• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 28 °C
 • Ankara 21 °C

İrfan Felsefesi

Şevket TATAR

 İrfan Felsefesi
Seyyid Yahya Yesribi
İnsan Yayınları

         Seyyid Yahya Yesribi 1943 Yılında Tebriz'de doğdu.Medrese eğitimine ilave olarak Tahran Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde felsefe ve İslami hikmet alanında doktora yaptı.Halen Allame Taba Tabayı Üniversitesinde İslam felsefesi profesörü olarak görev yapmaktadır.

         Bu kitabın mesela ve bahislerinde amaç irfanın eleştirisi tahlili,incelemesi ve değerlendirilmesidir. Ne tebliğ ve teşvik edilmesi ne de red ve inkar edilmesidir.Bu nedenle muhalif ve muhafıkların inançlarını; muhtelif görüş,varsayım ve önerileri hazmederek ve alçak gönüllükle, her tür taassub ve ön yargıdan uzak biçimde dinlemek gerekir.Akl-ı Selim ve sarih mantığa denk olanı da kabul etmek lazım gelir.

         Felsefe nedirden maksat felsefe insanın gücü nisbetinde,varlıkların hakikatını varoldukları şekilde tanıma;taklit ve tahminle değil,kanıtla tahkik ederek bu varlıkların varlığına hükmetme sonucunda kemale erme arayışı ve insanın nefsini tekmil etmesidir.Başka bir ifade ile,insan gücü nisbetinde ,Yüce Allah'a dönüş amacıyla kainatı akılla tanzim etmesidir.

         Genel olarak,tefekkür,hatta kimi zaman  bilimi ifade eden kullanımlarıyla da bilinen İrfan'ın nazari/teorik tasavvufu da kapsayan geniş bir anlamı vardır.Hele de tasavvufla felsefenin bir araya gelmiş biçimi olarak irfan,çok daha özel bir anlam taşır.

         Elimizdeki kitap irfanın bütün boyutlarıyla tanıtılmasını sağlamakla yetinmiyor; bir de bu sahada birlik sayılabilecek irfan felsefesi üzerine etkileyici bir çerçeve sunuyor.

         Kitap, tasavvufun ya da irfanın teori veya pratiği ile değil, genel olarak mistisizmin ama özelde de İslam irfanının muhtevasına dair güçlü bir birikimi gün ışığına çıkarıyor.Daha önce tasavvuf/irfan kitaplarında rastlanmış olabilecek malumatı, bir de irfan felsefesi bakış açısıyla yeniden değerlendirmeye imkan açıyor.

         Yazar, ortaya koyduğu gayretli,felsefi ilkeler ve akli kurallar temelinde ariflerin ilkeleri,temelleri,meseleleri ve teorilerine göz atarak bunların hangi ölçüde açıklanabilir ve yorumlanabilir,dolayısıyla da kabul edilebilir olduklarına bakmak şekliyle tanıtıyor.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr