• BIST 90.594
 • Altın 193,480
 • Dolar 4,8361
 • Euro 5,6605
 • İstanbul 27 °C
 • Adıyaman 31 °C
 • Ankara 25 °C

İSLAM DÜŞÜNCE TARİHİ Cilt 2 -3

Şevket TATAR
M. M. ŞERİF

İNSAN YAYINLARI

Ülkemizde İslam düşüncesi sahasında büyük bir boşluk gözlenmektedir. İslam felsefesi, Müslümanlar'ın geçmişte yaptığı bilimsel çalışmalar ve keşifler, kainatı kavrayış tarzları, kelam ve fıkıh mezheplerinin fikri temelleri, İslam öncesi düşünce ekolleri, çağımızdaki düşünce ve pratikteki dirilişin tarihi kökenleri vb. konularda bütüncül bir bilgi birikimine sahip değiliz. Bu konudaki kitaplar ya çok avami ya da çok fazla akademik kalmaktadır.

İnsan yayınları İslam düşünce tarihi adlı bu dört ciltlik ansiklopedik çalışmayı Türk okullarına sunarken yukarıdaki kaygılarla harekete geçti. Titiz yayıncılığın ürünü olan bu çalışma, geçmişi geleceğe bağlayan bir köprü ve fikri planda İslam aleminde yapılan çalışmaların topluca bulunduğu bir kültür kaynağı olacaktır. M. M. Şerif'in editörlüğünde 50'nin üzerinde dünyaca ünlü bilim adamının katıldığı bu ortak çalışma ile İslam düşünce tarihimizin zihinlerimizde kırılan halkaların birbirine eklemesi mümkün olacaktır.

Türkçeye aktarılırken 1960'lı yıllardan sonra siyasal ve fikri gelişmeleri de içeren eklerle eser daha da zenginleştirilecektir. İslam kültürü çevresinde ortaya çıkan tüm birikimi kucaklama iddiasında bu eserin her bölümü o konunun uzmanına tercüme edilmiştir.

2.Ciltte geçen konuları başlıklarıyla aşağıda verilmektedir.

İbn Arabi, Kindi, Muhammed İbn Zekeriyya el-Razi, Farabi, Miskeveyh, İbn Sina, İbn Bacce, İbn Tufeyl, İbn Rüşt, Nasıruddin Tusi, Gazali (Metafizik) Fahreddin Razi, İslamın ilk döneminde siyasi düşünce, Ebu Hanife ve Ebu Yusuf, Farabi, Maverdi, Şiilerin siyasi düşüncesi, Nizamülmülk…

3.Ciltte geçen konular aşağıda verilmektedir

Abbasi halifeliğinin çöküşü, Kelami-Felsefi düşünce, İbn Teymiyye, Mevlana Celalledin Rumi, Mahmut Şebüsteri, Cili ve Molla Cami, İmam Rabbani, Celaleddin Devvani, İbn Haldun, İsfahan okulu, Sadruddin Sirazi (Molla Sadra) Siyasi düşünce İbn Haldun, Arap edebiyatı: Şiir ve nesir.Arap edebiyatı:Edebi tenkit teorileri,Fars edebiyatı, Türk edebiyatı,İslam mimarisinin ilk 300 yılı, daha sonraki yüz yıllarda İslam mimarisi, Resim, Müzik, El Sanatları, Sosyal incelemeler, Historiografi bu konularda bilgi sahibi olmak isteyene bir kültür hazinesidir.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr