Algıları kapanık insan, gereği gibi etkilenmez, ağlayamaz, sevinemez, sevemez, öğrenemez…  İhtiyaç duyma duygumuzu doğru yönlendirdiğimiz taktirde birçok gelişme ve yenileşmenin önünü açmış olacağız. İhtiyaç duyabilmek ayrıca özünde istemeyi, arzulamayı, sahip olmayı taşır. Tüm bu zenginliklerin kazanımlarından faydalanmak için egomuza tapmayı, büyüklenmeyi bırakıp ihtiyaç duyabilmenin zenginlik kapılarını çalabilmeliyiz. Örneğin bir öğrenci, öğrenilecek bir tarih, coğrafya, matematik, fizik vs. bilgisine bir ihtiyaç değil de bir  zorunluluk algısı ile yaklaşırsa, öğrenme süreci sıkıcı olacağından bu bilgiler  beyinde uzun süre tutulmayacaktır. Çünkü insan beyni duygusal olarak zevkle ilişkilendirdiği bilgi ve deneyimleri belleğinde daha uzun süre tutar.( Reklam ajanslarının ürünlerini  sürekli bu zevk duygusuyla ilişkilendirmeleri bu nedenle olsa  gerek.) Aynı öğrencinin çalışacağı konuları için kendisince oluşturacağı bir ihtiyaç algısı, çalışma sürecini zevkli kılacak aynı zamanda verimini artıracaktır. Çoğu öğrencinin kafasına takılan; “Ben bunu niye öğreneceğim ki? Bu benim ne işime yarayacak?’’ gibi düşünceler ihtiyaç duyma algısını kırdığı için öğrencinin motivasyonunu olumsuz etkiler. Aksine, madem başarılı olmam için bu bilgi donanımına sahip olmam gerekiyor,  istediğim meslek için bu adımları atmış olmalıyım, kendim için amaçlarıma yol olan bu bilgilere sahip olacağım vs. (ihtiyaç duyma)algısına sahip olursa öğrencinin motivesi artacak, öğrenme süreci kalaylaşacaktır.

 Aynı şekilde namaz kılmayı bir zorunluluk algısıyla yapan bir kişi bu namaz kılma sürecini kendisine bir yük yapar. Kişi bu ibadetini, yüce yaratıcısına yakın olma, dost olma, cennete girebilme vs. ihtiyaç duygusuyla yaparsa süreci kendisine daha anlamlı, verimli ve zevkli hale getirir.Bu şekilde ihtiyaç duygusuyla yaklaşılan her deneyim ve iş, bizde süreci kolay yaşamamızı,  farklı kazanımlara açılmamızı sağlayacaktır. Sahip olmak istediğimiz tüm davranış düşünce kalıplarımıza ihtiyaç duygusu oluşturursak onları yapmamız kolaylaşır ve zamanla vazgeçemeyeceğimiz alışkanlıklarımız olur. Kitap okuma, dinleyebilme, erken kalkma gibi tüm işlerimizde bu duygumuzdan faydalanabiliriz.

Dünya medeniyetinin tüm birikimleri, bugün sahip olduğumuz  ekonomik, teknolojik, sosyal gelişmeler insanın  ihtiyaç duyabilme duygusuna borçludur. Yüce yaratıcını insana bahşettiği bu özel duygunun insanlığa katkısı doğru yönlendirildiğinde devasa olduğu görülecektir. Ateşe, tekerleğe,  seri üretime,  korunmaya vs. ihtiyaç duyulmasaydı insanlık tarih içinde yerinde sayardı ve bugün bu gelişmelerden söz edilemezdi. Yüce yaratıcının bize bahşettiği bu özel duyguyu doğru yönde kullanmaya(ihtiyacımız olmayan şeyleri ihtiyacımızmış gibi değil) tüm dostlarımı davet eder hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım.     

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr