• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 28 °C
 • Ankara 21 °C

İslami Kavramlar

Şevket TATAR

İSLAMİ KAVRAMLAR

MEVDUDİ

PINAR YAYINLARI

 

Kitaptaki konu başlıkları sırasıyla şöyledir. İbadet ve kulluğun mükafatı, ibadet duygusunun oluşum nedeni, ilah arayışının fıtrattaki yeri, insanın yanlışlar içinde kayboluşu, hakiki ilah bir olan Allah'tır. Kulluk ve itaatin birleşmesi, ilahi emanet (Hilafet), asıl anlamıyla ibadet, La İlahe illallah, Kur'an'da geçen şekliyle Resulullah, emr-i bi’l ma'ruf ve nehy-i anil münker, İslam’da hürriyet, İslam iktisatının esasları ve gayrisi, İslam iktisatının özellikleri, iktisadi özgürlük, güzel ahlakı geliştirme, sınıflar çatışmasını engelleme, ferdi mülkiyet ve sınırları, adalet esasına göre servetin dağıtımı, helali haramdan ayırma, haram kazanç şekilleri, kayıt ve şartlar, ferdi servet üzerindeki toplumun hakkı, zekat, iş(verasat) İslam iktisatında toprak iş sermaye, zekatın ve sadakanın sosyal hizmetlerde kullanırlığı, faizsiz iktisadi sistem….

Sosyal eşitliğin anlam ve gerçekleşme esasları, İslam’da kanun yapma ve içtihad,teşrin (kanun yapma) sınırları, hükümlerin açıklanması, kıyas, istimbat (hüküm çıkarma), görüş özgürlüğü açısından teşrin muhtevası,içtihat,müştehitlerde aranacak özellikler,içtihadda doğru yol,bir içtihad kanun haline nasıl gelir? İçtihad hakkında bazı bilgiler, içtihad kapısı kimlere açıktır, içtihadın esasları ve bu esasların önemi, müslümanlar arasındaki fikri ayrılıkların kaldırılması, şia (caferi) fıkhi ve şia alimlerinin içtihadı, içtihadın mahiyeti, teşrii-şura-icma, İslam’da teşrii muamelattaki teşrin esası mesalihi mürsele ve istihsan,hakimlerin hükümleriyle devlet kanunu arasındaki fark, icma,ihtilafları gidermede Kur'an’ın işaretleri, bir müsteşrik mektubu ve Mevdudi'nin açıklamaları, W.C Smith’in mektubu,Mevdudi'nin cevabı mektubu.

Kavramlar bir düşüncenin, bir inancın veya herhangi bir konunun anlaşılması konusunda anahtar mahiyetinde kelimelerdir. Bir meseleye ilişkin kavramların eksik veya yanlış anlaşılması, bizatihi o meselenin bütününün eksik veya yanlış anlaşılması sonucunu doğurur. Hele bu yanlış anlaşılma insanların inançlarını ve dolayısıyla yaşantılarını ilgilendiren bir durumla alakalıysa mesele o zaman daha da ciddiyet kazanmaktadır. Mesela ibadeti sadece belli hareketler bütünü olarak anlayan salih ameli ne olduğu mutlak iyi iş olarak değerlendiren bir anlayışın, dinin bütünü hakkında doğru hükümlere sahip olması beklenemez.

                Bir düşünceyi bir inancı veya herhangi bir konuyu doğru anlamak istiyorsak, anlamak istediğimiz konuyu ilgilendiren kavramları doğru bilmek ve anlamak zorundayız. Mevdudi'nin bu kitabı çoğumuzun az bildiği birçoğumuzun bildiğimizi zannettiğimiz, aşina olduğumuz kavramları incelemektedir.

İbadet,kulluk,itaat,hürriyet,eşitlik,iktisad,mülkiyet,içtihad,icma,kıyas,teşri,şura gibi kavramları oldukça düzgün bir yaklaşımla ele almaktadır yazar.

Gerek yaklaşım gerekse meseleyi ortaya koyuşu açısından,yukarıda saydığımız konularla ilgili tartışmaya aydınlık getirecek bir eser İslami Kavramlar.

İngiliz yazar B.Shaw'ın İslam hakkındaki düşüncelerini burada vermeyi uygun buldum. Yazar şöyle itiraf eder. “İslam özgürlük dinidir.Onda düşünce ve fikir özgürlüğü vardır.Bunlar onun en ayrılmaz özellikleridir.Hristiyanlığın İslamla yarışacak bir yönü olmadığı gibi dünyada toplumsal yapıyı İslam kadar mükemmel bir şekilde ele almış ve sorunlara çözümleyici cevaplar vermiş başka bir din daha yoktur.

İslam aleminin geri kalışının başlıca sebebi İslam’dan uzaklaşmış olmalarıyla açıklanabilir. Eğer müslümanlar gerçek İslam’ı öğrenirlerse uykuları uyanıklığa, gerilikleri ileriliğe, ızdırapları mutluluğa dönüşecektir”.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr