• BIST 90.626
 • Altın 193,510
 • Dolar 4,8363
 • Euro 5,6612
 • İstanbul 27 °C
 • Adıyaman 31 °C
 • Ankara 25 °C

İslam Toplumlarında Gelenek ve Değişim

Şevket TATAR

Charles Lindholm

Elips Kitap

 

Ortadoğu üzerine bir kitap yazmak, hem konunun son derece karmaşık olması hem de Batının bu bölgeye karşı yaygınlaşmış ön yargılardan ötürü göz korkutan bir iştir. Son yıllarda arka arkaya gelen İran devrimi, Irak savaşı, Usame Bin Ladin'in ortaya çıkışı,Batılıların endişelerini büyütmüş. Durum, Müslüman göçmenlerin, onların işçiliğine ihtiyaç duyan ama kültürlerini dışlayan veya onlara tam vatandaşlık hakkı vermeyen Avrupa ülkelerine uzun dönemli gücüyle daha da vahimleşmiştir. Fransa’daki Müslüman kızların okulda türban takmalarına karşı gösterilen büyük tepki ve Almanya’daki Müslüman işçilere yöneltilen şiddet içerikli yabancı düşmanlığı bugün Batılıların İslam’dan ne derece korktuğunun ve nefret ettiğinin birer göstergesidir.

Ancak batılıların bugünkü düşmanlığı sadece günümüzdeki çatışmaların bir sonucu değil. Bu ekonomik, politik ve dini egemenlik korumak için Müslüman Ortadoğu ve Hıristiyan Avrupa arasında yaşayan ve  1000 yıldır süregelmekte olan rekabetin bir yansımasıdır. Son zamanlara kadar İslam bu rekabette çok önemli bir yere sahipti. 16.Yüzyıl boyunca Avrupa, Haçlı Seferlerinin tersinin gerçekleşmesinden; yani İspanya'nın daha önce Müslümanlar tarafından fethinin bir terkibi gibi Hıristiyan âleminin Müslümanlarca istila edilmesinden korkarak yaşamıştır.

Kapsamlı bir sentez ürünü olan İslam toplumlarında gelenek ve değişimde Charles Lindholm,sadece politik çalışmalar ortamı ya da bir petrol merkezi olarak görülen Ortadoğu’ya farklı bir boyuttan bakıyor. Özellikle Ortadoğunun zengin kültürel geçmişini göz önüne sererek, bugünkü durumu daha iyi kavramamıza yardımcı oluyor. Ortadoğunun sosyal,kültürel,manevi yapısı üzerine şimdiye kadarki en geniş perspektiflerden biriyle eğilerek, Ortadoğunun tarihini kronolojik bir şekilde aktarıyor.Zengin İslam uygarlığının oluşum ve gelişimine katkı koyan her devlet,imparatorluk,oluşum,yapı ve kurumu kültürel sosyal bir bağlamda ele alıyor.

İslam toplumlarında gelenek ve değişim, Batının Doğuya dair olumsuz ön yargılarının yanlışlığına karşı Ortadoğu'nun İslam dünyasının tarihi köklerini ortaya koyan, Ortadoğu ve İslam tarihini ayrıntılı şekilde değerlendiren,geniş kapsamlı ve ustaca yazılmış bir eser.

İslam'ın temelleri,doğası, gelişimi ve değişimi üzerine az bulunur düşünmeye sevk edici tarihsel perspektifle yapılmış bir çalışma...

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr