• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Ankara 20 °C

Kadir Gecesi

Abdullah YEKTA

1- Biz Kur'ân'ı kadir gecesinde indirdik.2- Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin?3- Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır.4- Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için iner.5- O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.           

 

Kur’an’ın ilk inen suresi, Alak suresinden hemen sonra nazil olan ve hem Alak suresine ve hem de Kur’an’a işaretle ‘’Biz onu Kadir gecesinde indirdik’’ diye başlıyor, sure. Kadir gecesinin ne olduğunu sen nerede bileceksin, diyor. İnsanın bunu bilmesi Kur’an’ı bir bütün olarak bilmesi ve ilahi maksatlara vakıf olması gerekir. Bu gece insanlığın diriliş gecesidir. Şirk, küfür ve cahiliye bataklığından insanlığın kurtuluş gecesidir. Bundan böyle insanlığa yön verecek ilkelerin, yasaların nazil olduğu bir gecedir. Kitabullahın nazil olduğu bir gecedir. Bu gece insanlığı aydınlatacak olan sonsuz nurun ışık saçmaya başladığı bir gecedir. Mekke’de, Arap yarımadasında ve bütün dünyada insanların ve insanlığın öldürülüp toprağa atılmaktan kurtulduğu bir gecedir.

 

"Kadir gecesi" iki anlama gelir; burada ikisi de geçerlidir. Birincisi, o gecede takdirler karara bağlanır. Diğeri ise, bu sıradan bir gece değildir. Kısmetin düzenlenip bozulduğu gecedir. Bu kitabın nüzulü, sadece bir kitabın nüzulünü ve sadece Kureyş'i, Arabistan'ı kapsayan bir olay değil; bütün dünyanın takdirini değiştirecek bir kitabın nazil olması olayıdır. İnsanlığın kaderinin değiştirildiği bir gecedir. Yeni bir düzenlemenin yapıldığı bir andır. Bozulan fıtrata yeni bir formatın atılmasıdır. Kıyamete kadar sürecek olan insanlığın hayatınıdüzenleyen ve insanlığın şaşmaması için, yolunun çizildiği bir gecedir.

 

Bu surede sözü edilen gece Duhan suresinde anılan gecedir. Orada yüce Allah şöyle buyurur: "Biz onu mübarek bir gecede indirdik. Çünkü biz insanları uyarmaktayız. Her hikmetli iş, katımızdan verilen bir emirle, o mübarek gecede ayırt edilir. Çünkü biz elçi göndericiyiz. Peygamberleri bir kitapla gönderişimiz rahmettir. Allah işitendir, bilendir." (Duhan 3-6)

 

Yine bu gecenin Ramazan gecelerinden birisi olduğu Bakara suresinde belirtilmektedir:"Ramazan ayı ki o ayda Kur'an insanlara yol gösterici, doğru yola iletici, eğri ile doğruyu birbirinden ayırt edici olarak indirildi."(Bakara 185)

 

Ayetlerin belirttiği gibi her hikmetli iş bu gecede tasarlanmaktadır. Yine insanlığın hidayet rehberi olan Kur’an bu gecede indirilmektedir. Şu hataya sakın düşmeyelim. Bu gece insanın ferdi olarak kaderinin tayin edildiği bir gece değildir. Bu gece insanın önüne, onu kurtuluşa götürecek yol haritasının konulduğu bir gecedir. Bu gece şenliktir, selamettir. O kadar önemli ki melekler Cebrail dâhil sabaha kadar her iş için inerler.

 

Ama insanoğlu bu durum karşısında biçaredir, acizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu nerede bilsin ki? Onu idrak etmekten acizdir. Bu gece bir takım zayıf rivayetlerle uydurulan ve toplu halde kılınan tesbih namazları, anlamsız ve yine uyduruk zikir şekilleriyle ihya edilemez. Peygamber (sav) e: ‘’ Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim ya Resulullah’’, diye soran Hz. Aişe’ye ,’’Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet" diye dua et" buyurdu. Yine başka bir hadisinde: ‘’Kim kadir gecesini imanla ve sevabını Allah'tan bekleyerek ihya eder, değerlendirirse geçmiş günahları bağışlanır"

 

Peygamberimiz Kur'an okuyanlara bu Yüce Kitabın şefaat edeceğini şu sözleri ile bildirmiştir.
"Kur'an okuyunuz, zira O, kıyamet gününde sahibine (okuyana) şefaatçi olarak gelir." (Müslim, müsafirun- 252)

           

Bu sebeple, Kur'an-ı Kerimin yeryüzüne inmeye başladığı bu mübarek gecede, Kur'an okumanın ayrı bir değeri vardır.

Bazı kaynak ve tefsirlerde belirtildiği gibi burada geçen ‘’bin ay’’ seksen üç yılın karşılığı olan bin ay değildir. Bu sembolik bir ifadedir. Çokluktan kinaye olarak söylenmiştir. Ayrıca bu gecenin ne zaman olduğu da tartışmalıdır. Ramazanın hangi gecesinde olduğu bilinmiyor. Peygamber (sav) ramazanın son on gününe yoğunlaşmış ve mü’minlere de son on günün tek olan gecelerinde aranmasını tavsiye etmiştir. Ebu Hureyreden gelen rivayette yirmi yedinci gecede arayınız, denmiştir.

Allah idrak etmeyi nasip etsin (Amin)

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr