• BIST 94.082
 • Altın 189,854
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Ankara 20 °C

İslam âleminde, İslamı Göremeyen Bilge Kral

Ziya TEPE

Dünyanın önde gelen filozoflardan biri olan Platon’un yazdığı başeseri ‘Devlet’ ile İslam filozofu Farabi’nin yazdığı ‘Medinetü’l Fadıla’ eserinde bahis konusu yaptıkları devleti yöneten liderlerin ahlaklı, erdemli, entelektüel ve kültürlü olması tezine uygun ve yakışan örnek lider Aliya İzzetbegoviç’tir. Yukarda bahsi geçen vasıflara sahip olan Aliya İzzetbegoviç, İslam dünyasında ‘Bilge Kral’ olarak anılmasına vesile olmuştur.

Aliya’nın, entelektüel, kültürel ve liderliği ile ilgili bir kısım vasıflarını serdedelim.

20. Asırda yaşamış büyük bilginlerimizden olan Aliya’nin entelektüel boyutu ile İslam dini hakkındaki bir kısım düşünceleri…

-Sistemlerin en mükemmeli İslam’dır. İslam dini hayatın ta kendisidir.

-İslam dini ruh ve beden, madde ve mana, dünyevi ve uhrevi noktaları birleştiren tek sistemdir.

- Ben Batı’da idim, İslam’ı gördüm; şimdi İslam âlemindeyim, İslam’ı göremiyorum.

-İslam’ın iki temel akidesi vardır. Bunlar ‘Allah’u Ekber’ ile ‘La ilahe illallah’dır. Bunlar aynı zamanda İslam’ın devrimci parolasıdır. ‘La ilahe illallah’ akidesi her devrin iktidar sahiplerinin (müstekbirlerin) en nefret ettiği çağrıdır.

-Din de, devrim de acılar ve ızdıraplar içinde doğar; ikisi de refah ve konfor içinde yok olup gider.

-Teknolojinin gelişimi, dinin zayıflamasına sebep olmuştur.

-Ben İslami mücadele şuurumu Mevdudi, Hasan el-Benna ve Seyyid Kutup gibi şahsiyetlerden aldım.

Bilge Kral’ın, Kültürel ve entelektüel boyutuna atfen yazdığı önemli iki eserden de bahsetmekte fayda vardır. Bunlardan biri 1970’li yıllarda yazdığı ‘İslam Deklerasyonu’ kitabıdır. Bu kitap Tito Komünist rejimi üzerinde büyük etki yapmıştır. Aliya, bu kitabı ile Müslümanların yeniden uyanışa ve dirilişe öncü olmaya ve İslam’da şuurlanmaya çağırır.

Diğeri ise 1980’li yıllarda yazdığı ‘Doğu Batı Arasında İslam’ adlı eseridir. Bu eser, İslam’ın ve Müslümanların manifestosu niteliğindedir. Bu kitabın büyük bir kısmını da cezaevinde yazılmıştır. Çeşitli dillere tercüme edilen kitap, Komünist rejimini kaygılandırmıştır.

Aliya’nın İslam’i mücadele ve siyasi başarısı hakkında da şunlar söylenebilir.

Aliya, 1946 dan sonra Genç Müslümanlar Teşkilatı’na girdi. Bu teşkilatın fonksiyonu güçlü olduğu ve insanlar üzerinde derin izler bıraktığı görülür. Bu teşkilat komünist rejimin karşısında teslim olmayan tek teşkilattır. Aliya bu teşkilattan dolayı 3 yıl hapis yatar. Hapishanede gördüğü baskı ve ağır şartları yazmış olsaydı, ciltler dolusu kitap tutardı.

1983 te Genç Müslümanlar Teşkilatı’ndaki arkadaşları ile tekrar tutuklan Aliya, 14 yıl hapse mahkum olur. Ancak 6 yıl yatar. Cezaevinde iken Yugoslavya’da meydana gelen hareketlenmelerden Komünist rejiminin er geç yıkılacağı kanaatine varır. Buna göre de bazı hazırlık ve planlar yapar. Parti kurmayı da cezaevinde iken düşünür. Bu düşüncesini arkadaşları ile paylaşır. Aliya, bu düşüncenin sonucundan korkan kimi arkadaşlarına; ‘ben hiçbir zaman korku ile arkadaş olmadım’ der. Daha sonra da cezaevinde parti kurma çalışmalarına başlar.

1983 te hapishaneden çıkan Aliya, 1990 da Demokratik Eylem Partisi’ni (SDA) kurdu. Bu parti, Genç Müslümanlar Teşkilatı’nın devamıydı. SDA, Yugoslavya tarihinde de en hızlı teşkilatlanan parti olmuştur. Yugoslavya’da 100 e yakın parti içinde SDA en büyük parti haline gelir. Art arda yapılan üç seçimde de, SDA seçimleri kazanarak Aliya, Bosna Hersek’in Cumhurbaşkanı seçilir.

Bosna’da 4 yıl süren kanlı savaşta 200 Bin şehit verilir. Bu savaşın sonunda Aliya’nın diplomatik başarısı ile Bosna Hersek, bağımsızlığına kavuşur. Aliya, yaptığı bir konuşmasında ‘bugünleri gösteren Yüce Allah’a hamd ediyorum. Tarihimizi kanla yazdık. Evlerimiz yakılıp yıkıldı. Düşmanlarımız mert değildi, alçakça katliamlar yaptı…’ konuşması yaşanılanlara şahitlik yapar.

Bosna Hersek’te Aliya İzzetbegoviç gibi Müslüman liderlerin dünya çapında göstermiş oldukları ahlak ve erdeme dayalı siyasal başarılar, Olivi Roy’un ‘Siyasal İslam’ın İflası’ tezini çürütmüştür. Vefatının yıldönümü dolayısıyla Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’i rahmetle ve minnetle yad ediyoruz. 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr