• BIST 94.437
 • Altın 194,223
 • Dolar 4,7316
 • Euro 5,4729
 • İstanbul 24 °C
 • Adıyaman 23 °C
 • Ankara 20 °C

İKBAL DER Aile Mektebi Eğitimi Sezonunu Sonlandırdı

İKBAL DER Aile Mektebi Eğitimi Sezonunu Sonlandırdı
Aile Eğitimini Kahta’da sistematik hale getiren Kahta İkbal Kültür ve Yardım Derneği, eğitim seminerlerinin sekizinci oturumunu düzenledi.
            Aile Dernekleri Federasyonu (ADEF) ve Çağdaş Aile Derneği (ÇAD) işbirliğiyle Ekim 2012’den beri aile eğitimlerini sürdüren dernek, sekizinci oturumu gerçekleştirdi. Dernek Konferans Salonunda başlayan seminere konuşmacı olarak doktor-yazar Dr. Semin Güler Oğurtan katıldı. Yaklaşık bir saat süren seminere ailelerin yoğun  katılımı ve ilgisi gözlerden kaçmadı.
            Kuran-ı Kerim’in okunmasıyla başlayan program, sunucunun duyuruları ile devam etti. Cumartesi günü  derneğin saat 13-17 saatleri arasında bayanlara tahsis edildiğini belirten sunucu, bayanların beşiği sallarken aslında dünyayı salladığını; çünkü bir kadının bir aileyi, bir ailenin bir sokağı, bir sokağın bir mahalleyi ve bir mahallenin şehri değiştireceğini vurguladı. Günümüzde yozlaşmanın önüne geçilebilmesi için faydası topluma dokunan Salih amellerin işlenmesi, sadece iyilerin iyi olması değil aynı zamanda aktif iyi olmasıyla mümkün olduğu ifade edildi. Ayrıca konuşmacı Dr. Semin Güler Oğurtan’ın çıkışta kitaplarını imzalatacağı hatırlatılarak sunuma geçildi.
            İlk sunumunu Akrabalık üzerine yapan Oğurtan, toplumumuzda akrabalıkların psikolojik ve toplumsal katkılarından bahsetti.  Ayet ve hadislerle akrabalık haklarına vurgu yapan yazar, “ rızkının artıp, ömrünün uzamasını isteyen sıla-i rahim yapsın”, Allah’a ve ahret gününe iman eden sılai rahimde bulunsun,” “Vallahi iman etmiş olmaz diyerek üç defa tekrarladı. –Kim ey Allah’ın Resulu? Denildi. O da komşusu, kötülüklerinden emin olmayan kişi” hadisi şeriflerini aktardı. Ayrıca Kuran’da “Allah’a kulluk edin ve hiçbir şeyi ona denk tutmayın. Akrabaya ve diğer yakın akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın ve uzak komşulara, işçilere iyilik edin. Allah kendini beğenen kibirli insanları sevmez.”  Ayeti kerimeleri aktarıldı. İslam’da  ayrım gözetilmeksizin tüm komşulara iyilik yapılması gerektiğini belirten yazar, Müslüman komşunun iki hakkı Yahudi komşunun bir hakkı vardır dedi.
            Komşuluk Adabı
            Komşuluk Adabı konusunda Oğurtan şunları söyledi: “1. Komşuyla karşılaştığında içten ve samimi olarak selamlaşmak, güler yüzlü tatlı dilli olmak, 2. Söz ve fiille eza etmeme ve haksızlık yapmama 3. İmkan varsa ihtiyaçlarını karşılama 4. Yardım edemediğimiz için üzgün olduğumuzu söyleyelim. 5. Hasta olunca ziyaret etmek 6. Sırlarını araştırmama, kendinde olan sırlarını açıklamamak 7. Komşunun daveti uygunsa katılmak 8. Bayram, mübarek gün ve gecelerde ziyaret etmek 9. Komşusuna haset etmemek 10. Üç günden fazla küs kalmamak.11 Komşusu hakkında hüsnü zanda bulunmak. 12. Ev ve ailesine göz kulak olmak 13. Ev, bahçe gibi taşınmazları satarken önce komşuya teklif etmek 14. Merdiven ve asansörü kullanırken rahatsız etmemek 15. Müslüman olmayan komşunun da haklarına riayet etmek.”
            Komşuluk Hakları
            Oğurtan komşuluk haklarına değinirken Peygamber efendimizin, komşusunun kendisinde ne gibi hakları olduğunu soran bir sahabeye: “Hastalanırsa ziyaret edersin, vefat ederse cenazesine gidersin, senden borç isterse borç verirsin, darda kalırsa yardım edersin, başına bir felaket gelirse teselli edersin, evinin damını onunkinden yüksek tutma ki onun rüzgarını kesmeyesin. Ya senin ne pişirdiğini bilmesin ya da pişirdiğinden ona da ver.” Buyurduğunu belirtti.
            Yankı adlı sunuda “çünkü yaşam bir tesadüf değil yaptıklarımızın aynadan bir yansımasıdır. Hayat sana ancak senin ona verdiklerini geri verir, bunu unutma diyen Oğurtan dua istekleriyle konuşmasını sonlandırdı.
            Program çıkışında katılımcıların yazarın kitabını imzalamalarının ardından sona erdi.  • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr