• BIST 117.651
 • Altın 167,415
 • Dolar 3,9258
 • Euro 4,8136
 • İstanbul 7 °C
 • Adıyaman 9 °C
 • Ankara 4 °C

İlçe Tarım Müdrürü Cevdet Pilar Meyveciliğin Gelişmesi Ve Sorunlarına Dikkat Çekti

İlçe Tarım Müdrürü Cevdet Pilar Meyveciliğin Gelişmesi Ve Sorunlarına Dikkat Çekti
Kahta İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cevdet Pilar, meyveciliğin gelişmesi ve sorunları ile ilgili Kahta Kültür Merkezinde konferans verdi
.
Meyveciliğin Gelişmesi için tüm sorunların masaya yatırıldığı konferansa, Kahta Kaymakamı Metin Esen, İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adil Alan, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının  temsilcileri, meyve üreticileri ve çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.
Son 10 yıla kadar ilçemizde nar ve badem, tarlaların kenarlarında sınır ağacı veya çit amaçlı yetiştirildiğini ifade eden Kahta Kaymakamı Metin Esen, her bir yeniliğin muhakkak başta sorunları /hataları olabildiği gibi meyvecilikte, ilçemizde yeni alternatif ürün olduğu için, sorunların olacağına dikkat çekti.
İLÇEMİZDE NAR ZEYTİN, BAĞCILIK VE BADEM REVAÇTA
İlçemizde daha önce çiftçilerin ana geçim kaynağı tütün iken, Bakanlar Kurulu Kararı ile önce Tütüne kota ve  daha sonra ise Tekelin lav edilmesi ile,tütüne alternatif geçim kaynakları üzerinde çalışmalar yapılmış ve yapılan araştırmada; Tütüne alternatif nar, bağcılık, zeytin, badem  ve ilçemiz iklimine uygun ceviz bahçeleri tesis edilmeye başlanmış ve bugün çiftçilerimizin bir kısmının ana geçim kaynağı haline gelmiştir. Belirtilen sorunların giderilmesi ve siz değerli üreticilerin   bilgilendirilmesi amacı ile İlçe Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce böyle bir organizasyon düzenlenmiştir." Şeklinde konuştu
İLÇEMİZE MEYVE YETİŞTİRİCİLİĞİ EKONOMİK ANLAMDA HAKİM OLUYOR
İlimizin toplam tarım alanı  yaklaşık 300 bin hektar olup, ilimizin toplam tarım alanının 552.000 dekarlık alanı Kahta ilçemizde bulunduğunu belirten İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adil Alan, belirtilen alan ile tarım potansiyeli en yüksek olan ilçenin Kahta olduğunu ifade etti. İl Müdürü Alan: İlçemiz nüfusunun büyük bir bölümü geçimini tarımdan sağlamaktadır.Özellikle tütün üretiminin durdurulması ile birlikte alternatif ürün yetiştiriciliğinde arayışlara girilmiştir. Son yıllarda ilçemizde meyve yetiştiriciliğinin ekonomik anlamda hakim olduğunu görmekteyiz. Özellikle badem, nar, ceviz ,bağcılık,zeytin yaygınlaşmaktadır.
Önümüzdeki yıllarda ilçemizin badem üretimi alanında marka olacağı tahmin edilmektedir. Üreticilerimizin  daha kaliteli ve daha yüksek verim alabilmeleri için tarım teşkilatlarımızın rehberliğine ihtiyaç duyulmaktadır.
Bilgiye ihtiyaç duyulan bu günlerde İlçe müdürlüğümüzün meyve üreticilerine yönelik hazırlamış olduğu bu çalıştayın taktire şayan olduğu düşüncesindeyim. Gerek yetiştirme teknikleri gerekse de hastalık ve zararlılarla mücadele yöntemlerinin verilmesi ve kalıcı hale gelmesi önemlidir.
Değerli üreticiler İl Müdürlüğümüz ve İlçe Müdürlüğümüz personelinin her türlü konuda sizlerle beraber olacağını belirtmek isterim."Dedi.
İlçemiz çiftçisinin çok çalışkan olduğu yıl içerisindeki hareketliliğinden de anlaşılmaktadır.
KOMMAGENE KRALLIĞININ  FİGÜRLERİNDEN BAĞ, NAR, ZEYTİN, CEVİZ VE BADEM YETİŞTİRİLDİĞİ  GÖRÜLMEKTEDİR
İlçemiz çiftçisinin çok çalışkan olduğu yıl içerisindeki hareketliliğinden de anlaşıldığını belirten İlçe Gıda,Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Cevdet Pilar: İlçemizde daha önce yoğun bir şekilde tütün yetiştiriciliği yapılıyorken, daha sonra tütüne getirilen kota ve daha sonra ilçemizde tekelin kapatılması ile Kahtalı çiftçiler aile geçimlerini temin etmek amacı ile kış aylarında Akdeniz illerine sera alanlarında çapa yaparak, Malatya ilinde kayısı toplayarak, Giresun ve Karadeniz'in diğer illerinde fındık toplamaya, patates ve soğan toplamak için de içanadolunun değişik illerine giderek geçimlerini temin ediyorlardı. İlçemiz çiftçisinin çok çalışkan olduğu yıl içerisindeki hareketliliğinden de anlaşılmaktadır.
İlçemizin toplam tarım potansiyeli 552.000 dekar olup,ilimiz tarım alanının %40’nı oluşturmaktadır.Belirttiğim alanın büyük bir kısmı hububat alanı olarak değerlendirilmektedir. Hububat üretiminde girdiler yüksek olduğundan elde edilen gelirin %65-70’i masraf olmaktadır. Hububatta verimin çok iyi olduğu yıllarda bile yapılan masraflar gelirden çıkarıldığı zaman gelir ve gider başa baş olmaktadır.Dolaysıyla hububat üretimi hiçte karlı bir üretim değildir.
Yapılan araştırmalardan da anlaşılacağı üzere ilçemizde asırlar önce özellikle Kommagene Krallığının  figürlerinden bağ, nar, zeytin, ceviz, badem yetiştirildiği  görülmektedir.
HEDEFİMİZ: MEYVE BAHÇELERİNİN DAHA GENİŞ ALANLARDA KURULMASI VE  İLÇEMİZİN BİR MEYVE DEPOSU HALİNE GETİRİLMESİ
Yapılan araştırmalardan sonra ilçemizde ticari amaçlı bağ,nar,zeytin,ceviz ve badem yetiştiriciliğine başlanmış ve 2005 yılında yapılan demonstrasyonlarla  alınan olumlu sonuçlar daha sonraki yıllar ve günümüze kadar geniş çaplı meyve bahçelerinin kurulması devam etmiştir. İlçe müdürlüğümüzün bu ve buna benzer  seminerleri ve arazide siz değerli çiftçiye yapacağı  destek ile meyveciliğin daha da gelişeceğine kanaatim tamdır. Dikilen bahçelerden kaliteli meyve alınabilmesi  için,yıl içerisinde yapılacak toprak tahlili,toprağın tavındayken işlenmesi,budama,ilaçlama makro besin elementleri (Azot ,Fosfor ve Potas) ile beraber ihtiyaç duyulan mikro besin (çinko,bakır,demir ve diğer) elementlerinin verilmesi,sulamanın zamanında yapılması,meyve seyrekleştirilmesi ve hasadın zamanında yapılması ile mümkün olacaktır. Yapacağım sunum ile daha önce ilçemizde kurulan badem, zeytin, ceviz, bağ ve nar bahçelerinde yapılan çalışmalar ile yıl içerisinde bahçelerde yapılması gereken iş ve işlemler ile bundan sonra kurulması planlanan ve belirttiğim meyve bahçelerinin daha geniş alanlarda kurulması ve  ilçemizin bir meyve deposu haline getirilmesi hedefimiz olacaktır.
İlçe müdürlüğümüz teknik personelinin her zaman yanınızda olacağını belirtmek isterim. Yapacağım sunumun meyveciliğin gelişmesine katkı sağlamasını ümit ediyorum." İfadelerinde bulundu. Diyalog Haber
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr