• BIST 90.594
 • Altın 193,480
 • Dolar 4,8361
 • Euro 5,6605
 • İstanbul 27 °C
 • Adıyaman 31 °C
 • Ankara 25 °C

İnsanın Dört Zindanı

Şevket TATAR

İnsanın dört zindanı doğa, toplum, tarih, kendimdir. Merhum Şeriati'nin ilk üç ''zindanı'' ön yargılar, yanlış bilgilendirme ve şartlandırmalar ''zindan''ıdır. Şu halde insanın, aslında bu anlamda üç ''zindan''ı yok tek zindanı vardır. Bu da bilinçsizlik sersemleştirilmişlik zindanıdır. Merhum Şeriati'nin dördüncü ''zindan''ı ise, insanın ''kendisi'' değildir. Burada ''zindan'' olarak ifade edilen ''kendi''nin ''nefs''in ''fucur''udur. Saptırılmış içgüdüler ve eğilimler zindanıdır. Allah'tan başkasına yönelen ''tapınma''dır. ''Putçuluk''tur. Bir insan aynı zamanda iki zindanda bulunamayacağına göre konuyu daha anlaşılır hala getirmek için şöyle diyebiliriz: İslam; önyargılar ve yanlış bilgilenme ve şartlanmaların tutsağı iken bir de ''nefs''inin iblis iğvası ile saptırılmış kötü eğilimleri vardır ki bunlar da mahkumun ayağında pranga gibidir.

Zindandan çıkmayı başarmış olanlar, ayaklarından prangayı da çıkarmalıdır. Yoksa zindandan çıkmış olmaları işe yaramaz, bu kez de pranganın ağırlığının azabını çekerler.

Resul-i Ekrem (a.s) sadece zindanın duvarlarını yıkmak için kitap ve hikmet öğretmek için değil aynı zamanda bu prangaları da kırmak için gelmiştir. (Aglal-bkz: Kur'an'ı Ker'im).

Kitap ve hikmet zindanın duvarlarını yıkar; ayaklardaki prangaları ise ancak Resul-i Ekrem (sa) sevgisi kırar. Kısacası Resul-i Ekrem (as) kırar. Prangaların kırıldığını apaçık gördükten sonra, ilahi sevgi yolunda ilerlemeyebiliriz.

Zindandan prangamızı sürükleyerek çıkmak ve ''özlemle prangalar eskitmek'' istemiyorsak insanlık önderini çok sevelim

Gönlümüze soralım: Seviyor muyuz? Cevap '' Onu değil başkasını seviyorum'' ise'' ''dallin'' arasındayız demektir.'' Sevmek değil-Neüzübillah-nefret ediyorum!'' ise Magdub-i Aleyhim'' güruhundayız demektir.(Allah saklasın) Tevallasın-teberrasın bilen uşşaka aşk olsun! / Tarikatte budur erkan buna illa bela olmaz! (Fasih Dede)

Pranga zindandan daha beterdir. Zindan içinde prangasız yaşanır, fakat zindan dışında prangalı yaşanmaz.

Zindandan da prangadan da kurtuluşun tek çaresi vardır Muhammed (a.s)! Lafı dolandırmayalım! Utanmazlardan utanmayalım!

Burada karşımıza şu sorun çıkıyor: Bize insanlık önderini (a.s) yanlış tanıtmak ve böylece onu çok sevmemizi önlemek için bizi yanlış bilgilere, önyargılara, merhum Şeriati'nin deyimi ile ''Karşı-Din'' tezehhürlerine tutsak edinmişlerdir. Daha yetişme çağında iken, yanlış bir eğilim ve çevre şartları içinde karanlıklara mahkum olan kişi,bu karanlık içinde bir de bakar ki ayağına pranga vurulmuş ve sürüklenmez bir göle bağlanmıştır. Bu da herkesin meşrebine göre putlaştırıldığı, Allah'tan çok sevdiği nesnedir.

Zindanın duvarları; kesme taştan ve sapasağlam değildir. İblis'te bu güç yoktur. Zulmetlerden, karanlıklardan ibarettir. Resul-i Ekrem (a.s) bu karanlıkları gideren Nur kandilidir. Şu halde zindan karanlık demektir. Işık olan yerde zindan yoktur.

Pranganın ise bir özlem gerçekliği vardır. Gönül evine yerleştirilen puta bağlılık simgesidir. Şu halde bundan kurtulmanın çaresi puta yönelmiş sevgiyi ondan çözmek, Allah'a yönelmektir. İşte Resul-i Ekrem (a.s) burada sadece bir öğretici değil, aynı zamanda velayet sahibi olarak, putları gönlümüzden çıkarmada ve ayaklarımızdaki prangaları kırmada bize yardımcı olur.

Sözlerimin özü: O özgür kılıcı, yaratıcı, bilinçli insan; doğa, tarih ve toplum düzeni zindanlarından bilim ile kurtulur. Dördüncü zindandan ise din ile kurtulur,Aşk ile kurtulur, Radhakrishnan'ın dediği gibi: ''Biz insanlar insan olma ödev ve sorumluğu ile bir iş birliği ve andına çağrılıyız. Nasıl bir ant ve ant? Öyle bir ant ki, bu ant ile insan, Allah ve aşk, başka bir yaratılış ve başka bir insan için koyulurlar. Budur insanın sorumluluğu. Bu konu üzerinde düşünmemize vesile olan Şeriati'yi rahmetle anıyorum.

DR. ALİ ŞERİATİ
İŞARET YAYINLARI

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr