• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 25 °C
 • Adıyaman 23 °C
 • Ankara 17 °C

İkbal-Der, Kadir Gecesi Programı Düzenledi

İkbal-Der, Kadir Gecesi Programı Düzenledi
Doç. Dr. Nureddin Turgay'ın sunumuyla gerçekleştir

Halka yönelik kültürel ve eğitsel faaliyetleriyle dikkat çeken İkbal Kültür ve Yardım Derneği, Kadir Gecesinde yoğun katılımın olduğu bir program tertipledi. Program 14 Ağustos saat 22.00'da Serev Düğün Salonu bahçesinde gerçekleştirildi. Programa, yediden yetmişe katılımın olduğu gözlenirken Dernek Onursal Başkanı Ziya Tepe, Belediye Başkanı Yusuf Turanlı, İmam Hatip Lisesi Öğretmenleri, Kur'an Kursu Öğreticileri Mustafa Demir, Esat Aktanbaş, Camii İmamları, Dernek Yönetim Kurulu üyeleri ve birçok dernek gönüllüsü katıldı. Halkın ailece katılma fırsatı bulduğu programda bayanların katılımının daha yoğun olması dikkatlerden kaçmadı.

Program, Malatya Kuran Kursu Öğreticisi Ali Hocanın Kuran'ı Kerimi okumasıyla başladı. Tilaveti dikkatle dinlenen K. Kerim'in ardından Dernek Başkanı Ebubekir Akbaş açılış ve selamlama konuşması yaptı. Konuşmasında "bin aydan daha hayırlı olan böyle bir geceyi ihya edebilmek için tertiplediğimiz programa hoş geldiniz. Rabbimiz bizlere olan merhametinden dolayı bir ömre bedel olabilecek Kadir Gecesini armağan etmiş ve bizlerin ondan istifade etmesini dilemiştir. Dernek olarak halkımızın bilinçlenmesine vesile olacak çalışmaları dün yaptığımız gibi bugün de yapıyoruz ve inşallah ömrümüz yettiğince de yapacağız. Kültürel çalışmalarla birlikte ihtiyaç sahipleri ile de ilgileniyoruz. Hayırseverlerin yardımlarını yoksul halkımıza ulaştırıyoruz. Bu kapsamda Ramazan ayında 150 aileye giyim yardımı, 50 aileye gıda yardımı ve Arakanlı müslüman kardeşlerimize 3000 TL fitre yardımı yaptık. Bu yardımların yetersiz olduğunu belirterek daha fazla yardım edilmesi gerektiğini sizlere söylemek istiyorum." İfadelerine yer verdi.
Açılış konuşmasına Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nureddin Turgay, "Kur'an ve İslam" adlı konferansını sundu. 45 dakika süren sunum katılımcılardan tam not aldı ve ilgiyle sonuna kadar dinlendi. Konferansında, müslüman milletlerin gerek kendi içlerinde gerekse diğer milletlerle yaşadıkları temel problemin Kuran ve Sünnet ölçülerinden uzaklaşmaları olduğunu belirten Turgay "İslam nedir diye soracak olursak sözlüklerde huzur, barış, teslimiyet karşılıklarını buluruz. O zaman bir yerde huzur, güven yoksa orada İslam'dan söz edemeyiz. Kahta'da eğer insanlar birbirine güvenmiyorsa, birbirilerinin zararlarında emin değillerse İslam'dan söz edemeyiz.
Ailede, eşler birbirlerine güvenmiyorsa İslam'dan bahsetmemiz doğru olmayacaktır. İslam varsa bir çadırda yaşasa bile insan huzuru yakalayabilir. Ancak İslam yoksa saraylarda da yaşasa huzuru, saadeti bulamaz. Peygamberimiz buyuruyor ki; "Kendiniz için istediğinizi kardeşiniz için de istemedikçe iman etmiş olmazsınız." Bu ölçüye göre Müslüman kardeşimiz için kesinlikle kötü bir şey düşünmememiz, kendimiz için hangi hakları istiyorsak kardeşlerimiz için de aynı hakları istememiz gerekir. Bugün yaşadığımız problemlerin altında yatan bir sebep de budur. Müslüman ise diğer kendisi için istediğini diğer insanlar için de istemelidir. Fatiha suresi Kur'an'ın özetidir. İlk ayetinden yola çıkarak konuştuğumuzda görürüz ki biz Kur'an'dan uzağız. Elhadulillahi rabbil alemin demek Alemlerin rabbi olan Allah'a hamdolsun demektir. Sadece bir kesimin, bir insanın, bildiğimiz alemin değil bütün alemlerin; aklımıza gelen gelmeyen tüm alemlerin Rabbidir. Kuşun, topal kedinin, kadının, erkeğin, kafirin, müslümanın. Varlığa karşı işlediğimiz her suçun hesabı sorulacaktır. Ülkemizde karşılaştığımız bir durumu da söylemeden geçemeyeceğim. Bazı kesimler ellerine güç geçince adaletsizliği mübah görüyorlar. Sen bizim cemaatten değilsin, o zaman sen hak ettiğin nimetlerden faydalanma diyorlar. Bu müslüman geçinmektir. Açıkça söyleyeyim bu İslam değildir.
Yine miras konusunda da İslam'ın dediği değil, geleneklerimizin dediğini yapıyoruz. Bu bölgelerdeki müslümanların %90'ı kızlarını mirastan mahrum ediyor. Kur'an erkeğe iki kadına bir pay verilmesini emrediyor. Üç liranız varsa ikisi erkek çocuğun birisi de kız çocuğunundur…" ifadelerini kullandı.
Konferansın ardından gecenin duasını Esat Aktanbaş hoca yaptı.
Programın sonunda katılımcılara tekrar teşekkür eden sunucu dernekteki bayramlaşmanın ikinci gün saat 14.00'da olacağını belirterek programı sonlandırdı.
Nureddin TURGAY Kimdir?
Mardin/Kızıltepe/Ulu Köy’de dünyaya geldi (1952). İlköğrenimini Yüceli Köyü’nde, orta öğrenimini Mardin İmam Hatip Lisesi’nde, yüksek tahsilini İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nde tamamladı (1975). İzmir/Karşıyaka/Örnek Köyü’nde İmam-Hatip olarak göreve başladı (1973). DİB Haseki Eğitim Merkezi’nin ve Yabancı Dil Kursu’nun birinci dönemlerinden mezun oldu. Manisa Merkez Vaizi (1978–1985) daha sonra da Balıkesir Merkez Vaizi (1985–1987) olarak çalıştı. Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Arapça okutmanı olarak göreve başladı (1987). Yüksek Lisansını, Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, “Kur’ân Tefsirinde Şart Edatlarının Rolü” konulu teziyle tamamladı (1991). Doktorasını, Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Arap Edebiyatında Kısa Hikâye” konulu teziyle tamamladı (1995). Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı (1996). Tefsir dalında Doçent oldu (2006). Halen bu görevini sürdürmektedir.
Bir dönem Dicle Üniversitesi Senato Üyeliği, bir dönem Felsefe ve Din Bilimleri Bölüm Başkanlığı yaptı. On bir yıl Dekan Yardımcılığı yaptı. Dicle Üniversitesi Rektörlüğü tarafından 2008 yılı Akademik Performans Değerlendirme ve Ödüllendirme açısından İlahiyat Fakültesi 2’incisi olarak ödüllendirildi. Yine Dicle Üniversitesi Rektörlüğü tarafından 2009 yılı Akademik Performans Değerlendirme ve Ödüllendirme açısından Sosyal Bilimler alanında üniversite ikincisi olarak ödüllendirildi.
Uzun süre Diyarbakır Söz Televizyonuna dini programlar hazırladı ve Diyarbakır Söz Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı. Kızıltepe Gündem sitesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Bununla beraber, çeşitli televizyon kanallarında programlara katıldı ve katılmaya devam etmektedir.
Çeşitli dergilerde çok sayıda makale, çeviri, hutbe ve şiirleri yayımlandı. Şamil İslâm Ansiklopedisi’ne çoğu tefsir ağırlıklı yetmiş üç madde yazdı. Ulusal ve Uluslararası pek çok sempozyuma katıldı. Yayımlanmış yedi kitap ve yirmisekiz makalesi ile sempozyumlarda sunduğu otuz sekiz bildirisi bulunan yazarın yuayımlanmış eser ve makalelerinden bazıları şunlardır:
 
Kitap:
1 – Kur’ân ve Mutlu Hayat, Vural yayıncılık, İstanbul 2012.

2 – Kur’ân Açısından Hayvanlar ve Bitkiler, Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yayınları, No: 17, Diyarbakır 2008. İkinci baskı: Fecr Yayınevi, Ankara 2011.

3 – Arap Dili Belâgatı ve Kur’ân, Kitap Neşriyat-Dağıtım, Ankara 2009.
4 – Kur’ân’da Mal Kavramı, Fecr Yayınevi, Ankara 2006.

5 – Kur’ân Açısından Ahiret, İlâhiyat Yayınları, Ankara 2005.
 
6 – Hz. Ali ve Tefsirdeki Yeri, İlâhiyat Yayınları, Ankara 2004.

7 – Açıklamalı İzzi Metin ve Tercümesi, Sağlam Kitapevi, İstanbul 1986.
Hakemli Makaleler:
1 – “Kur’ân’da Ashabü’l-Karye Kıssası ve Düşündürdükleri”, İslamî Araştırmalar, Akara 2003.
2 – “Kur’ân’da Vebal Kavramı”, Dokuz Eylül Ü. İFD. İzmir 2003.
3 – “İslâm Kültüründe Şiir”, Diyanet İlmi Dergi, Ankara 2004.
4 – “İslâm’da Haset Kavramı”, Tasavvuf Dergisi, Ankara 2004.
5 – “Kur’ân’da Söz”, Dicle Ü. İFD. Diyarbakır 2005.
6 – “Kur’ân-ı Kerim’e Göre Evlat Edinme Meselesi”, Dicle Ü. İFD. Diyarbakır 2005.
7 – “Kur’ân Çerçevesinde Hurafe ve Korunma Yolları”, Dicle Ü. İFD. Diyarbakır 2006.
8 – “Hz. Ali Hakkında Nazil Olduğu Rivayet Edilen Bazı Ayetlerin Yorumu”, Dicle Ü. İFD. Diyarbakır 2006.
9 – Kur’ân’da Mütref Kavramı, Bilimname, Sayı: XII, ‘007/I, Kayseri 2008.
10 – “Sahabe’nin Tefsir İlmindeki Yeri”, Bilimname, Kayseri 2008.
11 – “Tabiunun/Tabiîlerin Tefsir İlmindeki Yeri, Bilimname, Kayseri 2010.
12 – “Mehmet Akif Ersoy ve Kur’ân’ın Birlik Mesajı”, İslâmî Araştırmalar, Ankara 2010.
13 – “Kur’ân Açısından Kentlerin Yıkılışı”, Mukaddime Dergisi, Mardin 2010.
14 – “Ahmed el-Botî el-Cızîrî ve Divanında Kur’ân’a Yaklaşımı”, Mukaddime Dergisi, Mardin 2011.
15 – “Kur’ân’da Sebt Kavramı”, Yalova Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, Yalova 2012.
16 – “Mehmet Akif Ersoy’un Şiirlerinde Kur’an Etkisi Ve Din Yoluyla İrşat”, İnsan ve Toplum Bilimleri Araştırmaları Dergisi, (İTOBİAD) II, Karabük 2012.
17 – “Etbâu’t-Tâbiîn Döneminde Tefsir Çalışmaları/Tefsir İlminin Tedvini”, Diyanet İlmi Dergi, Ankara

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr