• BIST 90.787
 • Altın 254,429
 • Dolar 5,8790
 • Euro 6,5887
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 28 °C
 • Ankara 20 °C

İSLAMİLİK ENDEKSİ!

Adem Ballı

ABD’deki George Washington Üniversitesi’nden iki akademisyen Şeherazade Rahman ve Hüseyin Askari 2010 yılında “İslam Ülkeleri Ne Kadar İslami?” başlıklı bir araştırma yayımladılar. Araştırmada İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye olan ülkelerin İslami öğretilerle uygun politikalar izleyip izlemediklerini bulmaya çalışıyorlar.Bunun yanında  İslam İşbirliği Teşkilatına üye olmayan ülkelerde bu endekse dahil ediliyor.

Bu endeksin en son yayınlanan verilerine göre Yeni Zelanda islamilik endeksinde birinci sırada…İlk 50 sırada sadece dört Müslüman ülkenin bulunduğu endekse göre ilk 10 sırayı İskandinav ülkeleri oluşturmaktadır.

Bu endekse göre şaşılacak şekilde İsrail 39. Sırada yerini almış ve listeye göre İsrail bütün Müslüman ülkelerden daha islami gözükmektedir.

Şimdi burada bu endeksin temel aldığı kriterleri sorgulamadan yada oluşturmak istediği algıyı da ıskalamadan evvel kendi gerçekliğimizi biraz görelim.

İslamilik denilince Müslümanın aklına neler gelmelidir.Yani islamilikten ne anlıyoruz.Bizce bu soruların en basit cevabı şudur.Kelime-i Tevhidi kabul eden-iman eden ve bu imanın gerektirdiklerini hayatının her safhasına uygulayan kimseleler yada devletler islamidir.

Bu İman bizlere hayatı Tevhit ve adalet denkleminde yaşamayı emreder.Burdan hareketle baktığımız da Müslüman ülkelerde ki durum elbette iç açıcı değildir.Burada bilhassa “Müslüman ülke” ifadesini kullanmaktayım.Çünkü; İslam olmak başka Müslüman olmak başka…

Suriye de, Yemen de Irakta vs bir çok Müslüman coğrafyasına baktığımızda kan gözyaşı oluk oluktur. Terör bu coğrafyaları çepeçevre kuşatmıştır. Buraların yöneticileri dışarıdan idare edilen kuklalardır.

Görüldüğünde Allah’ın Hatırlanması gereken Müslümanlar Allah dışında herşeyi hatırlatır hale gelmişlerdir.Öncelikle bu gerçekliği kabul edip İnsanlığa yön verecek rehber olacak bir medeniyeti kurmamız gerekmektedir.Bunun için çok fazla şeylere gerek yoktur.Yukarıda da ifade ettiğimiz Tevhit ve adaleti düstur edinirsek içinde bulunduğumuz kaostan kurtulmamız içten bile değildir.

Şimdi İslamilik endeksine dönmek gerekirse… Son yüz yılda Bilim-Teknik konusunda gelişen batılı ülkelerin başvurduğu algı belirleme yöntemlerinin başında “istatistik” silahı gelmektedir.

Bu endekste bu mantıkla kullanılmakta zaten aşağlık kompleksine kapılmış Müslümanların daha da kendilerini ezik hissetmelerine hatta Mücahit Gültekin’in ifadesi ile “böyle Müslüman olmaktansa adaletli ateist olmayı tercih ederim”noktasına getirmeye çalışmaktadır.

Bizler batının kendi coğrafyasında sağladığı adaletin yada refahın kaynağının nerden geldiğini sormayacak mıyız.Ruanda katliamını Cezayir katliamını halen katledilen çok adil batılılar tarafından yer altı yer üstü kaynakları sömürülen Afrika’yı görmeyecek miyiz?

Bu endekse göre bütün Müslüman ülkelerden daha Müslüman İsrail’in Filistin’de yaptıklarını acaba bu endeksi oluşturan araştırma şirketi neye göre bu sonucu ortaya çıkarmıştır.

Yeni Zelanda en son yaşadığı terör saldırısında ülke olarak iyi bir duruş sergilemiş ve her kesimin takdirini kazanmıştı ve bu takdiri de hak etmiştir. Bir an için düşünelim ve hayal edelim.

Bugün Her türlü zulmün işlendiği Suriye’de  olan bitenlerin Yeni Zelanda da olduğunu.

Düşünün ki Yeni Zelanda’ya Rusya girmiş ABD girmiş İngiltere girmiş Fransa girmiş…Her bir ülkenin ayrı hesapları var.Her bir ülke Yeni Zelanda’nın topraklarını durmadan bombalıyor. Terör örgütlerini besliyor.

Şimdi böyle bir Yeni Zelanda acaba yine bugünkü gibi bu kadar İslami kalabilir miydi?

Batı kendi coğrafyasında yaşayan farklı inan.-kültürdeki insanlara tahammül etmez. Hele ki bu inanç mensupları biraz güç ve nüfuz kazansınlar.Aşırı hareketlerin yükselişi İslamafobia bu konularda örnek verilebilir.

Biz Müslümanlar olmamız gerektiği gibi olmadığımızın farkındayız.Bu Gerçekliğimizle elbette yüzleşecek ve düze çıkacağız.Buna dair inancımız tamdır.Fakat kimse bizlere istatistikler üzerinden ders vermeye kalkışmasın.

Selam ve dua ile

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr