• BIST 84.457
 • Altın 252,374
 • Dolar 6,1283
 • Euro 6,8120
 • İstanbul 25 °C
 • Adıyaman 33 °C
 • Ankara 22 °C

İkbal-Der de Başkan Değişikliği

İkbal-Der de Başkan Değişikliği
Kâhta’da gerek kültürel alanda gerekse ihtiyaç sah

 Yapılan kongrede dernek başkanlığına Recep Elkansu seçildi.

                Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz eski başkan Ebubekir Akbaş, bu tür kurumların hücrelerin yenilenmesinin gerekliliği gibi değişimlerin gerekli olduğunu, bunun bir bayrak yarışı olduğunu, nitekim kuruma farklı bir alanda da olsa katkıda bulunmaya devam edeceğini ifade etti.                Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Recep Elkansu ise eski başkana ve şu ana kadar derneğe katkıda bulunan herkese teşekkürü borç bildiğini,  derneğin şimdiye kadar önemli çalışmalar yaptığını, faaliyetlerinin ve hizmetlerinin niteliğini arttırarak, çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

                Derneğin yeni başkanı Aile Eğitimi Seminerlerinin 4. sünün açılış konuşmasında:"            Değerli dostlarım!

                Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Hoş geldiniz. Aile eğitimi seminerlerinin 4.sünde sizlerle beraberiz. Her geçen ay bu seminerlerin bizlere çok şey kattığını mutlulukla görmekteyiz. Dilerim bu artan bir istek bir ve faydalılıkla devam ederek İslami temelli ailelerinin inşasına, büyük katkıda bulunur. İlk kurulduğumuz günden beri iyi ve güzel şeyler yapma uğraşını kendine dert edinen onu sırtlayan, ağır yükün altına giren birçok cefakâr arkadaşımız oldu. Her birinin uğraşı diğeri ile kıyaslanamayacak kadar değerlidir. Zira biz biliyoruz ki, ağır yükün altına giren insanlar, tasarladıklarını tam olarak yerine getirmeseler dahi, ellerinden geleni en iyisini yaptılar. Buradan daha önce hizmet eden arkadaşların her birine, ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepimizin yaptığı uğraş ve gösterdiğimiz gayret çoğu zaman o an içerisinde görünmeyebilir. Emeklerimiz anlık bir sonuca götürmeyebilir ya da çektiğimiz cefa bizim kafamızdaki mutlak başarıya karşılık gelmeyebilir. Önemli olan, uğraşlarımızın, tarihin akışı içinde kendine bir mecra çizebilmesi, bir geleneğin inşasına bir tuğla taşıyabilmesidir. Zira insani uğraş, bir anlık meyve veren bir uğraş değil, uzun soluklu bir yürüyüştür.

                Bu gelenek nasıl oluşturulur. Ne tamamen düne bağımlı kalarak ne de tamamen dünden koparak bu gelenek oluşturulabilir. Bunu oluşturmanın ilk şartı dünü gözden geçirip yarının hesabını iyi yapmaktan geçer. Geçmişine sövmeden, erdemli ve ahlaki olanı, yarına taşımaktan geçer. İhyayı, sadakati, erdemi, adaleti, vefayı ve vicdanı yaşatmaktan geçer. Hele hele dünyanın bir oyun ve eğlence yeri olduğunu bilen hassas insanların bunun hesabını daha iyi yapmaları gerekir. Zorluğa karşı ayakta durmak dünün hassasiyetlerini, yarını da okuyarak yarına taşımak, sosyal davranışlarımızda adaleti ön plana almak. Bu hassasiyetlerimizin olmazsa olmazıdır.

Sevgili dostlar!

                Dünya çok hızlı bir değişim geçiriyor sınırlar değişiyor. Yeni anlayışlar ve yeni aktörler sahneye çıkıyor. Eskilerin bir kısmı hızla tarih sahnesinden çekiliyor. Dünyayı anlamak ve yorumlamak için mutlaka bu değişimlerin takip edilmesi gerekir. Çünkü değişimler yeni bir ufkun yeni bir devrin habercileridir. Bu değişimlere olumlu yön verildiği zaman ancak insanlık serüvenine anlam kazandırılır. Bu değişimlere bigane kalındığı zaman, sonraki feryadınız hiçbir anlam ifade etmez.  Bunun için bölgeyi ve dünyayı daha iyi okumak, gelişmelerden ve ahlaki duruşlardan uzaklaşmamak gerek.

                Bugüne kadar bizler, dernek olarak sadece üyelerimize hizmet götüreceğiz anlayışında olmadık. Gördüğümüz her huzursuzluğu kendi huzursuzluğumuz, haksızlığı, bize yapılan haksızlık, mahrumiyetleri de kendi mahrumiyetlerimiz olarak gördük.

                Karınca kararınca, ihtiyaç sahiplerine yardım etmeye, okuyan öğrencilere destek olmaya çalıştık. Ahlaklı onurlu ve huzurlu bir toplum için okumayı öne aldık. Şiddetin diline tenezzül etmedik. Şiddeti çözüm yolu olarak gören kişilere, yapılara, oluşumlara hep mesafeli durduk. Ve karşı çıktık. Sevgili dostlar!

                Hepimiz biliyoruz ki, bu işler sadece derneklerin yönetim kurulları ile olacak işler değildir. Herkesin zamanı geldiğinde, kimseden çağrı beklemeden, hür iradesi ile elini taşın altına koyması gerekmektedir. Memleket bizim memleketimiz. Bu insanlar bizim insanlarımızdır. Bu memleket için, bu insanlar için yapılacak hayırlı işlerde, hiçbirimizin ayrı durmaya uzaktan izlemeye hakkı yoktur. Yaptığımız ve yapacağımız işlerde kusurlar varsa bizim, doğrular varsa siz dostlarımızın eseridir. Allah altından kalkamayacağımız yükler ile bizi imtihan etmesin Allah ayaklarımızı doğruluk hak adalet ve vicdan üzerine sabit kılsın. Rabbim yar ve yardımcımız olsun." Şeklinde konuştu.
Diyalog Haber • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr