• BIST 89.825
 • Altın 192,861
 • Dolar 4,8356
 • Euro 5,6667
 • İstanbul 28 °C
 • Adıyaman 36 °C
 • Ankara 28 °C

Kahta Açıklama Bekliyor

Mustafa İŞERİ

25.05.2015 tarih ve 7723 sayılı kararları ile Adıyaman Üniversitesi bünyesinde kurulması ile ilgili bakanlıkça onaylanan “Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi”nin Kahta'da açılması beklentilerine rağmen nerede açılacağının belirsizliğini hala koruması kafaları karıştıran dedikodu ve spekülasyonları da her geçen gün artırıyor.

Kahta MYO bünyesinde “Tarım ve Hayvancılık”la ilgili alt bölümlerin mevcut olması, Kâhta'nın “Tarım ve Hayvancılık” alanında gerekli potansiyeli barındırması ve verilen vaatlere rağmen fakültenin açılacağı yerle ilgili spekülasyonlar yapılması, işin ağırdan alınması duygusal kopuşlara neden olmaktadır. Adıyaman'ın tarımla ilgili alt yapı potansiyeli en yüksek ilçesi olan Kahta'dan bu fakültenin esirgenmesinin hiçbir makul, mantıklı ve iyi niyetli bir açıklaması olamaz.

Bugün önemli pozisyonlarda bulunan siyasilerimizin seçim öncesi ve sonrası konuyla ilgili net vaatleri hala o günün gazetelerinde mevcuttur. Gazetelere yansıyan o vaatlerin mürekkebi bile daha kurumamışken Kahta'nın hem potansiyeliyle hem de yerel yönetim kadrosuyla geniş imkan sunduğu ve buna ihtiyaç duyduğu da göz önündeyken bu fakültenin Kahta'da açılmaması yolunda niyetlerin olduğu yolunda yapılan dedikodulara son verilmesi için bir an önce bu fakültenin açılması gerekmektedir.Kahta'da açılmasını istediğimiz bu fakülte hiç kimsenin lütfu değildir ve bu bir lütuf da olmayacaktır. Zira bu fakülte, Kahta'nın taşıdığı potansiyelin ve barındırdığı imkanların gerekliliğidir. Bu imkan ve potansiyellere rağmen “Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi”nin Kahta dışında bir yerde kurulması sadece üniversite yetkililerinin değil, siyasilerimizin de büyük bir ayıbı ve imkanları kullanamama gafletlerinin göstergesi olarak onları tarih önünde ve halkımızın vicdanında mahkum edecektir. Bundan dolayı bu fakültenin Kahta'da kurulması sadece Sayın Rektörümüzün değil, Kahta'nın desteğini daima arkalarında görmüş olan siyasilerimizin de boyunlarının borcudur. Biz lütuf değil, bu borcu ifalarını bekliyoruz. Ayrıca siyasilerimiz ve diğer yetkililerimizin bu konuda bizlere ve Kâhta halkına fakülte sözü de bulunmakta olduğunu bir daha hatırlatırız. Bilinmelidir ki asıl kayırma bu fakültenin Kahta'da kurulmamasından kaynaklanacaktır.

BU İŞİN TAKİPÇİSİYİZ

 “ Kahtalı STK'lar, kanaat önderleri, yerel yöneticiler ve Kahta medyası başta olmak üzere tüm Kahtalıların bu işin takipçisi” olduğunun ve “Bu fakülteyi çok önemsediklerinin” altını çizdi. İşeri yaptığı açıklamada; “Kahta'dan bir fakülte esirgeyen bir zihniyet varsa bunları teşhir etmek ve bunlardan hakkımız olanı istemek boynumuzun borcudur. Çeşitli neden, bahane, pazarlık ve mülahazalarla Kahta'nın potansiyelini görmezden gelip devletimizi de zarara sokacak ve gelen öğrencileri daha donanımlı bir pratikten mahrum bırakacak olan bir yere bu fakültenin açılması büyük bir vebaldir.” ifadelerini kullandı.

Durum böyleyken “Yetkilileri hala bu konuda durduran nedir?” diye sormadan edemiyoruz. Sorun ve engeller varsa bunlar Kahta medyası ve idarecileriyle de paylaşılmalıdır ki el birliğiyle bu sorunların üstesinden gelinsin. Bu işin olmaması için çalışanlar varsa makul gerekçeleri nelerdir? Bu fakültenin Kahta dışında bir yerde kurulmasını isteyenlerin bu kayırma girişimlerinin önüne geçmek her namuslu insanın vicdan borcudur. Kayırma isteğine kulak tıkamayanlar ya liyakatsizdir, ya da açıkça bir beklenti ve menfaat peşindedir ki bu ikisi de birbirinden kötüdür.

Yetkilileri bu konuda durduran her neyse bunu bir an önce aşmalıdırlar. Kahta'nın hakkı olan bu fakültenin bir an önce kurulması için herkes harekete geçmelidir.

KAHTA'DA AÇILMAYACAKSA NEREDE NİÇİN AÇILACAK?

Bu fakülte için potansiyeli daha geniş, iklimi ve toprağı daha verimli, tarım fakütesi için altyapısı daha uygun bir yer mi vardır? Gerçekten böyle bir yer mi vardır, yoksa kapı arkalarında konuşulan çeşitli mülahazalarla bu imkanlardan yoksun başka bir yer mi tayin edilip bize yutturulacaktır?

Kahta'nın tarım alanında potansiyel bakımdan diğer ilçelerimizden daha iyi konumda olduğu herkesin malumuyken bu ağırlık neden? Bunun böyle olmadığını düşünen varsa bize makul gerekçeler göstermeli veya susmalı ve bu hayırlı işin önünde durmamalıdır.

BİR BİLİMADAMI OLAN SAYIN REKTÖRÜMÜZ'DEN MAKUL BİR AÇIKLAMA BEKLİYORUZ

Adıyaman Üniversitesi'nden konuyla ilgili bir açıklama isteğimizin ardından tarafımıza yapılan bilgilendirmede “Sayın Rektör Mustafa Gönüllü'nün de bu konuda yazılı bir açıklama yapmak istediğini; ama daha sonra sözlü bir basın açıklaması yapmaya karar verdiği” söylendi. Sayın Rektörümüz Mustafa Gönüllü'nün de bu fakültenin Kahta'da kurulmasını arzu etmesini müjdeli bir haber olarak değerlendiriyor ve kendisine teşekkür ediyoruz. Nitekim bize gelen açıklamada kendisinin de bu fakülteyi Kahta'da açmak istediği yönündedir. “Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi”nin kendisi döneminde Kahta gibi bu konuda verimli bir yerde açılması onu Kahtalıların gönlünde ayrı bir yere oturtacaktır.

SADECE SAYIN REKTÖRÜ DEĞİL, KAHTALI YETKİLİLERİ DE GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ

Kahta için önemi büyük olan bu fakültenin bir an önce ve donanımlı bir şekilde açılması için vekillerimizi, üniversite yetkililerini ve yerel yönetimdeki ilgili mercileri işbirliği ve dayanışma ruhuyla göreve çağırıyoruz. Bu işin daha fazla uzamaması çeşitli nedenlerle yapılan propaganda ve dedikodulara da son vereceğinden bir an evvel harekete geçilmelidir.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr