• BIST 95.852
 • Altın 190,521
 • Dolar 4,6669
 • Euro 5,4353
 • İstanbul 24 °C
 • Adıyaman 34 °C
 • Ankara 26 °C

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadun Kılınç İle Röportaj

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadun Kılınç İle Röportaj
İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Sadun Kılınç ile
2012-2013 Eğitim öğretim yılına başladığımız şu günlerde sizce ilçemizin eğitim adına en büyük sorunu nedir?
            İlçemizin eğitim alanında en büyük sorunu fiziki alt yapı eksikliğidir. Sizlerin de malumu olduğu üzere derslik sayımız öğrenci sayımıza oranla yeterli değildir. Son on yıl içerisinde eğitim yatırımlarına ilçemizde ağırlık verilmiş olmasına rağmen henüz müstakil okullarda normal öğretim yapabilecek durumda değiliz. Yatırım planlama çalışmalarımız devam etmektedir. Özellikle de ilçemizde planlanmış ve arsa tahsis işlemleri tamamlanmış olan Eğitim Kampüsünün yapılması ilçemiz için çok önemlidir. Bu Eğitim Kampüsünün yapılması gerçekleşirse derslik manasında sıkıntımız ciddi manada giderilmiş olacaktır.
            İlçemizin eğitim öğretim başarısı sizce istenen seviyede mi? Başarıyı yükseltmek için bazı projeleriniz oldu, bu projelerden kısaca bahsedebilir misiniz?
            Eğitim öğretim noktasında hiçbir seviye yeterli değildir. Her zaman bulunan seviyenin bir üst noktası hedeflenir. İlçemizde de mevcut seviye yeterlidir diyemem. Kâhta ilçesinde göreve başladığımız günden bu yana bizim de temel hedefimiz; bulunduğumuz noktadan sürekli gelişerek artarak seviyeyi iyileştirmek olmuştur. Konu ile ilgili birçok çalışma yürüttüğümüzün sizler de farkındasınız. Özellikle de 2011-2012 Eğitim Öğretim yılında kaymakamımız Sayın Metin ESEN’in Kâhta ilçesinde göreve başlaması ile birlikte eğitim alanında çok ciddi ve başarılı çalışmalar yürütülmüştür. Sayın Kaymakamımızın önderliğinde ilçemizdeki eğitim sorunları masaya yatırılmış, sorunları ortadan kaldıracak çözüm stratejileri belirlenmiş ve bu doğrultuda ARGE ekibimiz ile birlikte projeler yapılarak uygulamaya konulmuştur.
            Bu projelerimizin her biri İlçemizdeki eğitim sorunlarından bir ya da birkaçını çözmeye ve başarının yükseltilmesi ile eğitimin sağlıklı gerçekleşmesine yönelik çalışmalardır. “Öğrencimiz Bizi Çaya Bekliyor” projesi, öğrencinin evinde öğretmenleri tarafından ziyaret edilerek ailenin tanınması ve öğrencinin ev ortamındaki çalışma imkanlarını bilerek o doğrultuda öğretim stratejileri uygulamaya yönelik bir projedir. Bu proje ile veli eğitim çalışmalarının içine çekilmiş ve akademik başarının sağlanması için ailenin üstlenmesi gereken rol paylaşılmıştır. Önceki yıl öğrenci velilerimizin ekseriyetine “Sağlıklı İletişim Başarılı Nesil” verilerek ailelerin eğitim alanında bilinçlenmeleri sağlanmıştır. Veli eğitimde önemli bir parametredir. Eğitimde öğretmen-öğrenci ve veli üçlü sacayağı vardır. Bu üçlüden birinin üzerine düşen sorumluluğu üstlenmemesi ya da yerine getirmesi gereken görevleri aksatması durumunda başarı sekteye uğrar. “Öğrencimiz Bizi Çaya Bekliyor” projesi gerçek manada amacına ulaşmış bir projedir.
            Öğretmen eğitimin en önemli unsurlarından biridir dedik. Öğretmenin moral ve motivasyonu eğitimdeki başarıyı önemli ölçüde etkiler. Bu sebepten dolayı yıl içerisinde öğretmenlerimize yönelik “Moral ve Motivasyon Gecesi” düzenledik. “Öğretmenimi Dinliyorum” projesi ile İlçe Kaymakamı, Milli Eğitim Müdürü, Şube Müdürleri, RAM Müdürü ve ARGE ekibimizle birlikte okullarımıza giderek görevi başındaki öğretmenlerimizin görüşlerini aldık. Eğitimde başarının önündeki engelleri bizzat öğretmenlerimizin uygulamalarından tespit ettik. Eğitimde başarıya dönük çalışmalarını dinledik ve başarılı uygulamalarını ilçe genelinde uygulamak üzere not ettik. Çözüm bekleyen şahsi yada genel sorunlarını dinledik, mahallinde çözümler üreterek moral ve motivasyonlarını arttırdık. İlçemize ilk defa atanan öğretmenlerimizi “Hoş geldin Öğretmenim” pankartlarıyla karşıladık. Uyum seminerine İlçe Kaymakamı, Belediye Başkanı ve İl Milli Eğitim Müdürü başta olmak üzere İlçe yöneticilerini davet ettik. İlçemizde hiçbir sıkıntın yaşamadan uyum sağlayabilmeleri için kalacak otel ve evleri dahi önceden belirledik. İyi bir moral ile göreve başlamalarını sağladık.
            Öğrencilerimizin evrensel ve manevi değerleri konusunda bilinçlendirmeye yönelik “Değerler Eğitimi” çalışmasını tüm okullarımızda uygulamalı olarak yürüttük. Yine ilçemiz Kaymakamı Sayın Metin ESEN’in destek ve önerileri ile ilçe genelinde tüm 8. sınıf ve 12. sınıf öğrencilerimize sınavlara hazırlık kaynak kitapları temin ettik ve tüm bu öğrencilerimize yönelik her ay karşılaştırmalı “Seviye Belirleme Sınavları” yaptık. Bu sınavların sonuçlarını gerek branşlar bazında gerekse okullar bazında karşılaştırmasını yaparak değerlendirdik. Okullarımız arasında Bilgi ve Kültür yarışmaları düzenledik. Çocuklarımızın Peygamber efendimizi tanımalarına yönelik “Peygemberimi Seviyorum, Hayatını Biliyorum” siyer bilgi yarışması düzenledik. Okullarımızın tamamında tatlı bir heyecan ortamı yarattık. Yılın sonunda da ilçemizde ilk defa il protokolunun da itirak ettiği bir Bilim Şenliği” yaptık. Başarılı ve güzel bir yıl oldu bizim için..
            Başarıyı yükseltmek için gerçekleştirdiğiniz projeler meyvelerini verdi mi? Ne gibi dönüşümleri oldu?
            Kesinlikle verdi. Bu projelerimiz ilimiz genelinde bütün ilçelerimize örnek olarak sunuldu. Bu çalışmalarda yer alan arkadaşlarımızın tamamı İl Müdürümüzün önerisiyle Sayın Valimiz tarafından Başarı Belgesiyle ödüllendirildi. Bu çalışmalarımızın neticesinde İlçemizin SBS başarısını 15 puan arttırarak il genelinde 7. sıradan 4. sıraya çıkarttık. Bu gelinen seviye çok güzel bir başarıdır. Bu başarıda emeği geçen İlçe Kaymakamımız ve tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Ama gelinen seviye yeterli değildir. Çalışmalarımızı devam ettirerek hedeflediğimiz başarının da çıtasını yükseltmek durumundayız.  
            Kahta'da göreve başladığınız tarihten bu yana eğitim de neler değişti? Bu yıl için düşündüğünüz projeler nelerdir?
            Nelerin değiştiği sorusu benim değil iç müşteri konumundaki eğitim çalışanlarımızın ve kurumdan hizmet alan velilerimizin değerlendireceği bir konudur. Geçen öğretim yılında uyguladığımız başarılı bazı projelerimiz yeniden uygulayacağız. Bu öğretim yılı için ilk defa uygulayacağımız yeni projelerimiz de olacaktır. Geçen sene öğretmenlerimiz dinlerken aldığımız notlardan derlediğimiz proje tasarılarımız hazır. Ancak tam olarak şekillenmediği için burada isimlendirmeyeceğim. Kısacası size söyleyeceğim sorunlarımıza vakıfız. Çözüm olabilecek ve başarımızı arttıracak yeni projelerimiz olacaktır. 
            İlçemizde son zamanlarda okullar için bir bina eksikliği söz konusu. Okullar için yeterli bina yok mu?
            Yukarıda da söylediğim gibi ilçemizdeki derslik ve okul sayısı ilçemizde öğrenim gören öğrencilere oranla yeterli düzeyde değil. Her okulumuzda değil ama bazı okullarımızda derslik sorunu var. Öğrenci sayısı kalabalık olan okullarımızın derslik sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Belki bulmuş olduğumuz çözümler beraberinde başka sorunlara sebebiyet verebiliyor ama ilçemiz şartlarında en makul çözümü uygulamaya çalışıyoruz. İlçemize her okulun kendi öğrenci sayısına göre makul sınıf mevcutlarıyla müstakil ve normal eğitim verebileceği bina elbette ki yok. Ama mevcut binaları en makul şekilde planlayarak sorunları hafiflettik. İlçemizde planlanan Eğitim Kampüsünün gerçekleşmesi durumunda ilçe merkezindeki derslik sorunu tamamen çözülmüş olacaktır.   
            Anadolu İmam Hatip Lisesinin başka bir ilköğretim için yapılan binaya taşınması üzerine vatandaşlardan tepkiler geldi. Bu okulun geleceği için ne gibi düşünceleriniz var?
            İlçemiz İmam-Hatip Lisesi sevinerek söylüyorum ki halkımızdan yoğun olarak rağbet gören bir okulumuzdur. Bu okulumuzun mevcut binaları bu talebi karşılayabilecek durumda değildir. Meslek Yüksek Okulu tarafından kullanılmakta olan bina boşaltılması durumunda Anadolu İmam Hatip Lisesine tahsis edilecekti. Ancak yeni eğitim sistemimizde İmam Hatip Ortaokulları da yeniden oluşturulması gerektiğinden halkımızdan gelebilecek talebi de tahmin ederek bu binada İmam Hatip Ortaokulunun açılması daha uygun olacaktı. İmam Hatip Lisesine yapılacak olan kayıtların yoğunluğu da tahmin edilen bir durumdu. Bu durumda İlçemiz Girne mahallesinde yapımı tamamlanan bir okul binasının Anadolu İmam Hatip Lisesine verilmesi kararlaştırıldı. Mahalleli bu duruma tepki gösterdi. Çünkü mahalle sakinleri de bu okulun ilk okul olmasını talep etmekteydi. Sayın Kaymakamımız da aynı binanın bir katının ilk okul, 12 dersliğinin de Anadolu İmam Hatip Lisesine tahsis edilmesine karar verdi. Herkes rahatladı. Şu anda bir sıkıntı yok. Önümüzdeki yıl yapımı tamamlanacak olan 16 derslikli bir okul binamız olacak. Aynı zamanda 32 derslikli bir İmam Hatip Lisesi ile 400 kişilik bir pansiyon binası da yapım programına alınmış durumdadır. 
            İlçemizde okul sayısının arttırılmasıyla potansiyeli yüksek öğrencilerimizin birçoğunu Kâhta dışına göndermenin önüne geçildi. Bu kapsamda fen lisesinin açılması hem öğrencimizi Kâhta’da tutacak hem de dışardan öğrencilerin gelmesi mümkün olacak. Fen Lisesinin açılması mümkün müdür?
            İlçemizde olması gereken okul çeşitlerinin tamamına yakınını açtık sayılır. Anadolu Öğretmen Lisesi, Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ilçemiz için önemli okullardı. Fen Lisesinin açılması da ilçemiz için olmazsa olmaz bir okuldur. Bu yıl açılması için çok uğraştık. Açılması mümkün ve gereklidir…
            Liselere kayıt yaptıran öğrenciler için barınma imkânları yeterli midir?
İlçemizdeki orta öğretim pansiyon kapasitesini 900 kişiden 1350 kişi olarak geliştirdik. Yeni pansiyonumuzun donatım çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte pansiyon ihtiyacı bulunan bütün öğrencilerimizi barındıracak kapasitemiz mevcuttur.
            LYS ve SBS sınavlarında ilçemizin başarı durumu nedir? Kâhta, eğitim de akademik başarı yönünden istediğiniz yerde mi? Bu konuda ki hedefleriniz nelerdir?
            İlçemizin akademik eğitim başarısı giderek önemli gelişmeler kaydetmektedir. Biraz önce kısaca bahsettim. Bu yıl için hedeflediğimiz yere geldik sayılır ama istediğimiz yerde değiliz. Hedefimiz her yıl başarımızı arttırarak devam ettirmek. Mesela bu yılki SBS farkımız 15 puan. Önümüzdeki yıl en az 20 olması gerekir. Arttırarak yükseltmek hedefimizdir.
            Okul öncesi eğitimde okullaşma oranını artırmak için ne gibi projeleriniz var ? İlçemizin, okul öncesi eğitim de okullaşma oranı nedir?
            Okul öncesinde okullaşma oranımız 5 yaş grubunda %76 dır. %100 okullaşabilmek için okula erişimin önündeki engelleri kaldırmak lazım. Okul öncesi eğitimden mahrum kalan çocuklarımızın çoğu köylerde yaşamaktadır. Köy yerlerinde de sınıf oluşturulabilecek mekân sıkıntısı yaşamaktayız. Her yerleşim biriminde sınıf açılabilecek kadar öğrencinin olmaması da ayrı bir sorundur. Sınıf oluşturmaya ağırlık vereceğiz. Mümkün olabilen her yerde sınıf açarak ve ailelerin okulöncesine olan farkındalığını arttırarak okullaşmayı arttıracağız.
            Hocam, son olarak başta Kâhta’da görev yapan eğitimciler olmak üzere eğitim camiasına, velilerimize ve öğrencilerimize yönelik vermek istediğiniz mesajlar nelerdir?
            Peygamber efendimiz “ Bir babanın çocuğuna bırakabileceği en büyük miras iyi bir eğitimdir” der. Tüm ailelerin, eğitimcilerin ve toplumun bu düsturla hareket etmesini temenni ve tavsiye ederim. Öğrencilerimizin de iyi bir eğitim almaktan başka çok fazla seçenekleri olmadığını hatırlatıyorum..
            Sadun Kılınç Kimdir?
            1973 yılı Kahta doğumlu. İlköğretimini Kahta Yatılı İlköğretim Bölge Okulunda, Orta öğrenimini Kahta Lisesinde tamamladı. SDÜ Burdur Eğitim Fakültesinden 1995 yılında mezun olarak Şanlıurfa’nın Bozova ilçesi Karaca köyünde Müdür Yetkili Öğretmen olarak göreve başladı. 1998 yılında Sincik ilçesi Merkez Atatürk Pansiyonlu İlköğretim Okulunda sınıf öğretmeni ve Müdür Vekilliği yaptı. 2001 yılında Okul ve Kurum Müdürlüğü Seçme Sınavını Bölge Birincisi olarak kazandı. 2003 yılında aldığı bir aylık Eğitim Yönetimi Seminerinden sonra girdiği Okul ve Kurum Müdürlüğü Yerleştirme Sınavını yine Bölge Birincisi olarak kazanarak kendi isteğiyle Sincik Söğütlü Cumhuriyet İlköğretim Okuluna Müdür olarak atandı. 2004 yılında Milli Eğitim Bakanlığınca Sincik İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görevlendirildi. 2007 yılında Malatya Akçadağ İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak atandı. Talebi üzerine Sincik ilçesinde çalışmaya devam etti. 2009 yılında Akçadağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevine döndü. Milli Eğitim Bakanlığının takdiriyle atandığı Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevine 25 Şubat 2010 tarihinde başlayarak bu görevine devam etmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.
            Röportaj: Hüseyin Türkoğlu / Kahta Diyalog Gazetesi


 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr