• BIST 89.582
 • Altın 193,193
 • Dolar 4,8413
 • Euro 5,6729
 • İstanbul 28 °C
 • Adıyaman 36 °C
 • Ankara 28 °C

İslamı Seçen Ünlülerle Röportajlar

Şevket TATAR

Akabe Yayınları

            Söz konusu olan ünlüler: Ömer Faruk Abdullah, Abdulkadir Es-Sufi, Hamit Algar, Nureddin Faiz, Muhammed Del Pazo El-Endülisi, Lokman Naci, Yusuf İslam ve Roger Garaudy. Bu değerli eserde, Prof. Ömer Abdullah, Abdulkadir Es-Sufi ve çevresi, Hamit Algar, Nureddin Faiz, Lokman Naci, Muhammed Del Pazo El-Endülisi ile konuşmalar yapılıyor. Yusuf İslam konuşmaları ve Roger Garaudy'nin Türkiye ziyareti ve İslam araştırmaları merkezinde cevaplandırdığı sorular da yer alıyor.

Son yıllarda İslam dünyasında görülen olumlu gelişmeler, Batı dünyası üzerinde de dikkat çekici etkilere sebep oldu. Bazı çevrelerde İslamın dirilişi diye adlandırılan bu gelişme ve etkiler sonucu Batı dünyasından birçok ünlüler, İslam'a karşı özel bir ilgi duymaya başladı. Bunlardan birçoğunun duyduğu ilgi o derece büyük oldu ki bunlar, içinde doğup büyüdükleri köhne kalıpların dar ve katı görüşlerin, çürümüş eski telkinlerin ve insanın ümitlerini çürüten geleneklerin ve insanın ümit çürüten geleneklerin tutsaklığını reddederek insan için yeni, canlı, parlak ve her yönden doyurucu bir gelecek ve vaad eden İslamın sıcak kucağına koştular, Onu kıble edindiler. Rehber olarak Kur'an'ı hayat ve dünya görüşü olarak İslamı seçtiler.

İşte bu kitap, İslamı seçen o ünlü bilgin ve sanatçılardan bazıları ile yapılan konuşmaları kapsar.

Burada Ömer Faruk Abdullah'ın birçok tespitinden sadece birini buraya aktaracağım: “Arapça nasıl bir dildir, nasıl bir ifade gücüne sahiptir, neden ve ne için Arapça? Arapça büyük bir hazinedir. Büyük ifade ediciliğe sahiptir. Arapça düşünce dilidir. Ve ancak böyle bir dil büyük medeniyet kurabilir. Özellikle Arapça Allah'ın bir lütfu, hediyesidir bize. Hiçbir dil bu şekilde kelime hazinesi olarak zenginleşebilirliğe sahip değildir. Böyle bir dil yok. Arapça kelime yapma gücüne sahiptir. Arapçanın kelime hazinesi sonsuzdur denilebilir. Çünkü gerçek şu ki Arapçada daima yeni kelime türetilebilir. Şayet ne bir görüş gelişirse Arapça yeni kelimeler türetebilir. Hem de o fikirden daha güçlü ifade ediciliğe sahiptir. Yeni kelimeler... Çok sevimli, bereketli ifade gücüne sahip bir dildir. Allah onu bize hediye etti ve orijinal şekli ile muhafaza etti. Arapçada akıl durdurucu bir sistem vardır. Büyük medeniyetin büyük dilidir.

Bundan daha önemlisi Arapça, Kur'an'ın dilidir. O İslam düşüncesinin dilidir. İslam eserlerinin yüzde doksanı Arapçadır. Biliyorsunuz ne zaman bir şahıs Arapça öğrenirse, İslamın zengin dünyasına girer. Ve bunu Arapça dışında da asla bulamaz o kişi. Ve o kişi Arapça ile inancını kurar ve geliştirir çünkü Arapça'yı ne kadar fazla öğrenirseniz Kur'an'a o kadar daha yakın olursunuz. Bu çok önemlidir. Bu pek önemlidir. Müslüman'ın Arapçayı öğrenmesinde temel sebep de budur.

Diğer taraftan hem şahsen kuvvetle hissediyorum ki Arapça müslümanların ortak dili olmalıdır. Yani müslümanların evrensel dili olmalıdır.”

Roger Garaudy İslamı seçtikten sonra ne gibi tepkilerle karşılaştığını şöyle ifade eder: “Marksist ya da müslüman olmak önemli değildi. Ama siyonist olup olmamak önemliydi. Anlatması zor olan bir kin bu... Ölüm tehditleri bile aldım. Çünkü siyonizme karşı çıkmıştım...”
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr