• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Ankara 20 °C

İnsanın Kendisine Zulmetmesi

Abdullah YEKTA

  

 
     ‘’İman edip de imanına zulmü bulaştırmayanlar/karıştırmayanlar, işte güven onlar içindir. Doğru yolda olanlar da onlardır.’’ (En’am, 82)
         Onlar, güvende olanlardır.Doğru yolda olanlar, hidayet üzere olanlar onlardır. Çünkü onlar kendi nefislerine ve başkalarına zulmetmeyenlerdir. Sahabe ,  ‘’imanına zulmü karıştırma’’ ifadesi karşısında irkilmişler ve  hangimiz kendisini bundan muhafaza edebilir ki, diye endişe etmişlerdir.
       Abdullah ibni Mesud (R.A)den rivayet edilmiştir: ‘’İman edip de imanlarına zulmü karıştırmayanlar..’’ ayeti nazil olduğunda mü’minler sıkıntıya girdiler ve Peygamber(s.a.v.)e  ‘’Ey Allah’ın resulü hangimiz nefsine zulmetmez ki, diye sordular. Hz. Peygamber(s.a.v): ‘’Bu sizin anladığınız gibi değil, siz Salih kul Lokmanın: ‘Yavrum Allah’a ortak koşma, çünkü ortak koşmak büyük bir zulümdür’ dediğini  duymadınız mı? O zulüm şirktir.’’ Diye cevap verdi. (Müslim,124 nolu hadis)
     Zulüm haksızlık  demektir. Haklının hakkını vermemektir. Denizde  yüzmesi  gereken balığı karada yürütmektir. Havada uçan kuşu suda yüzdürmektir. Âlimi çobanın yerine, çobanı da âlimin yerine koymaktır. Allah Teala her şeyden haberdardır, latiftir.  Şah  damarından daha yakındır, insana. O her şeyi işitendir. Her şeyi görendir. O’nun için hiçbir şey engel değildir.
Bizden önceki ümmetler  Allah’ı hakkıyla tanımadılar. Hz. İsa’nın ve Hz. Üzeyrin  Allah’ın oğlu olduğunu iddia ettiler. Müşrikler  melekleri Allah’ın kızları  olarak iddia ettiler. Allah’a yaklaştırması için, kendisi ile Allah arasına aracılar koyanlar (Zümer,3); kendisine Allah katında şefaatçi olması için başkalarını imdada çağıranlar; başkalarını kendi kurtuluşları için vesile (aracı) kılmaya çalışanlar Allah Teala’nın işitme, görme,  her şeyden haberdar olma ve latif olma sıfatlarını  görmezden geldiği  için,  hakkıyla takdir edemediği  için kendisine zulmetmiş olur. Yine Allah’a karşı zulmetmiş olur. Allah bu zulmü şirk olarak nitelemektedir.
    İnsan başkasını, haksız yere yücelttiğinden dolayı zulüm işlemiştir. Kendisine ve yücelttiği kişiye karşı zulüm işlemiştir. Yine Allah’ın hakkı olan bir sıfatı başkasına verdiği için zulüm işlemiştir. Şüphesiz Allah kullara zulmetmez zulmü isteyen ve zulmü işleyen insandır.
                                                                                                                                       
 
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr