• BIST 117.110
 • Altın 168,129
 • Dolar 3,9332
 • Euro 4,8403
 • İstanbul 8 °C
 • Adıyaman 11 °C
 • Ankara 11 °C

İşçilerin Sağlık Koşulları Masaya Yatırıldı

İşçilerin Sağlık Koşulları Masaya Yatırıldı

Unfpa, Harran Üniversitesi Ve Adıyaman Halk Sağlığı Müdürlüğü, Adıyaman Ve Şanlıurfa'daki Tarım İşçilerinin Sağlık Koşullarını Masaya Yatırdı

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı ve Adıyaman Halk Sağlığı Müdürlüğü, ‘mevsimlik tarım işçilerinin sağlığını geliştirmeye yönelik’ program düzenledi. 
Şanlıurfa ve Adıyaman’da yürütülen mevsimlik tarım işçilerine yönelik yapılan araştırmaların sonuçları ve yürütülen çalışmalar açıklandı. Şanlıurfa ve Adıyaman illerinde sağlık sorunları açısından en hassas gruplardan birisinin mevsimlik tarım işçileri olduğu, tarım işçilerine yönelik müdahale programlarının uygulanacağı ve bir model geliştirileceği dile getirildi.
‘Mevsimlik tarım işçilerinin sağlığını geliştirmeye yönelik’ programın açılışı, Grand İsias Otel'in salonunda gerçekleştirildi. Açılış programına; Adıyaman Vali Yardımcısı Murat Süzen, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Türkiye Temsilcisi Dr. Zahidul Huque, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Durmuş, Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş, Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu ve çok sayıda kişi katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Halk Sağlığı Müdürü Kutlu, mevsimlik tarım işçileriyle yapılan alan çalışmasının kendilerini heyecanlandırdığını, yapılan araştırma sonunda ortaya çıkan eksikliklerin desteklenmesi yönünde planlanan etkinlikler sonunda, sağlık göstergelerinde olumlu yönde gelişmeler olmasını beklediklerini ifade etti.
Adıyaman Üniversitesi Rektörü Gönüllü ise, mevsimlik tarım işçilerinin sağlık imkanlarından yeterince faydalanamadığını, mevsimlik tarım işçilerinin durumunun sosyolojik bir boyutunun olduğunu ve insan işçiliğinin bu sektörde fazla olduğunu dile getirdi.
Harran Üniversitesi Rektörü Mutlu da, Türkiye’de 4 kişiden birisinin tarımda istihdam edildiğini, bu oranın Şanlıurfa ve Adıyaman illerinde daha yüksek olduğunu vurguladı.
Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından en tehlikeli iş kollarından birisinin tarım işçiliği olduğunu aktaran Rektör Mutlu, "Özellikle kadınların, çocukların ve mevsimlik tarım işçilerinin daha büyük tehlike altında olmaları nedeniyle, bu gruplara yönelik özel hizmet programları geliştirilmesi gerekmektedir. Bu noktada sağlığı koruyucu ve geliştirici çalışmaların, yani halk sağlığı çalışmalarının önemi büyüktür. Bin yıllık kalkınma hedefleri doğrultusunda anne ve bebek ölümlerinin önlenmesi için, sorunların en fazla yaşandığı grupları saptayarak onların ihtiyaçlarına uygun programlar geliştirmek gerekmektedir. Yapılması gereken çalışmalara yol göstermesi amacıyla Şanlıurfa ve Adıyaman il merkezinde mevsimlik tarım işçileriyle ilgili çalışma yürüttük" dedi.
UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Zahidul Huque de, üniversitelerin bu tür programlara öncülük etmesinin anlamının büyük olduğunu kaydederek, "Türkiye’de tarım işçilerinin yüzde 50’sini mevsimlik tarım işçileri oluşturmaktadır. Ancak evrensel sağlık hizmetlerine ve sosyal imkanlara yeterince ulaşamamaktadır. Harran Üniversitesi'nin bu konuya öncülük etmesi ve sorunların çözümü noktasında araştırma yapması çok güzel bir gelişmedir" diye konuştu.
Adıyaman Vali Yardımcısı Murat Süzen ise, şu ifadeleri kaydetti: "Tarımsal üretimin yaygın olduğu ülkemizde, mevsimlik tarım işçilerinde anne-çocuk sağlığı sorunları başta olmak üzere, solunum sistemi, kas iskelet sistemi, kaza ve yaralanmaların daha fazla olduğu görülmektedir. Mevsimlik tarım işçilerimiz gittikleri yerlerde kentsel alanlara uzak yaşamaları nedeniyle başta sağlık olmak üzere diğer sosyal hizmetlere erişimde de zorluk çekmektedirler. Bugün bir araya gelmemiz, günlük yaşantılarını çalışmak için il dışında geçirecek olan mevsimlik tarım işçilerimiz ve ailelerinin gitmiş oldukları yerleşim yerlerinde zorunlu ihtiyaçlarına ve sağlıklarının idamesini sürdürebilmek için gerekli sağlık ve diğer sosyal hizmetlere erişimine katkı sağlamaktadır. Mevsimlik tarım işçilerimizin sorun ve sıkıntılarının çözümü ile onlara istihdam imkanlarının artırılması noktasında çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmektedir. İlimizde dışarıya giden tarımsal mevsimlik göçü en aza indirmek için sulama projelerine büyük önem veriyoruz. Devam eden sulama projelerinin tamamen hayata geçirilmesi ile birlikte kuru ve geleneksel tarımdan sulu ve modern tarıma geçiş sadece üretim artışı ile kalmayacak, bölgeler arasındaki gelişmişlik farkı en aza indirilecek, kırsal alanda verimlilik ve istihdam imkanları artacak ve ilimizden dışarıya giden tarımsal mevsimlik göç azaltılmış olacaktır."
Konuşmaların ardından Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeynep Şimşek ve Dr. Gökhan Yıldırımkaya tarafından projeyle ilgili sunum yapıldı. • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr