• BIST 90.594
 • Altın 193,480
 • Dolar 4,8361
 • Euro 5,6605
 • İstanbul 27 °C
 • Adıyaman 31 °C
 • Ankara 25 °C

İslamcılık Bitti mi?

Abdullah YEKTA

İslamcılık öldü mü, İslamcılık bitti mi? gibi sorular en çok bizim dışımızdakilerin bizi tanımlamaya yönelik olarak sarf ettikleri soru ve cümlelerdir. Bu insanlar, biz Müslümanlar hakkında azımsanmayacak derecede bilgiye de sahiptirler. Fakat bizi anlama noktasında küt oldukları görülmektedir. Neden bizi anlamakta acizler? Çünkü inandığımız değerlere sahip olmayan ve iman ettiklerimize inanmayan insanlar bizim dünyamıza giremezler. Bizim dünyamıza giremeyen ve dünyamızı yaşamayan insanlar bizi nasıl tanıyacak? Bizi tanımlamaya kalkışsa da yanlış tanımlayacaktır. Çünkü bu insanlar bizi bir nesne gibi görmektedirler. Bu kafa yapısıyla, bu düşünceyle birilerinin bizi anlaması mümkün olsaydı münafıklar mümin olurdu.

Oryantalist bir kafa yapısıyla İslam ve Müslümanlar tanımlanamaz. Çünkü oryantalist zihin, bizim dışımızda olan bir zihindir. Bizim hakkında çok bilgiye sahip olabilirler fakat bu onların bizim ne zaman yok olacağımızı ve ne zaman öleceğimizi bilecekleri anlamına gelmez. Bunun için onların İslamcılık öldü, tükendi gibi, hep temennileriyle söyledikleri ifadelerin bir anlamı yoktur.

Tekrar başta sorduğumuz soruya dönecek olursak İslamcılık öldü mü, siyasal İslam bitti mi? gibi sorularda nesne olarak tanımlanan “İslamcılık ve siyasal İslam” gibi mefhumlar bizim dışımızdakilerin tanımlarıdır. Onlar bizi nasıl görmek istediklerini bir şekilde dışa vurmuş oluyorlar. Bütün bunlar başkasının veya ötekinin bizi tanımlamasıdır, bizimle ilgili temennileridir. Bu ne kadar gerçekçi bir tanıma olur, takdirlerinize bırakıyorum.

Batılı düşünce kuruluşları, batılı siyasetçiler ve yine emperyalizm çarhının unsurlarından olan yerli ve yabancı yandaşlar az ve ya çok İslam ve Müslümanlığın potansiyel gücünün farkındadırlar. Onları emperyalist emellerini alt üst edecek yegâne gücün İslam ve Müslümanlığın potansiyel gücü olduğunu çok iyi bilmektedirler. İslam ve Müslümanlığın kudret ve iktidarı yok ama bir gün olacağından da emindirler. Ebu Cehil ve yandaşları, kölelerin Müslüman olmasının tehlikesini gördükleri gibi çağdaş Ebu Cehil’lerde, mazlumların İslam’la tanışmalarının ne tür sonuçlar doğuracağının farkındadır. Bunun için her gün bize bir kefen biçerler, her gün bizim cenaze törenlerimi tasavvur ederler. Çünkü bunu hep temenni edip dururlar.

Geçmişte ülkemizde çok yaygın olan irtica karalama kampanyaları, şu an yine Batı’da yaygın olan İslamofobia düşünceleri sürekli olarak biz Müslümanları ötekileştirmekle meşguldürler. İslamofobia kara kampanyalarını yürüten kuruluşlara aktarılan paralar milyar dolarları geçmiş vaziyettedir.

Bütün bunlar olurken Müslüman olduğunu söyleyip de bir türlü Müslümanlığı içselleştiremeyen yerli oryantalistler (yerli münafıklar), İslamcılık öldü, siyasal İslam iflas etti gibi yazılar yazmakta ve kendi temennilerini ifade etmektedirler. Asıl ölen bu düşüncelere sahip olan insanların zihinlerindeki İslamcılıktır. Kendilerinin tasarladıkları, şahıslara endeksli olarak düşündükleri siyasal İslam ve İslamcılık ölmüştür. Bunların misali karanlık bir gecede şimşeğin çakması ile bir an önünü gören kimse gibidir. Zihinlerinde beliren ufak bir ışıkla her şeyi anladıklarını sanırlar. Oysa bunların bizi anlayabilmeleri için önce iman etmeleri gerekmektedir. İman ışığından yoksun olan, iman sahiplerinin duygu, düşünce ve siyasetlerini anlayamazlar.

“Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner” misali hep bizi tanımlayama çalışanlar çok yakında tanımlanan nesne olabilirler. Yeter ki Müslümanlar feraset sahibi olsunlar. Karanlık, sadece ışığın olmadığı bir andır, ışıkla beraber karanlık olmaz. Allah hepimize hidayeti nasip etsin. 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr