• BIST 95.852
 • Altın 190,917
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 24 °C
 • Adıyaman 25 °C
 • Ankara 18 °C

İKBAL-DER Altıncı Aile Eğitim Seminerini Gerçekleş

İKBAL-DER Altıncı Aile Eğitim Seminerini Gerçekleş

 

 

Aile Eğitiminin bu ayki konusu Ailede Dua ile İletişim ve Sağlıklı Aile, Sağlıklı Çocuk oldu.

Her ay iki oturum halinde düzenlenen aile eğitim seminerleri bu ay Uz. Eğitimci Kadir Kesici, Eski Saray Camii İmam Hatibi M. Tahir Durmuş hoca ve ailelerin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.  Derneğin konferans salonunda icra edilen program 19.30’da başladı. Kuran-ı Kerim’in okunmasının ardından açılış ve selamlama konuşmasını yapan Dernek Başkanı Recep Elkansu, “Ey örtüsüne uyuyup bürünen, kalk ve uyar” düsturuyla hareket ederek insanlara karşı olan sorumluluğumuzu yerine getirmek için gayret sarf ettiklerini ve bunun için de fertlerin yetişmesinde önemli rolü olan aileleri bilinçlendirmenin öncelikli olduğunu düşünerek aile eğitimlerini sürdürdüklerini ifade etti. Gündeme dair konulara da değinen Elkansu, ülkemizde kamuoyunun ilgilendiği Kürt sorunun çözümünü bazı çekinceleri olmakla birlikte desteklediklerini ve süreçten ümitvar olduklarını aktardı. Her halkın Allah’ın doğuştan verdiği hakları kullanmasının engellenmesinin bir zulüm olduğunu belirten Elkansu, bu anlamda bir halkın kendi ana dilini kullanması, bu dil ile eğitim görmesi ve ikinci sınıf muamelesi görerek sanki ülkenin sahipleri Türkler imiş gibi görülmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Cumartesi günleri derneğin 13-17 saatleri arasında bayan kardeşlerimize tahsis edileceği müjdesini veren Elkansu, İslami bir atmosfer arayan ve duyarlılığı olanları beklediklerini belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Daha sonra Aile Eğitim Uzmanı Kadir Kesici Ailede Dua ile İletişim adlı ilk sunusunu yaptı. Sunuda duanın önemi ve gerekliliği üzerinde duran Kesici, anne babanın duasının da bedduasının da kabul edildiğini bu yüzden çocuklara dua edilmesini önerdiğini ifade etti. Duanın bizi Allah katında değerli hale getirdiğini ve duanın kabulü için bazı noktalara dikkat edilmesi gerektiği bunun için Duadan Önce : a) Haram lokma terk edilmeli,  b) Dua ederken samimi olunmalı, c) Duada istenenler, meşru olmalı,  d) Duanın kabulünde şüphe etmemeli, e) Duada söyleneni, kulak duyup kalb tasdik etmeli, beden de yapmalıdır diye belirtti. Duanın içten ve iki damla gözyaşıyla yapılması durumunda hemen karşılık görebileceğini ifade eden Keskin, evlere girerken büyük veya küçük olsun fark etmez selam vererek girilmesi gerektiğini aktardı.

Verilen çay arasının ardından Sağlıklı Aile, Sağlıklı Çocuk adlı konuya geçildi. Sağlıklı toplumların sağlıklı ailelerden geçtiğini bu yüzden evlenmeden önce kişilerin sağlık durumlarına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Kesici, evlenecek çiftlerin birbirlerinin ruh ve beden sağlığı hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir diye açıklamada bulundu. İslam düşüncesine göre yaşlılık ve ölüm dışında her hastalığın bir tedavisi olduğunu beyan eden Kesici, tıbbın çaresizliği yüzünden insanların hastalıklarla yaşaması gerektiği gibi bir kanıya varılmaması gerektiğini vurguladı. Sağlıklı eşlerin özelliklerini ise şöyle aktardı: “Sağlıklı Eşler; Özgüvenli olur, sorumluluk alır,  kararlarında çevresiyle uyumludur. Toplum kurallarına saygılı, ruh ve beden sağlığı yerindedir.” Babalarının bir işi olduğu gibi eşi de olduğunu belirten Kesici, annelerin de eşya bağımlılığı dolayısıyla çocuklarını adeta hapiste büyütebildiğini söyleyerek, çocuk mu yoksa eşya mı daha önemli sorusunu kendilerine sorması gerektiğini ifade etti. Ahlaki değerlerin de ruh sağlığı için çok önemli olduğunu belirten Kesici ahlaki değerlere verilen önemin azalmasının ruh sağlığını da olumsuz yönde etkilediğini ifade etti. Ahlak eğitimi sürekli nasihat vermek değildir, daha çok davranışlarımızla örnek oluruz ve görülen davranışlar daha etkilidir.

İslam’ın hayatın her alanına yayılması gerektiğini ve bunun için de çocuğun her yaşta durumuna göre din eğitimi verilmesi gerektiğini belirten Kesici, okulöncesi dönemin öğrenme için altın çağ olduğunu ve bu yaşta çocuğun sorduğu sorulara yaşına göre cevaplar verilmesi gerektiğini ifade etti. Din eğitimi verirken korkudan çok sevgiye dayalı bir eğitim verilmesi gerekir diyen Kesici,  çocuklarımıza Efendimiz (sas) den bir ölçüyü de aktardı: Efendimiz (sav): Çocuklarınızı üç iyi hal ile terbiye edin: Efendimiz(sav)i sevmek,  2. Aile ve yakınlarını sevmek,  3. Kur'an okumak...”  (Taberânî). Bunun için çocukların bir din eğitimi çantası oluşturulmalı ve bu çantada Kuran, hadis, siyer, fıkıh, roman, hikâye vs. olmalı. Ayrıca çocuklarla beraber umre ve hac görevi yerine getirilirse çok etkili olur.

Sunumun ardından katılımcılara teşekkür edilerek program sonlandırıldı. Diyalog Haber


 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr