• BIST 95.852
 • Altın 189,011
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 21 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Ankara 21 °C

İlçe Milli Eğitim Müdürü İ. Halil Alkayış ile Röportaj

İlçe Milli Eğitim Müdürü İ. Halil Alkayış ile Röportaj
       
İlçemizdeki en önemli konulardan biri olan eğitim ve öğretimin değerlendirmesinin yapıldığı röportajımızda; İlçe milli eğitim müdürlüğü hizmet binasından, ilçemizdeki öğretmen eksiliğine, okullardaki derslik sıkıntılarından, öğrencilerimizi toplumsal ve dini değerler açısından nasıl yetiştirip ve geleceğimizi teminat altına almak için neler yapılabilir gibi konular üzerinde durduk.
                Eğitim-öğretimde değerlendirme yaparken geniş bir perspektiften bakmak gerektiğini vurgulayan İlçe Milli Eğitim Müdürü İ. Halil Alkayış, bunun sadece öğretmen ve öğrenci ayağının olmadığını belirtti.                            
İLÇEMİZİ EĞİTİM- ÖĞRETİM BAŞARISI AÇISINDAN NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ? (SBS, YGS-LYS)
                Eğitim-öğretimde değerlendirme yaparken geniş bir perspektiften bakmak gerekir; çünkü bunun sadece öğretmen ve öğrenci ayağı yoktur. Eğitim, bilinenin aksine çok daha kompleks bir yapıdır. Alt yapı sorunları, ekonomik durum, velilerimizin eğitime yaklaşımları… vb.
                İlçemizde Türkiye genelinde olduğu gibi birtakım sorunlarımız elbette bulunmakta; ancak gerek sınav sonuçları ve öğrenci yerleştirmede, gerekse projeler bazında önemli oranda başarı kaydettik.
                Amacımız en iyiye ulaşmak, tüm çabamız bu doğrultuda iyi bir planlama yapmak, idarecisi, öğretmeni, öğrencisi ve ailelerimiz ile birlikte bu hedef etrafında kenetlenmektir. Tecrübeli idarecilere sahibiz, öğretmen ve öğrenci ilişkilerinde aile faktörünün de eğitim sürecine istenilen düzeyde katılması elde edeceğimiz başarıyı artıracaktır ve bu anlamda iyi projelerle güzel dönütler almaktayız.
                Elimizdeki istatistik verilere baktığımız zaman geçen yıla oranla bir adım daha ileriye gittiğimizi apaçık görebiliriz. Mesela 2012 yılında Fen Liselerini kazanan öğrenci sayımız 9 iken 2013 yılında bu sayı 11'e yükselmiştir. Yine Anadolu Öğretmen Lisesi 2012'de 81 kişiyken 2013'te bu sayının 118'e ulaştığını görmekteyiz. Bunlar sadece birer örnek, diğer alanlarda da başarı kaydettiğimizi rahatlıkla ifade edebiliriz.
                SBS'de 2009 yılı ilçe puanımız 252,843 - 2012'de 309,302 olmuş ve 2013 yılında ise 349,064'e ulaşmışız. Oranlara baktığımızda gerçekten ciddi bir başarı yakaladığımızı görmekteyiz.
                Yükseköğretime geçen toplam öğrenci sayısı: 2012'de 327 iken 2013 yılı için bu rakam 368 olmuştur.
                EĞİTİM KURULLARINDA, DERS BAŞARISININ ÖNCELENDİĞİ EĞİTİMİN İSE YANİ KARAKTER EĞİTİMİNİN- DAVRANIŞ KAZANDIRMANIN GERİ PLANDA KALDIĞI İFADE EDİLİR. NE DERSİNİZ KAHTALIÖĞRENCİLERİ TOPLUMSAL VE DİNİ DEĞERLER AÇISINDAN YETİŞTİRMEK VE GELECEĞİMİZİ TEMİNAT ALTINA ALMAK İÇİN NELER YAPILIYOR VEYA NELER YAPILABİLİR?
                Elbette öğrenci yetiştirmek salt öğretim odaklı olamaz, olmamalıdır; zira basamaklardan en önemlisi “eğitim” başlığıyla vurgulanmıştır.
                Bu hususta ilçemiz, sosyal normlar ve etik değerler noktasında bizzat tarafımızdan yürütülen ve takibini hassasiyetle şahsımın yaptığı dinî değerler projemiz bulunmaktadır. Ziyadesiyle gayret gösterilen Peygamber Efendimizin hayatı, felsefesi ve dünya görüşünün benimsetilmesi üzerine temellendirdiğimiz projemizde ilçemizden çok olumlu neticeler alınmıştır.
                Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yürütülen “Hayatını Biliyorum, Peygamberimi Seviyorum” projesi kapsamında belirlenen altı basamakta çalışmalar yaptık.
·              5. Sınıflar Arası Peygamber Efendimizin Hayatı Ve Hadis Yarışması
·              Ortaokullar Arası Siyer-İ Nebi Bilgi Yarışması
·              Liseler Arası “Meal” Yarışması
·              Liseler Arası Peygamber Efendimizin Hayatı Yarışması
·              Pansiyon Söyleşileri
·              Kısa Film Yarışması
                İLÇEMİZDE BİRÇOK YERDE DERSLİK SIKINTISI GİDERİLMİŞ OLMASINA RAĞMEN – ÖZELLİKLE İMAM HATİP LİSESİNDE VE DİĞER LİSELERDE ÖĞRENCİ TALEBİNE CEVAP VERİLEBİLİYOR MU? MALUM 12 YILLIK ZORUNLU EĞİTİMLE BERABER LİSE ÖĞRENCİLERİ ARTTI.
                İmam Hatip okullarımızın durumu noktasında yeni bir sürece girildi hepimizin malumudur. Öğrencilerimizin önündeki birtakım sorunlar giderilmiş ve tercih noktasında problemler giderilmiştir. Bu lehte gelişmeler toplumumuz tarafından yakından gözlenmiş ve buna itibarla İmam Hatip okullarımıza yoğun bir ilgi başlamıştır.
                Ebeveynlerimiz kat'i suretle gönüllerini ferah tutsunlar. Bizim bina ve derslik noktasında herhangi bir sıkıntımız bulunmamaktadır. Gelen talepleri karşılıyoruz, bu hususta İmam Hatip Lisesi'ne ek bir bina tayin ettik derslikler açtık. Bir de müjde verelim tabiî ki İmam Hatip Lisesi için TOKİ'de 32 derslikli yeni bir binamız yapılıyor ve yanında da 200 kişilik öğrenci pansiyonu yapılacaktır. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.
                DÜZ LİSENİN DE KAPATILMASIYLA BERABER SINAVLA BİR OKULDA YERLEŞEMEYEN ÖĞRENCİNİN AKADEMİK OLARAK İMAM HATİP ŞANSI KALDI. GEÇEN YIL İMAM HATİP'TE SINIF MEVCUTLARININ 60'IN ÜZERİNDE OLDUĞUNU BİLİYORUZ. BUNUN İÇİN HERHANGİ BİR ÇALIŞMA YAPILACAK MI?
                Bizim hiçbir öğrencimizin mağdur olmasına gönlümüz razı olmaz. İmam Hatip okullarımızla ilgili işlevsel çözümlerimiz var. TOKİ'de 32 derslikli yeni bir bina yapılacak ve yanında da 200 kişilik öğrenci pansiyonu yapılacaktır. Mevcut durumda da ek binalar tahsis ederek gelen talepleri karşılıyoruz.
                İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET BİNASI EĞİTİM-ÖĞRETİMİN İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAKTAN ÇOK UZAK OLDUĞU İDDİA EDİLİYOR. İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞANLARI BİLE HİZMET BİNASINA SIĞMADIĞI VE TEKNOLOJİK DONANIMI YETERLİ BİR HİZMET BİNASININ İLÇEMİZE ACİLEN KAZANDIRILMASI GEREKTİĞİ İLE İLGİLİ NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?
                Hâl-i hazırda büyük çaplı bir yer problemimiz bulunmamaktadır; ancak daha geniş bir alan ihtiyaç olmaya başladı. Şu anki planlamada eski Devlet Hastanesi yerine hükümet konağı yapılacak ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz de oraya taşınacak.
                İLÇEMİZDE 352 ÖĞRETMEN EKSİĞİ VAR. DOLAYISIYLA SBS VE YGS YERLEŞTİRMELERİNDE BÜYÜK BİR BAŞARI BEKLEYEMEYECEĞİZ. BU SORUNU NASIL GİDERMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
                Öğretmen sirkülasyonumuzun fazla olması dezavantajlarımız arasında evet. Bunun yanında taşımalı eğitim ve birleştirilmiş sınıflarımızın olması, velilerimizin tarım veya diğer işlerini eğitimden daha ön planda tutmaları gibi birtakım sorunlarımız bulunmaktadır.
                Bakanlığımızın sınav sisteminde yaptığı değişiklikleri yakından takip etmekteyiz ve konuyla ilgili öğrencilerimiz bilgilendirilmektedir.
                Yeni SBS sistemine göre öğrencilerimizin ilk günden itibaren hiç aksatmadan okula devam etmesi gerekmektedir.
                Bu konuda öğretmenlerimize, velilerimize ve okul müdürlerimize çok iş düşmektedir; zira kasım ayında yapılacak olan ilk sınavda Türkiye'deki bütün öğrenciler aynı sorularla imtihana tabi tutulacaktır. Okula devam etmeyip konuları kaçıranlar telafisi mümkün olmayan bir sıkıntı yaşayacaktır.
                SON OLARAK, İLÇEMİZ EĞİTİM ÇALIŞANLARINA VE ÖĞRENCİLERİNE VERMEK İSTEDİĞİNİZ BİR MESAJINIZ VAR MI?
                Hedefimiz, Milletimizin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan, insan haklarına ve Anayasanın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş yurttaşlar olarak yetiştirmektir.
                BİZLERE, YOĞUN BİR TEMPONUN İÇİNDE OLMASINA RAĞMEN, DEĞERLİ VAKİTLERİNİ AYIRDIĞI, ÖNEMLİ İŞLERİNİ KISA BİR SÜRELİĞİNE DE OLSA “ŞU AN ÇOK ÖNEMLİ MİSAFİRLERİMLE GÖRÜŞMEKTEYİM.” DİYEREK ERTELEYEN, VE TECRÜBELERİNİ BİZİMLE SAYDAM OLARAK PAYLAŞAN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ İ.HALİL ALKAYIŞ'A ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ.
                Gazetenizin sayfalarına bizi misafir ettiğiniz için ben teşekkür ederim.
                İBRAHİM HALİL ALKAYIŞ KİMDİR.
                Adıyaman Merkez Hacıhalil Köyünde doğdu. İlkokulu köyde, ortaokul ve liseyi Adıyaman'da bitirdi. Gaziantep Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünde mezun oldu. İlk görev yeri Mardin'in Savur Lisesi Türkçe öğretmenliğidir. Sırayla Ankara Bağlum Ortaokulu ve Gaziantep Yatılı ve İlköğretim Bölge Okulunda görev yaptıktan sonra 1990 yılında Adıyaman Sarıharman Ortaokul müdürlüğüne atandı. 1992 yılında Adıyaman İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı, 1995 yılında Müdür Vekilliği 1998-2000 yıllarında Gerger İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevi yaptıktan sonra Adıyaman Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi Müdürlüğü yaptı.
                2004-2013 yılları arasında Adıyaman Fen Lisesi Müdürü iken 04.03.2013 tarihinde Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak göreve başladı.
                Alkayış, Evli ve üç çocuk babası.
Röportaj: Hüseyin Türkoğlu
Fotoğraf: Mehmet Tuncer
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr