• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Ankara 20 °C

İki Sure İki Yorum

Şevket TATAR

Ali ŞeriatiEndişe Yayınları

Bu kitap, Kur'an'dan iki sureyi içeriyor. Rum ve Embiya surelerini. Embiya suresinin tamamı insanların mesajla nasıl bir bağları olduğunu gösteriyor: Mesaj insanlar; İnsanlar-Mesaj; burada bu iki kelimeden başka bir şey tekrarlanmıyor. Rum suresine gelince mesele çok açık, dünyevi bir kanun var. Bu kanunu Rum suresi ortaya koyuyor. Bu iki sureyi Ali Şeriati'nin yaklaşımlarıyla okumak insana bambaşka bir lezzet veriyor cağımıza göre böyle farklı tespitler yapan, ayetlerle günümüz arasında bağlantı kuran Dr. Ali Şeriati, insanın sorumluluk bilincini açıyor. Surelere yeni yorumlar katıyor.

Çünkü Ali Şeriati, düşünmeye, incelemeye, araştırmaya en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde ''Var olmanın'' mücadelesini vermiş bir insandır. O, yalnızca konuşan, söz söyleyen ve yazan bir teorisyen değildir. Bilakis, ne söylüyorsa onun derdini yüreğinde birikimini zihninde taşıyan bir düşünce ve hareket adamıdır. Zaten hayatı ve şehadeti, bunun en açık örneğidir.

Yüzyıllardan beri süre gelen, taşlanmış, donmuş, ruhunu ve özünü yitirmiş toplulukların, kendi deyimi ile "Uyuyanların uyandırılması'' dır amacı. Düşünen, düşünmeye çağıran, kafaları alt üst edip zorlayan, bir hesap soruşun ve mücadelenin insanıdır.

O, toplumsal değişim için öncelikle, çürümüş kalıplara hapsedilen, değiştirilen, yüzleştirilen kültürün, diriltmesi çabasını savunur. Ancak bu şekilde, insanın layık olduğu değeri ile çağıran gündemine geleceğine, bütün çözümlerin ötesinde bir ''deva'' olduğunun ortaya koyabileceğine; İslam’ın bugünde bir öğreti, bir yol gösterici ve evrenin maddi ve manevi yorumu olarak, çağın insanının buhranlarına, dertlerine gerekli cevabı vereceğine inanır.Yeter ki, her inançlı ve samimi Müslüman, üzerine düşeni yapsın, toplumsal, insani ve itikadi sorumluluk bilinci ile hareket etsin.

Cinayetkar büyük güçler, halifeler, padişahlar, kötü bilginler ve asıl korkuları Kur'an olan iç ve dış düşmanlar, her şeyi yapmışlar, ama ne mutlu ki Kur’an’ı yok edememiş, kaldıramamışlardır. Ancak, sadece Kur’an’ın kötü anlaşılmasına uğraşmış Kur’an’ı, hayatın düşüncenin, incelemenin, doğru görüşün ve dini bilgilerimizin yolundan çıkarmaya çabalamış, Kur'an ortaya konunca da, bunun sadece ve sadece cildinin güzelliğine, okunuşun hoşluğuna münhasır kalmasına gayret etmişlerdir. Fakat ne olursa olsun, var olan şey, genç, yaşlı, okumuş, cahil, Şii, Sünni, doğulu, batılı, her fırkadan, her nesilden, her görüş ve kültürden hangisinden olursa olsun, dünya Müslümanları için var olan şey; herkesin Kur’an’ın İslam’ın köşe taşı olduğuna inanmasıdır.

...Kur'an, bütün tarih boyunca ortaya konmaması için çıkarılan fitne ve oyunlara rağmen mahfuz kalmış ortaya konmuştur. Bizim bütün çabamız Kur’an’ı topluma sunabilmek olmalıdır.

Bu iddia değildir. İşte gösteriyorum. Bu söz, öyle bir sözdür ki eğer şu anda bir peygamber olsaydı, bir vahiy olsaydı ve biz Müslümanlar için şimdi bir ayet iniyor olsaydı; yine ''Rum Süresi'' olurdu.

...Ama, daha önceden hiçbir akideye sahip olmadan, o akidenin ispatı için Kur’an’ı kullanmadan, bu duruma taassup göstermeden, önceden inanıp söz vermeden varalım; ''Görüş'' olarak söylendiği her şeyi alalım ve onunla yaşayalım.

''Körleri sapıklarından vazgeçirip doğru yola döndüremezsin; ancak ayetlerimize inananlara duyurabilirsin. İşte onlar Müslümanlardır.(Rum 53.)
İşte bu nesilde Müslümanlar, eğer Allah'ı tanır, dünyayı ve zamanı anlar, Allah'ın iradesinin metnine koyduğu büyük ilahi değerleri keşfederse, dünyanın gücüne hakim olacaklardır. Zaman'ın yazgısının değişmesi ve belirlenmesi yolunda, hâlihazırı belirleyen bir etken şeklinde düşüneceklerdir. Ama nasıl?

Zorluklardan sonra, çaresizliklerden, zayıflıklardan, yeislerden, yok olmalardan, hıyanetlerden, karamsarlıklardan, yanlış öğrenmelerden, yanlış düşüncelerden sonra.

Son olarak Allah şöyle buyuruyor: ''Sabret Allah'ın va'di şüphesiz gerçektir, kesin olarak inanmayanlar seni gevşekliğe sevk etmesinler'' (Rum 60.)

Bu kitap, hacmi küçük içeriği büyük olan bir kitaptır. Hakkında çok şey yazılabilir, ama bu kısa yazıya sığdırmak mümkün değil, konularına ve içeriğine vakıf olabilmek için mutlaka okunmalıdır.

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr